Okno życia “czynne” non-stop

  0

  Okno życia – miejsce, w którym anonimowo można zostawić nowo narodzone dziecko, powstało właśnie dzięki staraniom Caritas Diecezji Świdnickiej w domu Sióstr Prezentek (Zgromadzenia Panien Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny) przy ul. Piekarskiej 2.

  Dzisiaj, 7 maja okno poświęcił biskup świdnicki, ks. Ignacy Dec, który podczas uroczystości przypomniał: – Największą formą miłości bliźniego jest oddanie życia za innych. Nie każdy z nas powołany jest do takiej ofiary jak np. ojciec Maksymilian Maria Kolbe. Ale każdy wezwany jest do wysiłku, poświęcania czasu i swoich umiejętności, by chronić życie i mu służyć. Okno życia, które dziś otwieramy, jest gestem miłości wobec drugiego człowieka.

  Pierwszy impuls, by w Świdnicy powstało okno życia, wyszedł z Rady Miejskiej. W 2009 roku na kilku spotkaniach w Urzędzie Miejskim o możliwościach i zasadach funkcjonowania takiego miejsca rozmawiali przedstawiciele instytucji pomocowych, sądu, szpitala oraz Kościoła. Ostatecznie zorganizowania okna życia podjęła się Caritas Diecezji Świdnickiej.

  – W październiku zeszłego roku podjęliśmy pierwsze starania, by w Świdnicy mogło powstać okno życia. Bardzo się cieszymy, że na naszą prośbę z taką otwartością odpowiedziały Siostry Prezentki. – o historii tego dzieła opowiada ks. Radosław Kisiel, dyrektor Caritas Diecezji Świdnickiej. – Potem znaleźli się kolejni ludzie dobrej woli. Pan Rafał Maciejewski bezpłatnie wykonał projekt techniczny na przebudowę budynku. Otrzymaliśmy również wpłaty od świdnickich przedsiębiorców na łączną kwotę 2 tys. zł. Po uzyskaniu niezbędnych pozwoleń przystąpiliśmy do pracy. Roboty techniczne wykonała Firma Ogólnobudowlana Piotra Jerzaka z Dzierżoniowa. Jesteśmy wdzięczni wszystkim, którzy wsparli to dzieło.

  Dyrektor Caritas wyjaśnia, dlaczego okno w Świdnicy powstało: – Kobiety w desperacji muszą mieć możliwość zostawienia dziecka. One nie będą jechać daleko, takie miejsce musi być pod ręką. Stąd nasza decyzja o lokalizacji. Dom Sióstr jest na uboczu, a jednocześnie blisko centrum, nie ma tu i nie będzie kamer. Okno życia to symbol, za nim stoją ludzie. Ośrodek adopcyjny, lekarze, sędzia, wszyscy, którzy będą chcieli pomóc budować cywilizację miłości. To oni dadzą dziecku szansę – jedyną i ostatnią.

  By z informacją o oknie życia dotrzeć do jak największej liczby osób, ulotki i plakaty trafią do wszystkich parafii oraz instytucji pomocowych w powiecie świdnickim.

  – Okno życia jest niewielkie, ale dzieło ochrony życia, które się za tym miejscem kryje, jest wielkim wyzwaniem dla nas wszystkich. To pierwszy pomnik, który możemy ofiarować naszemu Papieżowi, Janowi Pawłowi II. On tak mocno przypominał o wartości życia – mówił prezydent Wojciech Murdzek. – Okno życia nie stanowi rozwiązania problemu rodzin, ale daje szansę tym, którzy są bezradni wobec przeciwności losu. Jeśli dzięki temu miejscu uratowane zostanie jedno dziecko, to znaczy, że podjęty wysiłek został wielokrotnie nagrodzony. Ze względu na charakter przedsięwzięcia nie tylko w trakcie organizowania okna, ale również w czasie jego funkcjonowania, życzliwość ludzka jest bardzo ważna, i na nią mocno wśród świdniczan liczymy.

  Dotychczas w diecezji świdnickiej okno życia powstało w Kłodzku. W planach są jeszcze dwa – w Wałbrzychu i Dzierżoniowie. Prace budowlane i organizacja okna kosztowały 10 tys. zł.

  Co to jest okno życia?

  To specjalnie przygotowane miejsce, w którym każda matka może anonimowo zostawić nowo narodzone dziecko, nie narażając jego lub siebie na niebezpieczeństwo. Okno otwiera się z zewnątrz. W środku jest miejsce na pozostawienie niemowlęcia. Zamontowane jest tam ogrzewanie oraz wentylacja. Po otwarciu okna uruchamiana jest sygnalizacja, która dyskretnie wzywa znajdujących się w pobliżu opiekunów.

  Co dzieje się z dzieckiem pozostawionym w oknie życia?

  • Po usłyszeniu sygnału siostra sprawdza i powiadamia pogotowie ratunkowe o obecności dziecka.
  • Dziecko trafia do szpitala, gdzie przeprowadzane są niezbędne badania i w razie konieczności udzielana pomoc medyczna.
  • Niemowlę trafia do ośrodka adopcyjnego.
  • Równolegle uruchamiana jest procedura ustalenia tożsamości.
  • Jeśli działania wyjaśniające policji nie przyniosą efektu, to sąd nadaje imię i nazwisko.
  • Na podstawie decyzji sądu wydawany jest akt urodzenia.
  • Po przejściu drogi adopcyjnej dziecko trafia do rodziny adopcyjnej.

  [photospace]

  Poprzedni artykułGiełda Talentów w Lutomi Dolnej
  Następny artykułKsięga kondolencyjna już w Kancelarii Prezydenta