I Ogólnopolski Festyn Kamienia za nami

  0

  Święto granitu, pracodawców branży kamieniarskiej oraz tych wszystkich, którzy są związani z kamieniem przeszło już do historii.
  W dniach od 12 do 13 września 2009 r. odbywał się w Strzegomiu I Ogólnopolski Festyn Kamienia, który na stałe już wpisał się do kalendarza strzegomskich imprez.

  Święto rozpoczęło się od zwyczajnej sesji Rady Miejskiej, do udziału w której zostali zaproszeni przedstawiciele firm kamieniarskich oraz rzeźbiarze biorący udział w III edycji Pleneru Kamieniarskiego. Przypomnijmy, że organizatorami pleneru było Stowarzyszenie Kamieniarzy Ziemi Strzegomskiej oraz Urząd Miejski w Strzegomiu. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objął natomiast marszałek województwa dolnośląskiego Marek Łapiński.

  Z rąk burmistrza Strzegomia Lecha Markiewicza oraz przewodniczącego Rady Miejskiej w Strzegomiu pamiątkowe certyfikaty otrzymali następujący artyści: Stanisław Cukier, Jan Zamorski, Ryszard Zarycki, Marcin Łuczkowski, Bronisław Krzysztof, Adam Wyspiański oraz Andrzej Renes.

  Ta wyjątkowa sesja Rady Miejskiej była także okazją do tego, aby wyróżnić osoby, który zasłużyły się dla polskiego kamieniarstwa. Znaleźli się wśród nich: Janusz Repelowski, Stanisław Gmurczyk i Bogusław Skolak.
  Ponadto w takcie obrad zostały złożone dwa wnioski. Pierwszy z nich dotyczył wykupu jednej lub dwóch prac wykonanych na Plenerze Kamieniarskim w tym roku i cyklicznego zabezpieczenia środków finansowych w budżecie gminy Strzegom na wykup prac z każdego pleneru.
  Drugi z wniosków odnosił się do zmiany nazwy imprezy z „Ogólnopolski Festyn Kamienia” na „Ogólnopolskie Święto Kamienia”. – Nazwa „Święto” podniesie rangę obchodów i nada im odświętny charakter – tłumaczyła, składająca wniosek, radna Maria Michalec.

  Zaraz po posiedzeniu odbyło się seminarium naukowe, podczas którego swoje wystąpienia zaprezentowali: Feliks Płaskociński – emerytowany nauczyciel Technikum Górnictwa Odkrywkowego w Krakowie i emerytowany pracownik Kombinatu Kamienia Budowlanego, Stanisław Kukiałka – profesor Akademii Górniczo-Hutniczej, Bogusław Solima – prezes przedsiębiorstwa „Piramida” w Kostrzy, oraz Stanisław Sitarz – prezes Związku Pracodawców Branży Kamieniarskiej.

  Ważnym akcentem tego dnia było otwarcie wernisażu rzeźby wykonanych podczas Pleneru Kamieniarskiego. Dodajmy, że granitowe dzieła będą zdobiły nasz rynek przez rok. Jak poinformował burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz, w planach jest utworzenie jedynego w swoim rodzaju muzeum, w którym swoje stałe miejsce znajdą rzeźby, które artyści wykonali w trakcie pleneru.

  Dalsze obchody Festynu Kamienia odbyły się na stadionie strzegomskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Pierwszym punktem były występy młodych wokalistek z naszej gminy. Repertuar, który zaprezentowały był bardzo różnorodny. Następnie tańcem zabawiły wszystkich dziewczęta z zespołu B4.

  W tym samym czasie na Blisko Boisko rozegrany został Piłkarski Turniej Firm Kamieniarskich. Po zaciętych bojach, gradzie bramek i dramatycznych zwrotach akcji zwycięstwo w turnieju odniósł Granit Strzegom. Drugie miejsce zajął WRKB Granit SP Z.O.O., natomiast trzecie Grabinex.

  Po tym bloku nastąpiło to, na co wielu czekało tego dnia najbardziej. Na scenie zaprezentował się zielonogórski kabaret CIACH. Odegrali oni swoje najpopularniejsze skecze: „Skup złomu”, „Biuro turystyczne”, czy „Wróżka ze Szprotawy”.
  Zakończeniem pierwszego festiwalowego dnia był występ dzierżoniowskiej grupy rockowej Fragnatic.

  Niedziela stała pod znakiem ciężkiego brzmienia. Na dzień ten zaplanowane zostały koncerty trzech zespołów. Jako pierwszy wystąpił nasz rodzimy zespół – Cool Time. Chłopcy grają ze sobą dopiero rok, jednak już zdążyli zagrać koncerty na festiwalach rockowych w Żarowie czy Jaworzynie Śląskiej.

  Po nich wystąpił Cockroach. Najbardziej pozytywne zaskoczenie drugiego, festiwalowego dnia. Zespół ten istnieje już kilkanaście lat, co było słychać przez cały czas trwania ich koncertu. Muzykę ich można określić terminem metal-crossover. Inspiracje czerpią z największych przedstawicieli tego gatunku. Mocne brzmienie zawładnęło sporą grupą fanów, żywo reagującą pod sceną.

  Przed występem gwiazdy wieczoru – zespołu Farben Lehre, na płycie stadionu rozegrał się turniej armwrestlingowy o miano najsilniejszego mieszkańca gminy Strzegom. Turniej wzbudził duże zainteresowanie, zgłosiło się dziesięciu zawodników. Niektórzy z nich samym swym wyglądem wzbudzali duży respekt. Wiekowo i wagowo uczestnicy byli bardzo zróżnicowani, co dodawało zawodom jeszcze większej atrakcyjności. Miano najsilniejszego zdobył niepokonany tego dnia Grzegorz Wolarczyk. W jednostronnym finale pokonał Piotra Pyznarskiego. Na trzecim stopniu podium stanął Grzegorz Karoń.

  Farben Lehre – niekwestionowana gwiazda polskiej sceny rockowo-punkowej dała niesamowity koncert. Setlista była bardzo bogata, koncert obejmował dziewiętnaście utworów, podczas których setki osób pod sceną zdzierało gardła próbując wtórować wokaliście Farben Lehre – Wojtkowi Wojdzie. Po około godzinie znakomitej muzyki publiczność nie pozwoliła zespołowi zakończyć występu. Zaowocowało to odegraniem aż pięciu bisów. Utwory jak „Matura”, „Spodnie z GS-u”, „Egoiści” na stałe zapadły w pamięć strzegomskiej publiczności. Ponad dwie godziny szaleństwa – tak można krótko scharakteryzować koncert zespołu Farben Lehre w Strzegomiu.

  Przed nami już tylko oczekiwanie na następną edycję imprezy, która za rok.

  [photospace]

  Poprzedni artykułWypadek w Marcinowicach
  Następny artykułTo już pięć lat…