Belgijskie Maldegem – miastem partnerskim

  0

  5 września 2010 r. podczas dorocznego Święta Plonów w Gminie Świdnica, nastąpi uroczyste podpisanie trzeciej już umowy partnerskiej dla Gminy Świdnica. Tym razem będzie to miasto Maldegem ( Królestwo Belgii).

  Maldegem to miasto położone w belgijskiej prowincji Flandria Wschodnia, liczy ponad 22 tys. mieszkańców, a powierzchnia gminy wynosi 94,64 km2. Współpraca z Maldegem została zainicjowana w czerwcu 2008 r. podczas Święta Narodów w Lampertheim, podczas którego rodzina miast partnerskich – miasta Lampertheim spotkała się na dorocznym święcie. Partnerstwo pomiędzy Lampertheim i Maldegem trwa już od 1967 r. i jest jednym z pierwszych, jakie niemieckie miasto zawarło w historii swojej międzynarodowej współpracy.

  Podczas uroczystości w partnerskim mieście Lampertheim delegację gminy Świdnica reprezentowali m.in. radni rady gminy, młodzież z Gimnazjum im. Szarych Szeregów realizująca międzynarodowy projekt „Śladami Alfreda Delpa – działacza Kręgu z Krzyżowej”, Zespół Pieśni i Tańca „Bystrzyca” oraz kierownictwo urzędu. Już wtedy uwagę władz miasta Maldegem przykuła prezentacja gminy Świdnica. W ciągu tych dwóch lat, sukcesem zakończyły się prowadzone rozmowy nt. wzajemnego partnerstwa – czego dowodem są jednomyślne decyzje rad gmin, przyjmujące uchwały dot. partnerstwa pomiędzy Gminą Świdnica i Maldegem. Pierwszą taką jednomyślną decyzję podjęła Rada Miasta Maldegem już 31 marca br., następnie Rada Gminy Świdnica 25 maja 2010 r.

  Jednomyślne decyzje są dobrym znakiem na przyszłość, które rokują pomyślność współpracy. Współpracy, która juz trwa. Nasza wizyta we wrześniu 2009 roku podczas obchodów na polsko-kanadyjskim cmentarzu wojskowym w Adenem, wizyta młodzieżowej Rady Gminy Świdnica w kwietniu 2010 r. w Maldegem są dowodem, ze nasza współpraca jest żywa, aktywna i  rozwija się. W sierpniu w Krzyżowej realizować będziemy unijny projekt, którego uczestnikami będzie m.in. młodzież z naszego gminnego gimnazjum i partnerskiego miasta Lampertheim – mówi wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek.

  Dopełnieniem tego wszystkiego będzie uroczyste podpisanie umowy partnerskiej, które planowane jest na dzień 5 września 2010 r. w Krzyżowej podczas Gminnego Święta Plonów największej uroczystości w Gminie Świdnica, w obecności wielu zaproszonych gości.

  Poprzedni artykułZnaleźli sposób na nieuczciwych
  Następny artykułJeden bagaż – wspólna podróż