Dać świadectwo czasom

  0

  Realizując priorytet oświatowy Gminy Świdnica na rok szkolny 2009-2010 dotyczący edukacji patriotycznej oraz wpisując się w ogłoszony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej Rok Historii Najnowszej w polskiej oświacie Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie w dniu 28 września 2009 roku zorganizowało Gminny Konkurs Wiedzy Historycznej pod tytułem „Na nieludzkiej ziemi”.

  Data została wybrana nie przypadkowo – 27 września br. minęła 70 rocznica utworzenia Szarych Szeregów – patrona gimnazjum w Pszennie. Celem konkursu była popularyzacja wśród młodzieży wiedzy na temat II wojny światowej oraz krzewienie uczuć patriotycznych i budowa pomostów międzypokoleniowych, jako że gośćmi honorowymi byli przedstawiciele Związku Sybiraków Ziemi Świdnickiej na czele z prezesem Panem Zygmuntem Zelkiem.

  Zamiast referatów i odczytów odbyła się tu niezwykła lekcja historii. Tym razem to uczniowie ze szkół podstawowych i gimnazjów gminy Świdnica zaprezentowali swą wiedzę i erudycję , stając w szrankach konkursu historycznego.

  Wiedza o faktach musiała być też poparta znajomością realiów życia w okupowanej Polsce, a także umiejętnościami praktycznymi, takimi jak udzielenie pierwszej pomocy. Uczniowie, pracując w grupach, mogli się nimi wykazać podczas gry terenowej, zorganizowanej przez działającą przy Gimnazjum w Pszennie, prowadzoną przez p. Elżbietę Kruk, drużynę starszoharcerską „Mafikeng”,która pamiętając o patronie szkoły, jakim są Szare Szeregi, wplotła w konkursowe zadania wiele dotyczących ich faktów i ciekawostek . Zmagania uczestników bacznym okiem obserwowało jury w składzie: Członek Związku Sybiraków Koła Ziemi Świdnickiej- p. Hermina Słowińska, p. Jadwiga Generowicz- Sekretarz Gminy Świdnica, p. Krzysztof Jas- Dyrektor GOKSiR- u, hm. Piotr Pamuła- Komendant Hufca ZHP w Świdnicy.

  W klasyfikacji indywidualnej w kategorii szkół podstawowych zwyciężyli:

  I miejsce- Kamil Ślęzak ze Szkoły Podstawowej w Grodziszczu

  II miejsce- Kamil Krzanaka ze Szkoły Podstawowej w Lutomi Dolnej

  III miejsce- Marta Kubińska ze Szkoły Podstawowej w Mokrzeszowie,

  natomiast w kategorii gimnazjów:

  I miejsce- Ewelina Kucięba z Gimnazjum w Lutomi Dolnej

  II miejsce – Marek Janus z Gimnazjum w Pszennie

  III miejsce- Łukasz Czyżewski z Gimnazjum w Witoszowie Dolnym

  W klasyfikacji zespołowej gimnazjów na I miejscu uplasowała się drużyna z Gimnazjum w Pszennie (M. Janus, J. Drobny), na II- z Gimnazjum w Witoszowie Dolnym (Ł. Czyżewski, K. Frycz), a na III- z Gimnazjum w Lutomi (E. Kucięba, P. Dłutkowski). Spośród zespołów szkół podstawowych najlepszą okazała się reprezentacja Szkoły Podstawowej w Bystrzycy Górnej (A. Pławecka, J. Korzeniowski), następnie ex aequo z SP w Grodziszczu (K. Ślęzak, P. Czaicki) i z SP w Mokrzeszowie (K. Drożdż, M. Kubińska). Na III miejscu w tej kategorii znalazła się drużyna z SP w Witoszowie Dolnym.

  W tym niezwykłym dniu szczególna pamięcią postanowiono uczcić ofiary represji radzieckich- tysiące ludzi wywiezionych w głąb ZSRR-Sybiraków. Uczniowie gimnazjum, pod kierunkiem nauczycielki j. polskiego p. A. Gablewskiej, przygotowali montaż słowno- muzyczny, w którym przypomniano o strasznym losie zesłanych i zamordowanych na tej „nieludzkiej ziemi”. Nie zapomniano też o oficerach pomordowanych w Katyniu. Wśród zaproszonych gości znalazło się wielu Sybiraków, m. in. Prezes Związku Sybiraków Koła Ziemi Świdnickiej- p. Zygmunt Zelek oraz członkowie związku: p. Stanisław Kraiński, p. Hermina Słowińska, p. Bronisława Chromy, p. Genowefa Homa, p. Maria Iwanicka, p. Józef Biedroń, nie obyło się więc bez łez wzruszenia. Słowa płynące ze sceny obudziły wspomnienia, którymi już w trakcie nieoficjalnego spotkania Sybiracy podzielili się z młodzieżą i ze zgromadzonymi, dając kolejną lekcję historii, poświęcenia i patriotyzmu, dając świadectwo czasom

  Nad organizacją i przebiegiem konkursu czuwał nauczyciel historii – pan Roman Bogusławski.Oprawę plastyczną wykonała nauczycielka plastyki pani Mariola Kownacka – Iwaniec. Gminna Biblioteka przygotowała na tę okoliczność wystawę książek poświęconych zsyłkom Polaków na Syberię oraz losom polskich oficerów zamordowanych w Katyniu i innych miejscach kaźni.

  Poprzedni artykułNowy nabytek w Jaworzynie Śląskiej
  Następny artykułRuszają świetlice środowiskowe