“Samorząd jest nudny – bo dobrze działa”

  0

  Gmina Świebodzice, tak jak wiele innych samorządów, świętuje jubileusz dwudziestolecia funkcjonowania struktur lokalnych. Uroczystym akcentem jubileuszu była konferencja, poświęcona właśnie sprawom samorządu terytorialnego, której specjalnym gościem był współtwórca reformy samorządowej w Polsce, prof. dr hab. Michał Kulesza.

  Na zaproszenie burmistrza miasta Bogdana Kożuchowicza w konferencji udział wzięli także: prof. dr hab. Krzysztof Jaworski z Uniwersytetu Wrocławskiego, oraz dr prawa Piotr Sosiński, wiceprezydent Wałbrzycha, który zastąpił poseł Annę Zalewską, która nie mogła wziąć udziału w spotkaniu. Chwilę czasu, by odwiedzić naszą uroczystość, znalazł  starosta świdnicki Zygmunt Worsa.

  Na widowni, oprócz gospodarzy wydarzenia czyli władz miasta, zasiedli także radni wszystkich kadencji, którzy właśnie podczas uroczystości zostali uhonorowani wyróżnieniami i statuetkami za długoletnią pracę na rzecz społeczności lokalnej. Wyróżnienia trafiły do tych osób, które brały udział w pracach samorządu dłużej, niż 3 kadencje.

  Po krótkim wprowadzeniu dotyczącym problematyki samorządności, jakie przedstawił burmistrz Bogdan Kożuchowicz, mieliśmy przyjemność wysłuchać wykładu profesora Kuleszy, który spróbował ocenić funkcjonowanie polskiej samorządności w ciągu dwudziestu lat swojego istnienia. Jego zdaniem, nasz model okazał się bardzo dobry, do dziś jest z uwagą oglądany na całym świecie.

  – Podstawy samorządności tworzyły się od zera, nie na zasadzie kontynuacji tylko nawiązania do tradycji – mówił profesor Kulesza. – Mimo to stworzył wielkie mechanizmy aktywności lokalnej.

  A właśnie zasady aktywności, pomocniczości, współrządzenia – to najcenniejsze wartości samorządności, zdaniem profesora Kuleszy.
  Dziś, po dwudziestu latach funkcjonowania, samorządy działają bardzo sprawnie. – Można by nawet powiedzieć, że są nudne – żartował profesor Kulesza. – Ilekroć rozmawiam z samorządowcami słyszę o kilometrach kanalizacji, dróg, o budowie szkół. To jest zwykłą, codzienna robota, może mało ciekawa, ale na tym to właśnie polega. Nasze całe życie składa się z codziennych, drobnych spraw, a przecież jeśli to wszystko działa dobrze – jesteśmy zadowoleni z życia. Dlatego życzę gminie Świebodzice kontynuacji tej “nudnej”. Żebyście Państwo dalej robili tę swoją mozolną, dobrą robotę, podtrzymywali więzi społeczne, tożsamość lokalną, żebyście dobrze czuli się w swojej gminie i mieli wpływ na to, co się w niej dzieje.

  Następnie głos zabrał profesor Jaworski, archeolog, który w krótkim rysie historycznym starał się prześledzić tworzenie instytucji społecznych w pradziejach i wczesnym średniowieczu na Dolnym Śląsku. Na koniec tej części spotkania glos zabrał także wiceprezydent Wałbrzycha, który skupił się na największych problemach samorządu. Są to jego zdaniem, np. relacje aglomeracja-peryferie województwa; kwestie finansowania i zadłużenia samorządów, relacje z mediami czy komunikowanie się ze społeczeństwem.

  Lista uhonorowanych samorządowców Świebodzic wszystkich kadencji:

  Bogdan Kożuchowicz – burmistrz, radny powiatowy dwóch kadencji
  Leszek Gucwa – były burmistrz miasta, radny
  Wiktor Krawczyk – radny miejski
  Elżbieta Wiszniewska – radna miejska
  Tadeusz Fedorowicz – radny miejski
  Krystyna Siodlarz – radna miejska
  Władysław Góra – radny miejski
  Eugeniusz Mohyluk – radny miejski
  Zdzisław Pantal – radny miejski
  Henryk Sawa – radny miejski
  Stanisław Szelewa – radny miejski
  Stanisław Wygoda – radny miejski
  Maria Dobrzańska – radna miejska

  Burmistrz Bogdan Kożuchowicz zaprosił także do udziału w spotkaniu byłego, długoletniego burmistrza miasta Jana Wysoczańskiego, jednak ten nie przyjął zaproszenia i nie pojawił się na konferencji.

  Poprzedni artykułRanking Najatrakcyjniejszych Miast dla Biznesu
  Następny artykułStraż Obywatelska oburzona wystawą sklepową!