Zobacz jak świętowała “Bystrzyca”

  0

  Wsobotę, 6 lutego o godzinie  17. w teatrze miejskim w Świdnicy odbył się jubileuszowy koncert Zespół Pieśni i Tańca “Bystrzyca” . Zespół świętował swoje piętnaste urodziny. Zobacz obszerną fotorelację.

  Działalność zespołu sięga 1994 roku, kiedy to z inicjatywy Teresy Kmery powstaje zespół dziecięcy z pobliskich miejscowości Bystrzycy Górnej. Pozyskała ona ludzi zakochanych w folklorze, którzy chcieli robić coś dla innych oraz społecznie poświęcać swój czas na próby. Były to Panie Lidia Sajdak oraz Sylwia Danisiewicz.

  Z upływem czasu grupa dziecięca „Bystrzycka Mozaika” rozrosła się do dużego zespołu i tak powstał Zespół Pieśni i Tańca dla młodzieży. Grupa przyjmuje wtedy nazwę „Bystrzyca”. W 1997 r. patronat nad zespołem obejmuje Gmina Świdnica, a dziecięca grupa zmianie nazwę na „Mała Bystrzyca”. Do zespołu dołączają Czesław Kmera, Kazimierz Kurzyło oraz Stanisław Gadula, który staje się kierownikiem kapeli. W 2004 roku jego rolę przejmuje Witold Janulewicz, a od 2007 roku – Zdzisław Christ. Obie grupy prezentują folklor i muzykę Dolnego Śląska, Górnego Śląska, Rzeszowa, Warszawy, Lublina i Krakowiaków Wschodnich i Zachodnich.

  W swoich programach starają się wiernie i zgodnie z tradycją przekazywać obrzędy, zwyczaje oraz bogactwo strojów i rekwizytów. Swoje umiejętności zespół prezentuje w opracowanych programach, m.in.: Z wizytą u Kurzawy, Wesele Lubelskie, Na Rzeszowską nutę, Hej na tym Górnym Śląsku, Zaborów Sławna wieś, Czarodziejska noc. Zespół posiada również w swoim repertuarze przedstawienia ukazujące zwyczaje kolędnicze: Idą Kolędnicy, Dziady Noworoczne, Po kolędzie idą draby.

  W trakcie widowisk zespół prezentuje liczne przyśpiewki i pieśni ocalając je od zapomnienia. Owe „zapomniane” i na nowo opracowane wartości polskiej kultury trafiają nie tylko pod rodzime strzechy, ale i zagraniczne.

  [photospace]

  Poprzedni artykułPolonia Sparta Świdnica wygrywa
  Następny artykułWe dwoje przez całe życie