Strona główna Artykuł sponsorowany Która ryba jest najzdrowsza?

Która ryba jest najzdrowsza?

0

Tłuste ryby morskie zawierają wiele cennych składników odżywczych. Znajdziemy w nich niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, pełnowartościowe białko, witaminę D i składniki mineralne, takie jak: wapń, fosfor, selen i jod. Które gatunki ryb są najzdrowsze? Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

fot. nadesłana, źródło: https://stock.adobe.com/

Pięć najzdrowszych ryb 

Wśród najzdrowszych gatunków ryb znajdują się: dorsz, śledź, łosoś, pstrąg i makrela.

  • Dorsz zawiera przede wszystkim zdrowe nienasycone tłuszcze omega 3 i 6. Poza tym w składzie ryby znajdziemy witaminy z grupy B, witaminę A i E oraz pierwiastki – fosfor, jod i selen.
  • Śledź ceniony jest głównie za wysoką zawartość zdrowego tłuszczu. W mięsie ryby znajdziemy również pełnowartościowe białko, niezbędne składniki mineralne i całą gamę witamin (A, D, E i z grupy B).
  • Łosoś to bardzo popularna ryba. Wiele osób ceni ją za smak, ale warto też zwrócić uwagę na liczne wartości odżywcze. Łosoś dostarcza organizmowi zdrowych tłuszczów omega, witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D i E), witamin z grupy B, jodu, potasu i cynku.
  • Pstrąg to jedyna ryba słodkowodna w rankingu najzdrowszych gatunków. Mięso pstrąga jest źródłem pełnowartościowego białka, witamin z grupy B i cennych nienasyconych kwasów tłuszczowych.
  • Makrela charakteryzuje się wysoką zawartością selenu i żelaza. Co więcej, w makreli znajdziemy także witaminę D i zdrowe tłuszcze omega. Najlepszym wyborem jest makrela atlantycka.

Jak kupić dobrą rybę?

W sklepach dostępne są różne rodzaje ryb. Najlepiej wybierać te jak najmniej przetworzone.

Kolejną kwestią jest pochodzenie ryby. Podczas zakupów należy zwrócić uwagę przede wszystkim na certyfikat ASC, który potwierdza pochodzenie mięsa ze zrównoważonej i kontrolowanej hodowli. W ten sposób uzyskasz pewność, że producent prowadzi swoją działalność z poszanowaniem akwakultury i środowiska naturalnego i że jego ryby nie są skażone metalami ciężkimi (rtęć) i innymi toksynami (polichlorowane bifenyle).

Najlepiej sięgać po małe ryby. Duże gatunki (rekin, miecznik, makrela królewska, tuńczyk, halibut i okoń morski) mają większą skłonność do akumulowania rtęci i innych metali ciężkich.

Ryby – ważny element zdrowej diety 

Zgodnie z zaleceniami dietetycznymi znajdującymi się na “Talerzu Zdrowego Żywienia” tłuste ryby morskie należy jeść znacznie częściej niż czerwone mięso. Ważna jest także ich obróbka termiczna. Surowe ryby najlepiej smakują w sushi, jednak nie są dobrze tolerowane przez wszystkich (nie mogą ich jeść na przykład kobiety w ciąży). Rybę najlepiej zapiekać w folii lub pergaminie, polecane jest także gotowanie na parze. Takie danie będzie wyróżniać się niską kalorycznością w stosunku do ryby w panierce.

Ryby ze względu na swoją wysoką wartość odżywczą i kaloryczną stanowią ważny element każdej diety, a w szczególności jadłospisów wysokoenergetycznych  – na przykład na budowanie masy mięśniowej. Więcej na ten temat na stronie: https://www.maczfit.pl/blog/dieta-2500-kcal-zasady-efekty-jadlospis/.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułKolejna ulica w centrum doczeka się przebudowy? Prace mogą pochłonąć ponad 3 mln złotych [FOTO]
Następny artykułZnów widać dno w świdnickim zalewie [FOTO][Aktualizacja]