Ranking najlepszych gmin i powiatów

  0

  Związek Powiatów Polskich rozstrzygnął Ranking Gmin i Powiatów 2009. To jedyny w Polsce ranking samorządów zarządzany na bieżąco przez ekspertów w trybie on-line. Gminy walczą o tytuł “Dobrego Polskiego Samorządu”

  Kolejność w rankingu uzależniona jest od osiąganych i zgłaszanych na bieżąco zrealizowanych projektów i uzyskanych wyników w ocenianych obszarach działalności. Ranking prowadzony przez Związek Powiatów Polskich oparty jest na zasadzie bezpłatnego i dobrowolnego uczestnictwa wszystkich samorządów szczebla gminnego i powiatowego w kraju.

  Utrzymanie przez dany samorząd pierwszego miejsca w Rankingu co najmniej do końca danego roku pozwala uzyskać tytuł „Dobrego Polskiego Samorządu”. Tytuł taki przysługuje tylko liderowi rankingu na koniec danego roku.

  Samorządy sklasyfikowane w Rankingu są oceniane przez ekspertów Związku Powiatów Polskich według kilkudziesięciu kryteriów zgrupowanych w dziesięciu grupach tematycznych takich jak: działania proinwestycyjne i prorozwojowe, rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego, rozwój społeczeństwa informacyjnego, rozwój społeczeństwa obywatelskiego, umacnianie systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji, promocja rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej, wspieranie działań na rzecz gospodarki rynkowej, promocja rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych, współpraca krajowa i międzynarodowa, działania promocyjne. Kolejność w Rankingu uzależniona jest od osiąganych i zgłaszanych na bieżąco zrealizowanych projektów i uzyskanych wyników w ocenianych obszarach działalności.

  Co ciekawe również mieszkańcy mogą wnieść swój wkład w powodzenie swojego samorządu zgłaszając zrealizowane przez siebie prywatnie ekologiczne instalacje odnawialnych źródeł energii np. słonecznej, geotermalnej, wodnej, ale także energii wiatru, otoczenia i biomasy. Po weryfikacji są one zgłaszane do oceny eksperckiej w ramach rankingu ZPP.

  Zwycięzcy rankingu

  POWIATY

  1. limanowski
  2. słupski
  3. szczeciński
  4. kielecki
  5. elbląski
  6. bielski (śląskie)
  7. drawski
  8. pilski
  9. krośnieński
  10. żywiecki

  MIASTA NA PRAWACH POWIATU

  1. Tarnów
  2. Gdańsk
  3. Słupsk
  4. Nowy Sącz
  5. Kraków
  6. Legnica
  7. Olsztyn
  8. Rzeszów
  9. Katowice
  10. Krosno

  GMINY WIEJSKIE

  1. Kobylnica
  2. Limanowa
  3. Bralin
  4. Duszniki
  5. Piaski
  6. Zabierzów
  7. Wielka Wieś
  8. Przemęt
  9. Jabłonna
  10. Zebrzydowice

  GMINY MIEJSKIE I MIEJSKO-WIEJSKIE

  1. Polanica-Zdrój
  2. Sochaczew
  3. Trzebina
  4. Brodnica
  5. Dąbrowa Tarnowska
  6. Stronie Śląskie
  7. Lądek-Zdrój
  8. Bolesławiec
  9. Tychowo
  10. Międzylesie
  Poprzedni artykułNajlepsze witryny internetowe polskich miast nagrodzone
  Następny artykułEleni i Stachursky na trzeźwo