Strona główna 112 Młodzi przeciw wandalom

Młodzi przeciw wandalom

0

Prezentacje multimedialne oraz makiety z propozycjami zagospodarowania terenów w Świdnicy, szkolna gazetka, zadania matematyczne wyliczające koszty działalności wandali, spotkania z policją, konkursy i warsztaty, a na zakończenie debata z prezydentem miasta to działania podjęte przez Szkołę Podstawową nr 8 w ramach akcji ?Stop wandalom”.

Podsumowaniem szkolnej akcji była debata z prezydentem Świdnicy, zorganizowana w Światowy Dzień Ziemi w środę, 22 kwietnia. Uczniów interesowała wakacyjna oferta miasta skierowana do młodzieży, plany zagospodarowania terenów w różnych częściach Świdnicy, a także kary, jakie ponoszą wandale.

– Przeciwdziałanie wandalizmowi w naszym mieście to temat, który leży mi na sercu. Dotyczy on zresztą każdego świdniczanina. Skutki działalności wandali odczuwamy przecież wszyscy. Porozbijane szyby przystankowe, połamane latarnie, zniszczone ławki czy wyrwane drzewa – wiem, że takich obrazów nie da się jednorazowo wyeliminować. Dlatego tak ważna jest odpowiedzialność i wspólne działanie. Ciągle musimy być czujni, bo Świdnica to piękne miasto i warto o nie dbać – przekonywał Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.

Od listopada 2008 r. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 8 brali udział m. in. w tematycznych lekcjach bibliotecznych, wykonywali plakaty, pisali listy do wandala i układali teksty piosenek.

– Najintensywniejszy był Zielony Tydzień (23-27 marca), podczas którego młodzież uczyła się segregować śmieci, a podczas spotkania z pracownikiem urzędu dowiedziała się, ile rocznie kosztuje miasto naprawa wszelkich zniszczeń. – podsumowała Halina Zawadzka, dyrektor SP nr 8.

W akcję włączyli się również rodzice, którzy pomogli wydać gazetkę i sfinansowali nagrody w konkursie makiet. Specjalną gazetkę poświęconą problemowi wandalizmu stworzyła prawdopodobnie najmłodsza redakcja w Polsce!

– Do „pracy” w specjalnej gazetce ?Stop wandalom” zgłosiła się dwunastka dzieci. Siedzibą naszej redakcji stała się szkolna biblioteka, a dzieci z entuzjazmem przyjęły na siebie role poważnych dziennikarzy. I tak oto w ciągu dwóch tygodni udało nam się stworzyć czterostronicową, bogato ilustrowaną (oczywiście przez dzieci), zawierającą najważniejsze informacje o wandalizmie i działalności wandali gazetkę, która została profesjonalnie przygotowana do druku. Nasze wspólne dzieło ukazało się 24 marca – opowiada Anita Odachowska-Mazurek, mama uczennicy SP nr 8, a na co dzień redaktor naczelna „Wiadomości Świdnickich”, która włączyła się w akcję i dodaje:

– Najmilszym zaskoczeniem w tej pracy czy raczej zabawie było to, jak szybko dzieci wchłonęły wiedzę o wandalizmie i wandalach. Co najważniejsze, już nawet w krótkiej drodze z biblioteki do głównego budynku szkoły dzieci co rusz wskazywały nawet najdrobniejsze ślady działalności wandali. Myślę, że najistotniejsze w tej całej akcji jest, aby trafiać z jej przesłaniem do jak najmłodszych dzieci – jak w tej starej, przysłowiowej zasadzie: ?Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”…

„Zniszczone ławki, podeptane trawniki, poprzewracane kosze na śmieci… Tak nie musi być! Mówmy o tym! Piszmy, apelujmy! Łączmy się i walczmy razem, a niedługo nie będzie wrogów. Bo człowiek jest zbyt mądry, bo doprowadzić do samozagład” – apelowała w imieniu koleżanek i kolegów do rówieśników oraz dorosłych, Ewa Mróz, uczennica SP nr 8.

Poprzedni artykułRotmistrz w Jaworzynie
Następny artykułPromuj się z nami