Strona główna Artykuł sponsorowany Dlaczego ceny prądu rosną? Jak zarządzać budżetem domowym w obliczu podwyżek?

Dlaczego ceny prądu rosną? Jak zarządzać budżetem domowym w obliczu podwyżek?

0

Podwyżki cen energii w ciągu ostatnich lat sprawiły, że wydatki na prąd stały się jednym z poważniejszych składników domowego budżetu. Niestety, końcówka 2025 roku prawdopodobnie przyniesie kolejny wzrost cen. Dlaczego tak się dzieje i czy istnieją realne sposoby, aby powstrzymać ten niekorzystny trend? Ale co najważniejsze: czy przeciętny odbiorca może cokolwiek zrobić? Sprawdź w artykule!

Skąd biorą się wysokie ceny energii elektrycznej?

Wzrost cen prądu to złożony problem, który powoduje więcej niż jeden czynnik. Na ostateczny koszt zakupu energii wpływa wiele zmiennych – tak globalnych, jak i lokalnych.

Najważniejszym z nich jest wysoki koszt samej produkcji prądu. W Polsce to przede wszystkim koszt węgla i gazu. Po kryzysach politycznych i problemach z dostępnością niektórych rynków mogliśmy zaobserwować drastyczny wzrost ich cen, a także okresowe wahania. 

Drugim niezwykle istotnym czynnikiem, od którego zależy cena prądu, są koszty uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Unijny system handlu emisjami obliguje elektrownie do zakupu uprawnień za każdą wyemitowaną tonę tego gazu. Ponieważ polska energetyka w dużej mierze opiera się na węglu, a w efekcie jest wysokoemisyjna, produkcja prądu jest bardzo kosztowna. Dodatkowo ceny uprawnień znacząco wzrosły w ostatnich latach, co również przyczyniło się do wzrostów cen energii.

Osobną kwestią jest również polityka rządowa odnośnie do energii. W ostatnich latach Polska postawiła na transformację energetyczną, która – choć przynosi widoczne korzyści i w dłuższej perspektywie pozwoli obniżyć koszty energii – w przejściowej fazie wciąż generuje niemałe obciążenia. Muszą to uwzględniać zarówno sami producenci energii elektrycznej, jak i Urząd Regulacji Energetyki (URE), który zatwierdza taryfy energetyczne z maksymalną ceną prądu.

Jak zarządzać budżetem domowym w obliczu podwyżek? 5 skutecznych strategii

Wbrew pozorom odbiorcy energii mają sporo możliwości działania, które pozwolą im obniżyć swoje rachunki. Nie jest to tylko oszczędzanie – bardzo dużo zależy również od tego, jaką ofertę na prąd wybierzesz i czy jesteś w stanie dobrze zarządzać poborem energii w swoim domu. Oto co możesz zrobić:

  1. Dopasuj taryfę prądu do swojego stylu życia. Do wyboru masz taryfę jednostrefową, w której obowiązuje jedna stawka przez całą dobę, lub dwustrefową, gdzie energia jest tańsza w godzinach nocnych oraz określonych godzinach w ciągu dnia. Przeanalizuj więc, kiedy zużywasz najwięcej prądu i przelicz ile będzie cię kosztować energia w jednej i drugiej taryfie.
  2. Zmniejsz zużycie energii. To, jak to zrobisz, zależy wyłącznie od ciebie. Na początek zastosuj jednak kilka prostych sztuczek, które nie będą wymagały dużego wysiłku. Warto wymienić wszystkie tradycyjne żarówki na energooszczędne LED-y, a jeśli wymieniasz domowe sprzęty – zainwestuj w urządzenia wysokiej klasy energetycznej. Pamiętaj też, aby wyłączać z gniazdka nieużywane urządzenia RTV/AGD i gotuj z głową – używaj pokrywek, gotuj na odpowiednim rozmiarze palnika, nie rozmrażaj mięsa w mikrofalówce, a wody w czajniku gotuj tylko tyle, ile potrzebujesz.
  3. Postaw na odnawialne źródła energii. Jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym, rozważ instalację fotowoltaiczną. Gdy dodatkowo wyposażysz ją w magazyn energii, rachunki mogą obniżyć się nawet o 90%, a dodatkowo możesz sprzedawać nadwyżki do sieci. Owszem, początkowe wydatki są stosunkowo wysokie, ale dzięki różnego rodzaju dotacjom ta inwestycja zwróci się już w ciągu kilku lat.
  4. Stale monitoruj swoje zużycie i nie marnuj prądu. Możesz wyposażyć się w inteligentne liczniki poboru energii, które pozwolą dowiedzieć się, ile dokładnie zużywają domowe sprzęty. Podobne gadżety pozwolą również zdalnie odciąć zasilanie od urządzeń, których akurat nie używasz. 
  5. Buduj świadome nawyki. Oszczędzanie energii to wysiłek całej rodziny. Postaw więc na edukację i systematyczne budowanie korzystnych nawyków: wyłączanie światła w pomieszczeniach, w których nikogo nie ma czy jak najdłuższe korzystanie ze światła słonecznego sumują się i w dłuższej perspektywie dają naprawdę sporą kwotę.

Zrozumienie przyczyn podwyżek cen prądu i aktywne zarządzanie energią pozwoli utrzymać domowy budżet w ryzach. Każda zaoszczędzona kilowatogodzina z osobna to niewiele, ale w skali miesiąca czy roku to realne pieniądze w twojej kieszeni. Zacznij więc już dzisiaj i nie czekaj, aż kolejne podwyżki znów cię zaskoczą.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułAnna Szczepańska z podwójnym mistrzostwem
Następny artykułCzyja zguba?