Dostali na nowe mieszkania

  0

  Ponad 1,2 mln zł dotacji otrzymała Świdnica na budowę nowego bloku mieszkalnego. Wniosek miasta został wysoko oceniony przez ekspertów, którzy kwalifikowali inwestycje do wsparcia z Funduszu Dopłat. To już trzeci budynek w ostatnich latach, na który miasto otrzyma dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego. Tym razem mowa o nowym wielorodzinnym budynku mieszkalnym, który przy ul. Kopernika wznosi Świdnickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego.

  – Decyzja ekspertów Banku Gospodarstwa Krajowego pokazuje, że jesteśmy skuteczni w wykorzystywaniu funduszy zewnętrznych na inwestycje realizowane w mieście. Mnie najbardziej cieszy fakt, że nowy budynek przyczyni się do rozwiązywania problemów mieszkaniowych świdniczan – mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.

  Nowy budynek mieszkalny ma być gotowy w październiku 2010 r. Połączy już istniejące budynki komunalne przy ul. Kopernika. Inwestycja będzie kosztowała blisko 3,4 mln zł z czego 1.260.439 zł miasto otrzyma w formie dotacji w ramach rządowego programu wsparcia budowy mieszkań.

  – Inwestycję prowadzi nasza spółka, a nie miasto, dlatego otrzymaliśmy większą pomoc z Funduszu Dopłat – mówi Ireneusz Pałac, zastępca prezydenta Świdnicy i dodaje. – Zasada przydzielania lokali będzie podobna jak w przypadku dwóch pozostałych bloków przy ul. Kopernika. Mieszkania otrzymają osoby, które oddadzą dotychczas zajmowany lokal komunalny.

  Dzięki takiej metodzie zasiedlania, którą pioniersko Świdnica wprowadziła przed laty, miasto zyskuje wolne mieszkania, których część jest przekwalifikowana na lokale socjalne dla najbardziej potrzebujących, a pozostałe sprzedawane. Stosowany przez Świdnicę pomysł polegający na przekazywaniu nowych mieszkań w zamian za dotychczas zajmowane, został zapisany w 2009 r. w ustawie o wsparciu budowy mieszkań.

  W nowym budynku przy ul. Kopernika, podobnie jak w dwóch pozostałych, będzie obowiązywał wyższy czynsz niż w lokalach komunalnych, dzięki czemu inni świdniczanie nie będą musieli ponosić kosztów utrzymania nowych budynków. Ostateczna stawka czynszu nie jest jeszcze znana.

  W nowym budynku przy ul. Kopernika będzie mogło zamieszkać 21 rodzin w mieszkaniach jedno-, dwu- lub trzypokojowych (pow. od 36 do 71 m. kwad.). Na parterze trzypiętrowego budynku przewidziano miejsce na lokal użytkowy o powierzchni 85 m kwad. Prace budowlane prowadzi wałbrzyska firma „Sirbud – Minari”, która wyłoniona została w drodze przetargu.

  Poprzedni artykułNa drodze jest bezpieczniej
  Następny artykułDzieci polubiły judo