Na budynku Urzędu Miejskiego w Żarowie zamontowany został defibrylator AED, dzięki któremu w sytuacji zagrożenia życia możliwa jest szybka i zdecydowana reakcja, a szanse na uratowanie poszkodowanego znacznie rosną. Każdy ma dostęp do urządzenia, ale samorząd apeluje, by używać go wyłącznie wtedy, gdy będzie potrzebne.
– Dostęp do defibrylatora AED jest szybki i intuicyjny dzięki prostemu mechanizmowi otwierania. Wystarczy obrócić pokrywę zgodnie z kierunkiem wskazanym przez strzałki. Kapsuła została dodatkowo wyposażona w alarm dźwiękowy, który aktywuje się przy otwarciu pokrywy, zapewniając dodatkową warstwę bezpieczeństwa. Zastosowane w kapsule oświetlenie LED sprawia, że defibrylator jest doskonale widoczny nawet w całkowitej ciemności. Osiem świateł LED gwarantuje, że urządzenie można łatwo odnaleźć z dużej odległości, co jest kluczowe w sytuacjach awaryjnych – informuje urząd w mediach społecznościowych.
Urzędnicy w mediach społecznościowych poinformowali o zasadach obsługi:
Defibrylator AED to urządzenie proste w obsłudze, zaprojektowane tak, aby mogła z niego korzystać nawet osoba bez specjalistycznego przeszkolenia. Dzięki instrukcjom głosowym i wizualnym prowadzi użytkownika krok po kroku, umożliwiając szybkie podjęcie akcji ratunkowej. W sytuacji nagłego zatrzymania krążenia szybka defibrylacja w połączeniu z resuscytacją krążeniowo-oddechową może zwiększyć szanse na przeżycie nawet o 70%.
Urządzenie jest proste w obsłudze: należy zdjąć pokrywę, która każdorazowo wyzwoli alarm dźwiękowy, wyciągnąć defibrylator i włączyć. Nie potrzeba doświadczenia z zakresu pierwszej pomocy. Urządzenie wydaje jasne polecenia głosowe, krok po kroku prowadzi przez akcję ratunkową, dostosowując tempo do prowadzonych działań. Algorytm analizy SMART sprawdza rytm serca i pozwala na wykonanie defibrylacji tylko wtedy, gdy jest ona zalecana. Aby uzyskać instrukcje dotyczące resuscytacji krążeniowo oddechowej (RKO), wystarczy wcisnąć przycisk informacji („i”). W razie konieczności wykonania defibrylacji, naciśnięcie pomarańczowego przycisku wyzwoli impuls defibrylacyjny. Zawarte w elektrodach czujniki mierzą opór ciała pacjenta i dobierają odpowiednie parametry wyładowania.
Urządzenie zostało zakupione ze środków budżetu gminy Żarów. Koszt zakupu wynosił ponad 13 tysięcy złotych.
– Każde uratowane życie jest bezcenne. Miejmy nadzieję, że nigdy nie będzie potrzeby użycia defibrylatora, ale jeśli zdarzy się taka sytuacja, będziemy lepiej przygotowani. Szanowni mieszkańcy, dbajmy więc o nasze wspólne dobro i pamiętajmy, że od pełnej sprawności i dostępności tego urządzenia może zależeć nasze życie – podkreśla lokalny samorząd.
/Źródło i zdjęcia UM Żarów/