Schron zdobyty

  0

  Wczoraj po raz pierwszy swoje drzwi dla tak licznej rzeszy zwiedzających otworzył poniemiecki schron telekomunikacyjny. Przez wiele lat powojennych obiekt ten dla wtajemniczonych stanowił wielką zagadkę, dla zwykłych mieszkańców był normalnym budynkiem mieszkalnym. Zwiedzanie podziemnego schronu wzmacniania sygnału telekomunikacyjnego z 1939 roku zorganizowała Telekomunikacja Polska wspólnie z Fundacją Otwartego Muzeum Techniki. Obiekt mieszczący się przy ul. Lwa Tołstoja 7-10 można było oglądać od godz. 10.00 do 15.00.

  Licznie przybyła młodzież szkolna. Nie zabrakło także samych mieszkańców, przedstawicieli miasta i mediów. O historii budowli można było się dowiedzieć od przewodnika, na bardziej szczegółowe pytania odpowiadał profesor Stanisław Januszewski z Fundacji Otwartego Muzeum Techniki.

  Wybudowany w latach 1938-1939 schron telekomunikacyjny (świdnicka stacja wzmacniakowa) jest jedynym, który przetrwał na terenie Polski. To niezwykle cenny zabytek architektury i techniki, dokumentujący w sposób całościowy i kompleksowy konstrukcję oraz wyposażenie budowli specjalnych, służących telekomunikacji.

  Schrony takie budowane były w obliczu zagrożenia wojną powietrzną, w realiach lat trzydziestych XX w. Szczególnie cenne jest zachowanie całego zespołu – od świadomie kształtowanej kompozycji ogrodowej, skalą budynku, zespołu podziemnego – aż po elementy wyposażenia technicznego. Obiekt stanowi swoisty rezerwat wyposażenia technicznego niemieckiego budownictwa fortyfikacyjnego i specjalnego.

  Schron wykorzystywany był jako potężna wzmacniakownia (amplifikatornia) sygnału telefonicznego. W stanie idealnym zachowała się centrala filtrowentylacyjna, z oryginalnymi filtrami z pełnym orurowaniem. Również w stanie kompletnym i sprawnym technicznie zachowany jest generator wraz z silnikiem napędzającym i instalacją zasilającą w paliwo.

  Jak twierdzą naukowcy zachowanie instalacji specjalnych sprzed 70 lat, w stanie funkcjonalnym, z oryginalnym osprzętem a nawet z oryginalnymi narzędziami serwisowymi, oliwiarkami itp. jest ewenementem w skali krajowej i rzadkością w skali europejskiej.

  W ogrodzie organizatorzy zafundowali dodatkową atrakcję, jaką był pokaz pracy radiostacji krótkofalowej prowadzony przez Polski Związek Krótkofalowców.

  [photospace]

  Poprzedni artykułProkurator warunkowo umorzył postępowanie
  Następny artykułOstatnia droga Pary Prezydenckiej