Świętowali na Ukrainie

  0

  Udział w święcie Iwano-Frankowska, spotkanie z władzami miasta, planowana wizyta młodych świdniczan oraz omówienie wspólnego przedsięwzięcia sportowego – to efekt wizyty na Ukrainie przedstawicieli władz Świdnicy.

  Od 6 do 9 maja czteroosobowa delegacja ze Świdnicy na czele z zastępcą prezydenta miasta, Ireneuszem Pałacem odwiedziła zaprzyjaźniony Iwano-Frankowsk. 7 maja Iwano-Frankowsk świętował dzień miasta. 8 maja w mieście trwały obchody Dnia Europy. Na scenie jednego z głównych placów wiceprezydent Pałac wręczył przywiezione ze Świdnicy dyplomy i nagrody dla zwycięzców konkursu organizowanego w szkołach Iwano-Frankowska na temat wiedzy o Unii Europejskiej, ze szczególnym uwzględnieniem Polski. Przedstawiciele Świdnicy przekazali także upominki do zaprzyjaźnionego Gimnazjum nr 3, w którym prężnie funkcjonuje Klub Europejski.

  – Rozmawialiśmy z kadrą nauczycielską Gimnazjum nr 3, która wspólnie z tamtejszym Urzędem Miasta pracuje nad przygotowaniem kilkunastodniowej wizyty młodzieży świdnickiej w Iwano-Frankowsku – mówi wiceprezydent Ireneusz Pałac. – To cieszy i pokazuje, że w relacjach z Ukrainą możemy liczyć na wzajemność.

  Przypomnijmy, podczas ostatnich wakacji w Świdnicy i Zagórzu Śląskim, organizowanych przez Caritas Diecezji Świdnickiej oraz Urząd Miejski w Świdnicy przebywała młodzież z obu ukraińskich miast partnerskich – Iwano-Frankowska i Niżyna.

  Zacieśnienie współpracy, to temat rozmów z władzami Iwano-Frankowska. Delegaci ze Świdnicy spotkali się ponadto z dyrektorem Szkoły Sportowej nr 2, w której funkcjonuje Klub Piłki Ręcznej. Z tą jednostką przed kilkoma miesiącami Świdnica wspólnie przygotowała projekt międzynarodowego turnieju dla piłkarzy ręcznych z Polski, Ukrainy, Węgier i Czech, planowanego na koniec sierpnia w Świdnicy.

  Obecnie czekamy na decyzję Funduszu Wyszehradzkiego w sprawie wsparcia obecnego projektu, ale też niezależnie od tego myślimy o innych działaniach w przyszłości.

  W wizycie na Ukrainie wzięli udział: zastępca prezydenta Świdnicy, Ireneusz Pałac, radna Zofia Skowrońska-Wiśniewska oraz Tomasz Kościów, odpowiedzialny w Urzędzie Miejskim za współpracę z miastami partnerskimi.

  Poprzedni artykułNowy parking przed urzędem
  Następny artykułProgram Dni Świdnicy 2010