Przygotowani na najgorsze

  0

  W miejsce tegorocznej, uciążliwej dla wszystkich, zimy pomalutku wkracza wiosna. Biała aura nareszcie znika, a w zamian coraz częściej wygląda słońce. Znikają także zwały zalegającego wszędzie śniegu. Dodatnia temperatura od kilku dni skrupulatnie roztapia lodowe hałdy. Czy grozi nam powódź? Jak na razie synoptycy nas uspokajają i twierdzą, że powodzi póki co nie trzeba się bać i woda utrzyma się w rzekach- pod warunkiem, że nie nastąpią jakieś awarie czy przecieki w wałach.

  Na zimne dmuchają jednak strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Świebodzicach, którzy w środę, 24 lutego, dość szczegółowo zapoznali się funkcjonowaniem zbiornika wodnego w Dobromierzu. Wszystko po to, by w razie zagrożenia powodziowego być dobrze przygotowanym i działać jak najskuteczniej.

  – Jesteśmy przygotowani na każdą okoliczność. W ubiegłym tygodniu dokonaliśmy przeglądu sprzętu przeciwpowodziowego i jest on w pełni sprawny. W sytuacji, kiedy będzie trzeba go użyć, jest on o każdej porze dnia i nocy dostępny – zapewnia komendant gminny OSP Piotr Sułek. Z naturą nie ma żartów i tak naprawdę nigdy nie ma pewności, czy podoła się żywiołowi, ale nasze zasoby sprzętowe oraz przeszkolona załoga nie dają nam powodów do wstydu.

  W manewrach na lodzie uczestniczyła także jednostka OSP Dobromierz z racji przynależności do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego, jako jedyna w gminie Dobromierz.

  Zbiornik w Dobromierzu jest miejscem kulminacyjnym, w którym magazynowana jest duża ilość wody ze Strzegomki. Zbiornik przeszedł kilka lat temu prace modernizacyjne – uszczelniające, wzmacniające, jednak wiadomo, że wraz z upływem czasu wszystko traci na swojej jakości. Jak w każdym zbiorniku – możliwości gromadzenia wody są ograniczone, stad też trzeba brać pod uwagę sytuacje alarmowe.

  Szanse na zagrożenie powodziowe w naszej gminie są na szczęście niewielkie, jednak skrajności pogodowe, do jakich przyzwyczaja nas ostatnimi laty aura – dość spore. Zima jeszcze się przecież nie skończyła…

  [photospace]

  Poprzedni artykułZima droga i zła, czas na sprzątanie
  Następny artykułTeraz uratują niejedno życie