Kongres Regionów w przyszłym tygodniu

  0

  Współtwórcy reformy samorządowej w Polsce, samorządowcy, przedsiębiorcy, przedstawiciele administracji publicznej i Unii Europejskiej już za kilka dni zjadą do Świdnicy. W dniach 19-22 maja 2010 r. odbędzie się pierwszy ogólnopolski Kongres Regionów zorganizowany przez wydawnictwo Axel Springer Polska wraz z Miastem Świdnica. Koncentrować się będzie wokół trzech kluczowych zagadnień: samorząd, inwestycje, rozwój. Spodziewany jest udział co najmniej 1 000 uczestników.

  W trakcie kongresu odbędzie się ponad osiemdziesiąt paneli dyskusyjnych i warsztatów oraz cztery sesje plenarne. Celem dyskusji panelowych jest przedstawienie praktycznych rozwiązań, z których będą mogli skorzystać przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego. To także przyczynek do rozmów samorządowców z biznesem, organizacjami samorządowymi i pozarządowymi oraz przedstawicielami ministerstw i agend rządowych.

  – Takiego spotkania, na taką skalę jeszcze nie było. Chcemy, by głos samorządów stał się bardziej słyszalny – mówią organizatorzy.

  W dyskusjach wezmą udział m. in. współtwórcy reformy samorządowej w Polsce – profesorowie Michał Kulesza i Jerzy Regulski. To wszystko w 20 rocznicę samorządu terytorialnego.

  W Kongresie wezmą udział także wysocy przedstawiciele administracji publicznej, Unii Europejskiej oraz reprezentanci polskich i zagranicznych samorządów. Wśród zagranicznych gości nie zabraknie Tilmana Seiberta, dyrektora w Europejskim Banku Inwestycyjnym. Do udziału w Kongresie w charakterze gościa specjalnego zaproszono Mercedes Bresso, przewodniczącą Komitetu Regionów.

  Biznes będzie reprezentowany przez przedsiębiorstwa współpracujące z samorządowcami i szefów banków.

  Adresatami Kongresu są przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego, przedsiębiorcy prowadzący działalność w obszarze samorządu oraz inwestorzy.

  W Świdnicy ogłoszonych zostanie siedem rankingów samorządowych:

  1. N15 – Ranking Prezydentów Miast według Newsweeka
   Newsweek nagrodzi 15 najlepszych, najsprawniej rządzących swoim miastem menedżerów. Ludzi, którzy poświęcają się pracy dla lokalnych społeczności.
  2. Ranking Gmin i Powiatów 2009 wg Związku Powiatów Polskich
   Jedyny w Polsce ranking samorządów zarządzany na bieżąco przez ekspertów w trybie on-line.
  3. Ranking Najatrakcyjniejszych Miast dla Biznesu wg Forbesa
   Dane do rankingu zbiera Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej. Punkty przyznawane są m. in. za: każdą spółkę zgłoszoną do KRS z terenu miasta, obecność w mieście Diamentu Forbesa. Punkty odejmowane są m. in. za upadłość firmy z terenu danego miasta.
  4. Ranking Energii Odnawialnej wg Związku Powiatów Polskich
   Uwzględnia wykorzystywanie przez JST różnych rodzajów energii odnawialnej. Kategorie: najlepsze powiaty, najlepsze miasta na prawach powiatu, najlepsze gminy miejskie, najlepsze gminy wiejskie.
  5. Ranking Przyjaznych Miast Newsweeka i TNS OBOP
   Indeks reputacji miasta (Indeks TRI*MTM) obliczany jest na bazie oceny mieszkających bądź pracujących w nim osób. Respondenci oceniają miasto na pięciu wymiarach: emocjonalnych (reputacja, sympatia, zaufanie) i racjonalnych (sukces gospodarczy, ocena usług).
  6. Ranking serwisów internetowych miast wojewódzkich Komputer Świata
   Ranking składa się z części opisowej, w której znajduje się zarówno specyfikacja całego zagadnienia dotyczącego usług i informacji on-line na stronach urzędów miejskich, jak i moduły z opisami poszczególnych witryn. Drugą część rankingu stanowi tabela testowa, w której znajdą się sprawdzone w praktyce szczegółowe informacje o serwisach.
  7. Ranking Przyjaznych Miast dla Biznesu wg Forbesa i TNS OBOP
   Głównym celem projektu jest stworzenie rankingu miast, które zdaniem przedstawicieli świata biznesu są najbardziej przyjazne w tej dziedzinie.

  ***

  – Po udanym szczycie N15 w Świdnicy – najlepszych prezydentów Newsweeka – postanowiliśmy ten dialog z samorządem prowadzić dalej. Efektem tego jest tegoroczny – pierwszy ogólnopolski Kongres Regionów. Wierzę, że będzie to jedno z najważniejszych przedsięwzięć w Polsce Jerzy Karwelis, dyrektor marketingu Axel Springer Polska, współorganizator Kongresu Regionów. – uważa

  ***

  – Mimo, że pochodzimy z różnych części polski, to borykamy się z podobnymi problemami i o tym chcemy mówić podczas Kongresu w Świdnicy. To pierwsze tak duże przedsięwzięcie, które nie jest – jak do tej pory bywało – spotkaniem korporacji samorządowych we własnym gronie, a wszystkich samorządowców – mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy, współorganizator Kongresu.

  ***

  – Chcemy, by samorządy odgrywały znaczącą rolę. W związku tym chciałbym, by za sprawą Kongresu Regionów Świdnica stała się dolnośląską Krynicą, dolnośląskim Davos – twierdzi Marek Łapiński, marszałek województwa dolnośląskiego.

