Nagroda dla Freyi von Moltke

  0

  Z okazji 15-lecia powołania do życia Trójkąta Weimarskiego, 29 sierpnia 2006 r. Komitet Wspierania współpracy francusko-niemiecko-polskiej (Komitet „Trójkąta Weimarskiego”) ufundował nagrodę im. Adama Mickiewicza za zasługi dla pojednania i współpracy europejskiej. Wśród osób, które zostały uhonorowane tym zaszczytnym wyróżnieniem jest dr Freya von Moltke.

  W 2009 roku, gdy obchodzone są liczne rocznice: francusko-niemiecko-polska Nagroda im. Adama Mickiewicza za zasługi dla Pojednania i Współpracy Europejskiej zostanie przyznana trzem osobistościom z Francji, Niemiec i Polski. Ich losy stanowią przykład, jak własne doświadczenia ofiar bezprawia mogą dodawać sił w działaniach na rzecz obrony godności i praw człowieka oraz pokojowej współpracy między narodami: dr Freyi von Moltke (na zdjęciu z wnukiem, Vermont USA, lipiec 2007)  Stéphane Hessel i dr Zdzisławowi Najderowi.

  Pierwszymi laureatami byli ojcowie-założyciele Trójkąta Weimarskiego, b. Ministrowie Spraw Zagranicznych: Roland Dumas, Hans-Dietrich Genscher i Krzysztof Skubiszewski. Laudację wygłosił b. Minister Spraw Zagranicznych RP, Bronisław Geremek, Poseł do PE.

  Laudację wygłosi Prof. dr honoris causa mult.  Rita Süssmuth, b. Przewodnicząca Bundestagu.

  Nagroda zostanie wręczona wspólnie przez Nadburmistrza miasta Weimar, Stefana Wolfa oraz Przewodniczącego Komitetu Trójkąta Weimarskiego, Prof. Dr. dr honoris causa mult. Klausa-Heinricha Standke, b. Zastępcę Dyrektora Generalnego UNESCO.

  Wręczenie nagrody odbędzie się 29 sierpnia 2009 r. o godz. 10.00 w Sali Paradnej Ratusza miasta Weimar. W tej samej Sali 29 sierpnia 1991 r. zostało podpisane „Wspólne oświadczenie o przyszłości Europy” ministrów Spraw Zagranicznych Francji‚ Niemiec i Polski, dające początek współpracy Trójkąta Weimarskiego. Po zakończeniu uroczystości odbędzie się w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Weimarze spotkanie z laureatami nagrody oraz z młodzieżą z Polski, Francji i Niemiec.

  Freya von Moltke, Honorowa Przewodnicząca Fundacji dla Porozumienia Europejskiego w Krzyżowej, Honorowy Obywatel Gminy Świdnica, uczestniczka opozycji anty-hitlerowskiej, pisarka, wdowa po Grafie Helmucie Jamesie von Moltke, który 23 stycznia 1945 r. został jako członek “Kręgu z Krzyżowej” stracony w Berlinie-Plötzensee. Freya von Moltke uznała za swoją misję życiową upamiętnianie, przez liczne wystąpienia i wystawy,  niemieckiego oporu przeciw ideologii nazistowskiej. Jej działalność  była niezbędna w Niemczech, gdzie opozycję anty-hitlerowską doceniono dopiero po latach, zaś zamachowcy z 20 lipca 1944 r. byli pierwotnie opisywani, jako zdrajcy. Dzięki wizji i zaangażowaniu Freyi von Moltke od 1989 r. powiększał się krąg ludzi, wspierających zamysł odrestaurowania jej rodzinnych dóbr Krzyżowa na Dolnym Śląsku i nadania im statusu Europejskiego domu spotkań. Miejsce to służyło także jako punkt spotkań dla działalności Trójkąta Weimarskiego. Trzy dni po upadku Muru Berlińskiego, 12 listopada 1989 r., odbyła się w Krzyżowej tzw. Msza Pojednania, w której uczestniczyli premier Tadeusz Mazowiecki i kanclerz Helmut Kohl.

  Poprzedni artykułNowa “twarz” festiwalu
  Następny artykułGrom pokonany