Fragment ozdobnego kartusza wystarczył, by uczestnicy naszej zabawy nie tylko wskazali miejsce, gdzie został umieszczony, ale także wyszukali wiele cennych informacji o historii kamienicy. Wszystkim gratulujemy dociekliwości, a nagradzamy panią Marzenę Ziębę. Do niej trafia voucher na dowolnie wybrany film w świdnickim Cinema 3D. Odpowiedź pani Marzeny nieco niżej, a teraz czas na kolejną zagadkę.
Zagadka nr 14:
Na zdjęciu znów ptak, ale z gatunku bardziej szlachetnych. Gdzie został umieszczony i jaka historia wiąże się z całym, niewidocznym na zdjęciu obiektem?
Odpowiedzi należy nadsyłać na adres [email protected] do soboty, 3 listopada, do godziny 12.00. W tytule proszę wpisać “Co to, gdzie to? Zagadka nr 12”, w treści odpowiedź na pytanie, imię i nazwisko, nr telefonu (do wiadomości Redakcji) oraz zgodę na publikację imienia i nazwiska. Zwycięzca zostanie ogłoszony 3 listopada na portalu Swidnica24.pl. Także 3 listopada kolejna zagadka!
Odpowiedź pani Marzeny Zięby na zagadkę nr 13:
Przedstawiony fragment znajduje się na renesansowej kamiennicy rynkowej – Rynek 27 , zwanej również Kamienica pod Kogutem. Elewacja frontowa pochodzi z XX wieku i przypomina w kształcie formę klasycystyczno –barokową. Portal pochodzi z wyburzonej kamienicy Pułaskiego nr 41 i został tu wmurowany w 1999r. Pierwotny portal tej kamienicy był podobny i zachowało się po nim jedno ościeże, wyeksponowane z brzegu elewacji. Przedstawiony na ilustracji kartusz herbowy, również wykonany w XX wieku, nawiązuje do właścicieli kamiennicy rodziny Hahn. Wykonany on został na podstawie dawnej pieczęci sygnetowej. Przedstawiony kogut nawiązuje do nazwiska właściciela owej kamiennicy. Albowiem Hahn znaczy kogut. Ukryta po kogutem część zawiera inskrypcję („doctores medicinae Siegmund Hahn et Johann Siegmund Hahn 1704, 1740, 1773″) dotyczącą rodziny Hahnów którzy byli słynnymi hydroterapeutami.
Rodzina Hahnów przez kilka pokoleń należała do najznaczniejszych w Świdnicy. Senior Georg Hahn był nauczycielem ewangelickiej szkoły łacińskiej. Zmarł w 1625 roku. Posiadał 4 synów. Dwóch było pastorami ( Gottfried urodzony w 1622 r został pastorem Kościoła Pokoju), a dwóch lekarzami.
Syn Gottfrieda Hahna (1622-1695) Siegmund Hahn, urodził się w Świdnicy 23 listopada roku 1664 i zapisał się w historii medycyny. Po studiach medycznych w Lipsku i Lejdzie (w Holandii) uzyskał tytuł doktora nauk medycznych i wyruszył w podróż po Europie celem dodatkowego kształcenia. Przebywał we Francji, w Lyonie. Ostatecznie powrócił do rodzinnego miasta i zamieszkał w Świdnicy na stałe. Przez pewien czas był nominalnie lekarzem nadwornym syna króla Jana III Sobieskiego (1629-1696),