  ***

  – Byłoby znakomicie, gdyby Kongres Regionów stał się cyklicznym wydarzeniem. Do tej pory samorządowcy nie mieli ogólnopolskiego forum. Poszerzenie tego pola samorządności to zadanie dla Kongresu – mówi Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia.

  ***

  – Zmiany w prawie wciąż zachodzą, przed problemami inni uciekają, a one pozostają w samorządzie. Warto o tym mówić i szukać dobrych rozwiązań – uważa Andrzej Wąsik, starosta powiatu wrocławskiego, członek zarządu Związku Powiatów Polskich.

  ***

  – Po 20 latach funkcjonowania samorządów warto pokusić się o bilans. Na razie wychodzi na to, że zmian w prawie i dodatkowych kompetencji samorządom przybywa, a finanse za tym nie idą. To są rzeczywiste problemy samorządów – mówi prof. Jan Waszkiewicz z Politechniki Wrocławskiej, I dolnośląski marszałek.

  ***

  Patronami honorowymi Kongresu Regionów są: Związek Powiatów Polskich, Związek Miast Polskich, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Unia Miasteczek Polskich, Federacja Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP, Powiat Świdnicki, Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Gospodarki.

  Partnerami instytucjonalnymi są: Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej, Specjalne Strefy Ekonomiczne, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta, Polska Agencja Inwestycji i Informacji Zagranicznych, Fundacja Moje Stypendium, Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

  Patroni medialni to: ONET.pl, Radio Wrocław, The Warsaw Voice, Polska Gazeta Wrocławska, regioportal.pl , katalogisamorzadowe.pl, TVP INFO, Instytut Monitorowania Mediów, InvestMap.pl, Wiadomości Świdnickie, Tygodnik Świdnicki, DziennikŚwidnica.pl, Dzisiaj Świdnica, Teletop Sudety, Świdnica24.pl, Świdniczka.com, Związek Firm Public Relations.

  Organizatorzy spodziewają się ok. 1000 uczestników Kongresu.

  Oficjalna strona Kongresu Regionów: www.kongresregionów.pl

  Ramowy program Ogólnopolskiego Kongresu Regionów

  19 maja 2010 (środa) – przyjazd gości

  • godz. 20.00 – wieczorny bankiet powitalnym, wręczenie nagród w rankingu N15

  20 maja 2010 (czwartek)

  • 9.00 – 11.00 sesja plenarna: XX-lecie samorządu terytorialnego
  • 11.00 – 17.00 panele dyskusyjne w 10 salach równolegle
  • 15.30 – wręczenie nagród rankingu Związku Powiatów Polskich
  • 17.00 – 19.00 sesja plenarna: Polska 2030 a samorząd
  • 21.00 – wieczorny bankiet oraz wręczenie nagród w rankingach Miast przyjaznych Forbesa, Newsweeka oraz e-miast.

  21 maja 2010 (piątek)

  • 9.00 – 11.00 sesja plenarna: Specjalne Strefy Ekonomiczne – bilans piętnastu lat istnienia. Udane połączenie potrzeb inwestorów z kierunkami rozwoju poszczególnych regionów?

  Wręczenie nagród w rankingu Miast atrakcyjnych Forbesa

  • 11.00 – 17.00 panele dyskusyjne w 10 salach równolegle
  • 17.00 – 19.00 sesja plenarna: Upartyjnienie samorządu – nieszkodliwy mit, szkodliwa rzeczywistość
  • 21.00 – wieczorny bankiet.

  22 maja 2010 (sobota)

  • Imprezy kulturalne, żywa lekcja historii z udziałem regimentu Alt Kreytzen, prezentacja wojsk XVIII – wiecznych itp.

  Przykładowe tematy paneli dyskusyjnych

  • Wyzwanie dla rozwoju kraju – potrzeba budowy nowoczesnego szkolnictwa zawodowego
  • Obszary metropolitalne w Polsce – potrzeba uregulowań prawnych
  • Społeczność lokalna w procesie rewitalizacji – konflikty czy współpraca? “Miasto zwarte” w atmosferze protestów.
  • Rola kobiet w samorządach
  • Rola mediów lokalnych – złośliwi cenzorzy czy współtwórcy samorządności – debata z udziałem przedstawicieli mediów lokalnych.
  • Przyszłość systemu ochrony zdrowia w Polsce i rola jaką w nim odgrywać będą samorządy terytorialne
  • Perspektywy ustroju samorządu terytorialnego w Polsce
  • Dochody samorządów terytorialnych. Czy potrzebna jest kategoryzacja gmin, powiatów i województw?
  • Rozwój regionalny i lokalny. Perspektywy zrównoważonego rozwoju obszarów zmarginalizowanych
  • Komitet Regionów reprezentantem samorządów regionalnych i lokalnych w Unii Europejskiej
  • Finanse samorządów – wspólnoty samorządowe klientami w kolejce do własnych pieniędzy?
  • „Sztuka rodzi się w cieniu sztuki”. Kształtowanie przestrzeni publicznej w rękach architektów i artystów. Dobre przykłady kształtowania przestrzeni.
  • Czy małe miasta przetrwają? – oraz inne pytania o demografię.

  Zdjęcia Grzegorz Szymański/FORBES

  [photospace]

  Poprzedni artykułRodzice Hani dziękują za pomoc
  Następny artykułModelarze z MDK Świdnica nagrodzeni