Młodzieżowa rada gościła w Belgii

  0

  Czteroosobowa delegacja Młodzieżowej Rady Gminy Świdnica gościła na międzynarodowym spotkaniu organizacji młodzieżowych w belgijskim mieście Maldegem. Spotkanie odbyło się na początku kwietnia.

  Pomimo, że gmina Świdnica nie zawiązała formalnego partnerstwa z miastem Maldegem, to do udziału w takim spotkaniu po raz pierwszy została zaproszona 4 osobowa grupa przedstawicieli Młodzieżowej Rady Gminy Świdnica . Od ponad 2 lat trwają wzajemne rozmowy i wszystko wskazuje, że już niebawem zostaną uwieńczone podpisaniem wzajemnej umowy. 31 marca br. podczas ostatniej sesji Rady Miasta Maldegem – radni jednogłośnie opowiedzieli się za współpracą z Gminą Świdnica. Delegacja młodzieżowej Rady Gminy Świdnica jako pierwsza mogła docenić korzyści płynące z wymiany partnerskiej. Naszym zadaniem jako odpowiedzialnych za tę współpracę jest więc stworzenie odpowiednich warunków, aby jak najwięcej, przede wszystkim młodych ludzi mogło poznać wiele nowych miejsc, nowych informacji i zawrzeć nowe przyjaźnie – podkreśla wójt gminy Świdnica.

  Podobnie jak burmistrzowie 5 miast partnerskich miasta Lampertheim (Ermont -Francja, Maldegem – Belgia, Wierden-Holandia, Adria-Włochy, Dieulouard-Hiszpania) przyjęli zasadę corocznego spotykania się w swoim kraju, tak organizacje młodzieżowe poszczególnych krajów również organizują między sobą cykliczne wymiany. W tym roku gospodarzem była Młodzieżowa Organizacja miasta Maldegem – Youth Fraternization Maldegem (YFM), za zaproszenie której oprócz młodzieży z gminy Świdnica, przyjechali przedstawiciele z Niemiec-Lampertheim, Holandii-Wierden oraz Włoch -Adria.

  Cztery dni wypełnione były przede wszystkim spotkaniami integracyjnymi, które posłużyły m.in. do wzajemnej dyskusji nad wypracowaniem planów na kolejne lata. Uczestnicy zapoznali się z formułą działalności organizacji młodzieżowych w Unii Europejskiej oraz współpracą z lokalnymi samorządami. Dla uczestników z Polski była to doskonała lekcja europejskiego samorządu, tym bardziej, że większość działań wykonywanych przez młodzież w YFM to praca na rzecz wolontariatu, który w Polsce nie znajduje dużej rzeszy zwolenników. Nie zabrakło również czasu na spotkania z mieszkańcami Maldegem, zwiedzanie zabytkowych miast tj. Antwerpia, Brudge, wspólnych gier w Crawlball ( narodową grę belgijską) oraz na 30 km rajd rowerowy szlakami rowerowymi w Belgii i Holandii. Cały pobyt zakończył się wspaniałym grillem pożegnalnym podczas którego wszyscy uczestnicy dokonali wymiany adresów kontaktowych i zaproszeniem przedstawicieli YFM do wizyty w gminie Świdnica.

  Poprzedni artykułTej nocy zgładzono wolność
  Następny artykułNowe świetlice