Świdniczanie pamiętają o żołnierzach

  0

  Na wszystkich grobach cmentarza wojennego Armii Radzieckiej przy ul. Waleriana Łukasińskiego w Świdnicy palą się znicze. Pod obeliskiem złożone są kwiaty oraz wieńce. Co chwilę ktoś przychodzi żeby chociaż w ten symboliczny sposób złożyć hołd tym, którzy zatrzymali niszczącą nazistowską machinę.

  Najważniejsze rosyjskie uroczystości Dnia Zwycięstwa odbywają się na Placu Czerwonym w Moskwie, ale w obliczu niedawnej tragedii smoleńskiej wielu Polaków pamięta o niezaprzeczalnym wkładzie żołnierzy radzieckich w zatrzymaniu hitlerowców.

  To bardzo ważne, żeby wyzbyć się przez lata budowanych uprzedzeń do narodu rosyjskiego i w momencie, kiedy on wyciąga do nas przyjazną dłoń, tego nie zmarnować. Cieszy fakt, że 9 maja, najważniejszy dzień dla naszych sąsiadów, świdniczanie nie zawiedli i wykazali piękną, godną naśladowania  postawę.

  Zapytana przez nas na cmentarzu kobieta, o to co skłoniło ją do przyjścia tu dzisiaj, odpowiedziała: “Nigdy wcześniej tego nie robiłam, chciałam w ten sposób oddać hołd tym, którym zawdzięczamy wolność. Kiedyś musi nastąpić pojednanie. Nie możemy pamiętać tylko 1939 roku, był jeszcze 1945″.

  [photospace]

  Poprzedni artykuł65 lat temu w Świdnicy
  Następny artykułSkromny Dzień Zwycięstwa