Śledztwo umorzone

  0

  Prokurator Rejonowy w Świdnicy umorzył śledztwo prowadzone w sprawie zgonu poprzez powieszenie 40-letniego Roberta S. – mieszkańca Świebodzic, do którego doszło w  nocy z 3 na 4 stycznia 2010 na terenie Aresztu Śledczego w Świdnicy wobec braku znamion czynu zabronionego.

  Robert S. od dnia 01.01.2010r. był tymczasowo aresztowany na okres trzech miesięcy i pozostawał pod zarzutem zabójstwa swojej konkubiny, do którego doszło w dniu 29.12.2009r. w Świebodzicach. Robert S. przebywał w tzw. celi przejściowej, 2-osobowej.

  Zdarzenie zostało ujawnione  w nocy 04.01.2010r. o godz. 0.15 przez funkcjonariusza Służby Więziennej, który podczas kontroli celi zauważył przez wizjer, że jeden z osadzonych nie przebywa na swoim łóżku. Po wejściu do celi funkcjonariusze ujawnili ciało Roberta S. wiszące na pętli sporządzonej z prześcieradła, lamówki koca i sznurowadła, a zawieszonej na metalowej ramie, odgradzającej część sanitarną celi. Pomimo podjętych niezwłocznie czynności reanimacyjnych przez funkcjonariuszy Służby Więziennej, a następnie zespół pogotowia ratunkowego, nie zdołano przewrócić czynności życiowych Roberta S.

  Z uzyskanej opinii biegłego z zakresu medycyny sądowej wydanej w następstwie przeprowadzonej sekcji zwłok, wynika że przyczyną śmierci było powieszenie samobójcze. Przeprowadzone w sprawie śledztwo pozwoliło na przyjęcie, że do zgonu Roberta S. nie przyczyniło się żadne przestępcze zachowanie innych osób i był to zamach samobójczy.

  Ustalono również, że zachowanie funkcjonariuszy Służby Więziennej od momentu przyjęcia Soberta S. do aresztu do chwili ujawnienia jego zwłok, w tym w zakresie prowadzonej kontroli celi, było prawidłowe i zgodne z obowiązującymi w tym zakresie przepisami.

  Poprzedni artykułSpotkanie w innym terminie
  Następny artykułSetne urodziny pana Stanisława