Strona główna Temat dnia Zielone światło dla AAM Poland

Zielone światło dla AAM Poland

0

American Axle & Manufacturing może inwestować w Świdnicy. Dziś, 22 kwietnia, wchodzi w życie rozporządzenie Rady Ministrów, które włącza tereny likwidowanego zakładu Remy Automotive Poland do świdnickiej podstrefy Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej ?Invest-Park”. Przywilejami strefowymi objęty zostanie teren o powierzchni 12,61 ha, na którym znajdują się hale przemysłowe i budynki biurowe.

AAM Poland sp. z o.o. zamierza nabyć tę nieruchomość i uruchomić produkcję – w oparciu o własne maszyny – mechanizmów różnicowych, modułów napędu tylnego, zespołów przeniesienia napędów do pojazdów mechanicznych” – czytamy w rozporządzeniu. Wartość inwestycji wyniesie ok. 160 mln zł, a inwestor deklaruje zatrudnienie minimum 200 osób.

W akcję ratowania miejsc pracy w Świdnicy wspólnie włączyły się władze rządowe, wojewódzkie, powiatowe i miejskie, WSSE „Invest-Park”, a także parlamentarzyści.

Niezależnie od tego kilka dni temu o pomocy jaka kierowana jest do pracowników likwidowanego zakładu Remy rozmawiał prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek.

– Pracownicy muszą mieć z jednej strony świadomość, że nie są pozostawieni sami sobie, a z drugiej zdawać sobie sprawę, jak ważne są ich decyzje co do wyboru przyszłości. Znaleźli się w trudnym momencie, ale jestem przekonany, że sobie poradzą. Mogą liczyć na pomoc wielu osób. Jest jeszcze rzecz bezcenna, są świetnymi fachowcami, którzy będą bardzo dobrym kapitałem dla nowego pracodawcy. Mamy informacje, że również pracodawcy ze Świdnicy zdają sobie z tego sprawę i chcą zatrudniać pracowników Remy – mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.

W spotkaniu w Urzędzie Miejskim w Świdnicy wzięli udział przedstawiciele Remy Automotive Poland, Powiatowego Urzędu Pracy oraz firmy DBM Polska, która przygotowała dla pracowników Remy program wsparcia w poszukiwaniu pracy.

– Od jesieni, gdy tylko zapadła decyzja o wygaszaniu produkcji, rozpoczęliśmy ścisłą współpracę z Powiatowym Urzędem Pracy. Nasi pracownicy mogą liczyć również na pomoc konsultantów wynajętych przez pracodawcę. Robimy to wszystko po to, by mieli szansę na znalezienie nowego zajęcia zgodnego ze swoim kierunkiem, bądź zmienili profil. Pracownicy przez cały czas mogli i nadal mogą liczyć na szkolenia, pomoc w poszukiwaniu pracy, udział w giełdach i targach pracy. Większość pomocy kierowana jest w godzinach ich normalnej pracy, co jest sporym udogodnieniem – mówi Elżbieta Ulatowska-Waszkiewicz, dyrektor personalny Remy Automotive Poland.

– Przygotowaliśmy różnorodne kursy i tak naprawdę to sami pracownicy mogli decydować o tym, czym chcą się zajmować w przyszłości. Wszystko po to, by po zakończeniu pracy w Remy odnaleźli się na niełatwym rynku pracy – dodaje Tadeusz Kotlarski, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Świdnicy.

W pisaniu dokumentów aplikacyjnych oraz w wyborze i docieraniu do konkretnych pracodawców pomaga zajmująca się outplacementem firma DBM Polska.

– W Remy pracują bardzo dobrzy i doświadczeni fachowcy – wieloletni pracownicy firmy. Głównym zadaniem konsultantów DBM jest skuteczne przygotowanie tych osób do poszukiwania pracy i zaprezentowania własnych umiejętności. Motywujemy do działania i aktywności. Pomagamy więc pisać dobre CV, przeprowadzamy warsztaty oraz ćwiczenia z autoprezentacji i określenia swoich mocnych stron. Sami też rekomendujemy pracowników Remy pracodawcom z regionu. Tylko w marcu dotarliśmy do bardzo wielu ofert pracy. Są one zgodne z profilami zawodowymi pracowników Remy, co pokazuje, że dobrzy fachowcy mają szansę na nowe zajęcie – mówi Rafał Hamela, szef wrocławskiego oddziału DBM Polska.

Poprzedni artykułŚmierć w celi
Następny artykułNowa nawierzchnia