Co świdniczanie myślą o Świdnicy?

  0

  Piękniejące miasto kultury i zabytków. Produkty świdnickie? Majonez i wagony. Tak Świdnicę widzą mieszkańcy miasta.

  Świdniczanie szczegółowo wypowiedzieli się o tym przy okazji badań prowadzonych nad nową strategią miasta. Dokument wkrótce trafi pod obrady Rady Miejskiej w Świdnicy. Do 16 stycznia uwagi mogli składać sami mieszkańcy.

  Co wynika z ankiety?

  – Najważniejsza dla mnie informacja z badań, to fakt, że świdniczanie są optymistami. Uważają swoje miasto za dobre miejsce do życia i są z niego zadowoleni. Co więcej w większości nie chcą się wyprowadzać ze swojej małej ojczyzny. Dodatkowo są dumni, że mieszkają w Świdnicy i dzielą się tą dumą ze swoimi gośćmi – mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.

  ***

  W związku z opracowywaną strategią miasta pracownicy instytutu badawczego Pentagon Research przeprowadzili sondaż telefoniczny na reprezentatywnej grupie 503 świdniczan.

  – Mieszkańcy chętnie i szczegółowo wypowiadali się o zabytkach, drogach, szkołach, kulturze, sukcesach i porażkach. Ankieta była długa, a mimo to tak dużego zaangażowania badanych dawno nie widzieliśmy – mówią ankieterzy Pentagon Research.

  Jest co pokazać

  Mieszkańcy Świdnicy w zdecydowanej większości uważają, że w oczach przyjezdnych miasto jest atrakcyjne, a nawet bardzo atrakcyjne (łącznie 82%). Zapewne dlatego aż 78% ankietowanych stwierdziło, że gościom przybywającym z innych miast jest co pokazać, a 57% świdniczan przyznaje, że zawsze znajduje czas, aby wybrać się z gośćmi na spacer po mieście.

  A może przeprowadzka?

  „Nie” – odpowiadają świdniczanie aż w 72%. Twierdzą tak: – Gdybym miał możliwość zamiany mieszkania wolałbym pozostać w Świdnicy, ewentualnie przeprowadzić się na wieś (17%). Wrocław jakoś nie przyciąga – tylko 4% chętnych.

  Co nam przeszkadza?

  W oczach świdniczan kłopotliwe okazały się reklamy, hałas i graffiti. Najbardziej śmieci i samochody. I to też nie wszędzie. Dodatkowo ankietowani zwrócili uwagę na kłopotliwe dla nich pozostałości po psach na chodnikach oraz wandalizm i chuliganów.

  Co nas bawi?

  Świdniczanie w ciągu roku mogą wybrać się na różne koncerty i imprezy kulturalne oferowane prze miasto. Które z nich najbardziej uatrakcyjniają Świdnicę? Festiwal Reżyserii Filmowej? A może Międzynarodowe Noce Jazzowe? Kultura wysoka jest dla nas ważna, ale jednak największą popularnością cieszą się Dni Świdnicy. Co tradycja to tradycja – według 53% świdniczan to najbardziej rozpoznawalna i atrakcyjna impreza. Generalnie wszystkie wymienione w ankiecie wydarzenia świdniczanie uważają za bardzo atrakcyjne. Różnice pojawiły się jedynie w samej rozpoznawalności tych imprez.

  Co lepsze, co gorsze?

  Zdecydowanie najbardziej cieszy świdniczan estetyka miasta – ponad 87% ankietowanych uważa, że w tym zakresie w ostatnich latach wiele się poprawiło. Słowem – to co widać gołym okiem.

  Dla 43% ankietowanych poprawiła się oferta miasta w zakresie sportu i kultury, tylko 9% twierdzi, że pogorszyła się, a dla 21% nie nastąpiły żadne istotne zmiany.

  Ponad 58% mieszkańców uważa, że poprawie uległ w ostatnich latach stan miejskich dróg i parkingów, a jedynie 23% jest przeciwnego zdania. Dla 12% Świdnickich jest tak samo jak było.

  Zagadnienie pracy zupełnie podzieliło Świdnickich. Zdaniem ponad 36% ankietowanych w ostatnich latach poprawiła się (wzrosła) ilość miejsc pracy. Prawie tyle samo – 35% – ma zdanie odmienne, 14% uważa, że nic w tym zakresie nie uległo zmianie, a 14% nie miało zdania.

  Zauważalna emigracja

  Z najbliższej rodziny mieszkańców Świdnicy na dłuższy czas wyjechało za granicę w celach zarobkowych: dla 17% ankietowanych jedna osoba, dla 28% dwie lub więcej.

  Przyjazny urząd?

  Mieszkańcy są zadowoleni z obsługi w Urzędzie Miejskim. 48% ankietowanych ocenia pracę urzędu bardzo dobrze lub raczej dobrze. Niezadowolonych jest jedynie 10%. Dla 16% praca urzędników zasługuje na ocenę „ani dobrze, ani źle”, a 26% nie ma zdania na ten temat.

