4 czerwca 1989 r. w Świdnicy

  0

  4 czerwca 2009 roku mija 20. rocznica wyborów, które zmieniły świat. 4 czerwca 1989 roku “Solidarność” odniosła miażdżące zwycięstwo nad ówczesną władzą.

  Wybory parlamentarne w Polsce w 1989 roku odbyły się 4 i 18 czerwca. Były to pierwsze częściowo wolne i demokratyczne wybory w powojennej historii Polski. W ich wyniku Polska stała się pierwszym państwem bloku wschodniego, w którym wyłonieni w wyborach przedstawiciele społeczeństwa uzyskali realny wpływ na sprawowanie władzy.

  A jak wyglądało to w naszym regionie i w Świdnicy?

  Okręgiem wyborczym był cały obszar ówczesnego województwa wałbrzyskiego. O dwa miejsca w senacie ubiegało się łącznie 18 osób. Kandydatami Komitetu Obywatelskiego “Solidarność” byli: profesor Włodzimierz Bojarski z Warszawy – specjalista ds. energetyki i Mieczysław Tarnowski z Wałbrzycha – technik górnik. Obaj wygrali z ogromną przewagą. Bojarski dostał ponad 186 tys. głosów, a Tarnowski ponad 172 tys. Pozostali kandydaci do senatu otrzymali o wiele mniej głosów. Wśród nich byli nie tylko członkowie PZPR, ZSL i SD, ale również kandydaci niezależni, którzy nie popierali ani PZPR, ani Solidarności. Takim kandydatem był Stanisław Helski. Na początku 1981 roku prowadził on w świdnickim kościele p.w. św. Józefa strajk razem z innymi rolnikami.

  Wybory do sejmu były nieco bardziej skomplikowane. Województwo wałbrzyskie zostało podzielone na dwa odrębne okręgi wyborcze: Okręg numer 100 Wałbrzych i Okręg numer 101 Świdnica. W naszym okręgu, czyli 101 do obsadzenia były 4 mandaty poselskie o numerach: 392, 393, 394 i 395. Odgórne zasady ustalone w czasie obrad “okrągłego stołu” były takie, że Solidarność może mieć tylko 35% miejsc w sejmie, czyli 161 mandatów. Dlatego też kandydaci Komitetu Obywatelskiego “Solidarność” byli tylko w mandacie numer 394 (Marian Kowal – ekonomista z Dzierżoniowa) i 395 (Jan Lityński z Warszawy). Obaj 4 czerwca wygrali i dostali się do sejmu. Żadnemu z kandydatów PZPR nie udało się dostać do sejmu. Dopiero w ponownych wyborach 18 czerwca do sejmu weszli w naszym okręgu 101 z mandatu 392 Roman Norbert (PZPR) i z mandatu 393 Anna Dynowska (Stronnictwo Demokratyczne).

  Zdjęcie pochodzi z serwisu www.mojemiasto.swidnica.pl

  Poprzedni artykułGokardem na lodowisku
  Następny artykułNowy sołtys Modliszowa