Książki dla dzieci mają duży wpływ na rozwój i zdobywanie pierwszych kompetencji. To bardzo ważne, by właściwie dopasować literaturę do wieku i etapu rozwojowego malucha. Książka nie może być zbyt skomplikowana, ale też nie za prosta. Dlatego wybierając książeczki i książki dla najmłodszych, warto sprawdzić, co najlepiej sprawdzi się w danym wieku.
Pierwsza książeczka – jaka powinna być?
Wybór pierwszej książki dla dzieci to bardzo ważna decyzja. Należy zadbać, aby propozycja ta była przede wszystkim dostosowana do potrzeb tak małego dziecka. Co ciekawe, czytanie na głos można rozpocząć jeszcze przed narodzinami, około czwartego miesiąca ciąży. Wówczas można wybierać fabularne historie i opowieści – wówczas liczy się przede wszystkim głos rodzica i budowanie więzi z dzieckiem. Znacznie ważniejsze jest dobranie właściwej książeczki, kiedy maluch przyjdzie już na świat.
Pierwsza książka powinna być przede wszystkim bezpieczna i prosta. Najlepiej wybrać taką z łagodnymi krawędziami, lekką. Co ważne, w pierwszych miesiącach życia, dziecko jest jeszcze za małe, by oglądać książkę i skupiać się na niej, więc w czasie czytania wciąż kluczową rolę odgrywa głos mamy lub taty. Dopiero około trzeciego miesiąca życia zdolności poznawcze są na tyle rozwinięte, że warto sięgnąć po książeczki kontrastowe z dużymi ilustracjami, książeczki z ruchomymi i dźwiękowymi elementami, a także książeczki sensoryczne, wpływające dodatkowo na zmysł dotyku.
Książka dla kilkulatka – jaką wybrać?
Kiedy dziecko przekroczy już pierwszy rok życia, zacznij przywiązywać większą wagę do słów. Dobrym pomysłem są książki dla dzieci zawierające proste historyjki, które będą przydatne podczas nauki codziennych czynności, takich jak jedzenie, spacery albo sprzątanie. Podczas wspólnej zabawy warto zachęcać malucha do zadawania pytań i dopowiadania własnych spostrzeżeń, by nauczyć go kreatywności, oraz rozumienia przyczyn i skutków, a także rozumienia zachowań i emocji.
Natomiast kilkulatek powinien posiadać książki, które będą się nadawać do samodzielnego przeglądania, a także będą trwałe, wykonane z solidnych materiałów. W tym wieku dobrym pomysłem będą też rymowanki oraz zgadywanki. To też czas uczenia się pierwszych liter i słów, dlatego sprawdzą się książki dla dzieci o zwierzętach, rodzinie i codziennych czynnościach.
Idealna książka dla przedszkolaka – postaw na fabułę z morałem
Książki dla dzieci w wieku przedszkolnym powinny posiadać już bardziej rozbudowane fabuły, najlepiej zakończone morałem. To dobry okres na czytanie bajek oraz baśni, a także krótszych form – takich jak opowiadania albo proste legendy. Tego typu wybór pomoże rozwijać wyobraźnię, zainteresowanie światem fantastyki, a także będzie uczyć moralnych postaw, dzięki kontrastom, takim jak dobro i zło. Zaowocuje to poznaniem całego wachlarza ludzkich emocji i postaw.
/Artykuł sponsorowany/