  Miasto kultury i zabytków

  Jak właściwie określić Świdnicę? Ankieterzy zaproponowali mieszkańcom różne możliwości do wyboru, ale ci mogli wybrać z tego dwie. Zdecydowanie zwyciężyło określenie „miasto kultury i zabytków” – aż 54% wskazań. Dalej „miasto z tradycjami kupieckimi” – 37%, „miasto przyszłości” – 31%, „miasto przemysłowe” – 18%.

  Łącznik do autostrady i kolej do Wrocławia

  Świdniccy doskonale wiedzą, że miasto może się rozwijać, ale nie na wszystko wystarczy pieniędzy. Trzeba się wobec tego na coś zdecydować. Zaproponowaliśmy ankietowanym rożne warianty do wyboru. Świdniccy mogli wybrać do trzech – ich zdaniem – najważniejszych takich priorytetów.

  Najwięcej, bo ponad 48% świdniczan, chce budowy łącznika do autostrady i kolei do Wrocławia, 45% dalszego rozwoju gospodarczego miasta, 38% kontynuacji remontów ulic, parków i kamienic, 32% rozbudowy oferty rozrywkowej i sportowej itd.

  Z naszych podatków…

  Świdniczanie uważają, że zdecydowanie zbyt często lub raczej zbyt często w Świdnicy jest przyznawana pomoc publiczna osobom, które tak naprawdę sobie na nią nie zasługują. Tak myśli prawie 40% mieszkańców. 12% twierdzi, że pieniądze trafiają do rzeczywiście potrzebujących, a aż prawie połowa nie wie, jak odpowiedzieć na to pytanie.

  Wagony majonezu?

  Z jakim produktem kojarzy Ci się Świdnica? Wybierz maksymalnie trzy produkty albo wskaż jakiś inny. Takie zadanie stanęło przed ankietowanymi. Świdnicki majonez wygrał ze wszystkimi w cuglach – aż prawie 90% świdniczan kojarzy swoje miasto z tym pysznym wyrobem. Dalej uplasowały się wagony – 62%, liczniki elektryczne – 36%, dywany – 16%, żaluzje okienne – 12%. Wśród mniej licznych wskazań mieszkańcy mówili o czekoladkach, oleju, piwie, paście do zębów, lodówkach, meblach i musztardzie. Ciekawe, że ogromny zakład produkujący pastę do zębów został sromotnie pobity przez małą firmę, która zasłynęła w całej Polsce jako producent wyśmienitych czekoladek – pasta do zębów zaledwie 2%, a czekoladki ponad 9%.

  Gdybym został prezydentem Świdnicy…

  Świdniccy zostali poproszeni, aby na chwilę wyobrazili sobie, że zasiadają w fotelu prezydenta miasta i muszą podjąć trudną i odpowiedzialną decyzję. Świdnica ma ogromne potrzeby remontowe i inwestycyjne (drogi, kamienice, parki, szkoły itd). Można to sfinansować ze środków europejskich, ale Unia nie daje żadnych pieniędzy, jeśli ktoś sam nie dołoży choćby części (wkład własny). W budżecie zaciskanie pasa… więc jedyną możliwością sięgnięcia po te europejskie strumienie pieniędzy jest zaciągnięcie wysokich kredytów na wkład własny, które miasto będzie musiało spłacać latami. Co zrobić? Świdniczanie, w roli prezydenta, nie mają większych wątpliwości: zaciągać i działać. Na pewno bym się zdecydował – tak odpowiedziało aż 40% ankietowanych, raczej bym się zdecydował – 27%. Raczej nie i na pewno nie – łącznie tylko 14%. Dla co piątego ankietowanego kwestia ta nie była łatwa (19% – trudno powiedzieć).

  Czego nam brakuje w Świdnicy?

  Przede wszystkim miejsc rozrywki (pubów, kin, kręgielni i kawiarni) – tak odpowiedziało 15% świdniczan. Ponadto obiektów sportowych (basenów, hal) – 10%, imprez kulturalnych i masowych – 6%, dobrych dróg, parkingów i tras rowerowych – 6% itd. Co piąty mieszkaniec miał trudność z określeniem takiego braku (trudno powiedzieć), a dla 13% ankietowanych w Świdnicy „niczego nie brakuje”.

  Na koniec pytanie tendencyjne

  W końcu postanowiliśmy złamać żelazną zasadę socjologiczną i postawiliśmy Świdnickim pytanie tendencyjne: „dlaczego lubisz Świdnicę?”. Dla 34% odpowiedź była prosta i oczywista: „tutaj się urodziłem i mam sentyment”, dla 12% Świdnica to „piękne i urocze miasto, gdzie jest dużo zabytków…”. Jedynie 2% ankietowanych odpowiedziało „nie lubię Świdnicy”. Dla co trzeciego odpowiedź była zbyt trudna („nie wiem”).

  A Ty co sądzisz o Świdnicy? Zapraszamy do dyskusji.

  Tagi: ankieta, badania, Świdnica

  Poprzedni artykułWsparcie dla organizacji pozarządowych
  Następny artykułMotoświdnica – nowy sezon, nowy zespół