Wielkie bitwy w Świdnicy [program]

  0

  Na początku czerwca Świdnica po raz kolejny przeniesie się w czasie kilkaset lat wstecz. Jak przed laty pojawią się wojowie, rycerze i żołnierze minionych epok – od X do XX w.

  Przez cały dzień będzie można oglądać: pokazy walk rycerskich i ćwiczeń, musztry, sposób obozowania, obyczaje panujące w minionych epokach i piękne historyczne stroje żołnierzy biorących udział w rekonstrukcjach. Nie zabraknie zawodów w strzelaniu z łuku, tańców i zabaw, kramów kupców i rzemieślników. Imprezę zakończy inscenizacja bitwy o Świdnicę w wykonaniu oddziałów osiemnastowiecznych z Polski, Czech i Niemiec. Imprezie towarzyszyć będą koncerty, przestawienia teatralne i prezentacje. III rekonstrukcje historycznych bitew są imprezą organizowaną w ramach projektu “REKONSTRUKCJE HISTORYCZNE – Rekonstrukcje historyczne wspólnym produktem turystycznym polsko-czeskiego pogranicza”, który jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej RCz – RP 2007-2013. W projekcie uczestniczą partnerzy z Czech i Polski. Partnerami projektu po stronie polskiej są: Gmina Miejska Kłodzko, Gmina Kędzierzyn-Koźle, Gmina Nysa, Gmina Stoszowice i Gmina Miasto Świdnica, a po stronie czeskiej: Miasto Jaromierz, Miasto Kraliki, Miasto Zlate Hory oraz stowarzyszenie pod nazwą „Komitet w sprawie zachowania pamiątek z wojny z roku 1866″.

  Świdnica to jedno z najstarszych i najważniejszych miast na Dolnym Śląsku. Ufortyfikowane już w XIII w. wielokrotnie było oblegane i zdobywane. W XVIII wieku wokół miasta powstała potężna pruska twierdza. Boje o nią toczyły wojska pruskie, austriackie, bawarskie, wirtemberskie i francuskie. Najkrwawsze walki toczyły się w czasie wojny siedmioletniej (1756-1762), a ostatnie oblężenie Świdnicy miało miejsce 1807 r.

  Zobacz jak było w 2009 roku

  Król Fryderyk II (po przejściu Śląska w ręce pruskie) wyznaczył miastu bardzo ważną rolę w systemie twierdz broniących Śląsk od południa. W połowie XVIII w. rozpoczęto przebudowę dawnych murów miejskich oraz budowę drugiego pasa umocnień – wysuniętych fortów i redut. Rozwój artylerii i doświadczenia płynące z kolejnych oblężeń wymusiło na budowniczych powstanie kolejnych dzieł obronnych – flesz i hangarów. Jednocześnie rozbudowywano system podziemnych chodników kontrminowych, wychodzących daleko w przedpole twierdzy. Trwało to aż do roku 1807, kiedy to Francuzi po zdobyciu twierdzy wysadzili większość umocnień. W latach późniejszych kilkakrotnie planowano odbudowę twierdzy, jednak nigdy nie zostało to zrealizowane. W 1866 r., po zwycięskiej wojnie z Austrią, Świdnicę ogłoszono miastem otwartym, a w roku następnym rozpoczęto rozbiórkę pozostałych umocnień. Z fortyfikacji średniowiecznych i twierdzy fryderycjańskiej, zachowały się do dziś m. in. niewielkie fragmenty murów miejskich, kaponiery i kazamaty bramne, magazyny prochowe, fragment wielkiej kazamaty mieszkalnej oraz część budynków koszarowych i magazynów. Najlepiej zachowanym dziełem potężnej niegdyś twierdzy jest Flesza Nowomłyńska.

  Program

  04.06.2010 (piątek)

  Miejsce: teren OSiR

  • godz. 16.00 Teatros Show: Piotruś Pan i Jego Przyjaciele – przedstawienie dla dzieci
  • godz. 17.00 Blok Taneczny: Zespół Pieśni i Tańca JUBILAT, Mały JUBILAT, The Second
  • godz. 19.00 Teatr Muzyczny FRANT: Frantowska Biesiada
  • godz. 21.00 The FLORETS: gotyk rock

  05.06.2010 (sobota)

  Miejsce: teren OSiR

  • godz. 09.30 przemarsz grup historycznych do Rynku
  • godz. 10.00 prezentacja uczestników i koncert orkiestry dętej
  • godz. 11.00 przemarsz grup na teren obozu OSiR
  • godz. 11.30 otwarcie obozu żołnierskiego dla zwiedzających
  • godz. 14.00 pokaz walk i ćwiczeń rycerskich – grupy wczesnośredniowieczne
  • godz. 15.00 musztra w wykonaniu oddziałów z XVIII wieku
  • godz. 16.00 Teatros Show: Schoko Koko – przedstawienie dla dzieci
  • godz. 17.00 pokaz walk i ćwiczeń rycerskich – grupy późnośredniowieczne
  • godz. 18.00 oblężenie Świdnicy – inscenizacja bitwy
  • godz. 19.00 Blok kabaretowy: Improwizowana Komedia Absurdu – Tomasz Nycz
  • godz. 19.30 Sony Big Band
  • godz. 20.30 CASTLE DREAMS – gwiazda wieczoru

  Imprezy towarzyszące: prezentacje starych zawodów, pokazy życia obozowego, gry i zabawy historyczne oraz przaśne potrawy

  Data: 06.06.2010 (niedziela)

  Miejsce: Rynek

  • godz. 10.00 – 11.00 przemarsz przez Rynek i podpisanie traktatu pokojowego

  [photospace]

  Poprzedni artykułStraż Obywatelska oburzona wystawą sklepową!
  Następny artykułDni Żarowa tuż, tuż [program]