Strona główna Artykuł sponsorowany Czym są odnawialne źródła energii?

Czym są odnawialne źródła energii?

0

Wyzwania związane z energetyką, w tym ryzyko wyczerpania wielu zasobów naturalnych, zanieczyszczenie środowiska i rosnące ceny paliw kopalnych, sprawiły, że pojawił się prawdziwy boom na rozwiązania, które bazują na odnawialnych źródła energii. Czym są OZE i w jakich systemach znajdują zastosowanie?

fot. nadesłana

Odnawialne źródła energii – co to takiego?

Odnawialne źródła energii, znane w skrócie jako OZE, to zasoby naturalne, z których energia może być wykorzystywana w sposób nieskończony, bez ryzyka ich wyczerpania. W odróżnieniu od paliw kopalnych, takich jak węgiel, ropa czy gaz ziemny, odnawialne źródła energii uzupełniają się samoczynnie dzięki naturalnym procesom przyrodniczym. Do najbardziej popularnych odnawialnych źródeł energii należą energia słoneczna, wiatrowa, wodna, geotermalna oraz biomasa. Wykorzystanie OZE jest jednym z najważniejszych kroków w stronę ochrony środowiska i zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych.

Jakie są rodzaje odnawialnych źródeł energii?

Za odnawialne źródła energii uznaje się:

– energię słoneczną – to jedno z najłatwiej dostępnych źródeł energii odnawialnej. Jest ono wykorzystywane przede wszystkim przez panele fotowoltaiczne, które przetwarzają promieniowanie słoneczne na prąd, który może zasilać domy, budynki publiczne czy przedsiębiorstwa. Drugim rozwiązaniem są kolektory słoneczne, które zamieniają energię słoneczną na ciepło przeznaczone do ogrzewania pomieszczeń lub wody użytkowej.

– energię wiatru – wiatr jest powszechnie wykorzystywany jako źródło energii. Turbiny wiatrowe przetwarzają energię wiatru na energię elektryczną.

– energię wody – elektrownie wodne, wykorzystujące przepływ wody w rzekach lub specjalnych zbiornikach retencyjnych, są jednym z najstarszych sposobów pozyskiwania energii odnawialnej. Energia płynącej wody jest przekształcana w prąd, który zasila lokalne sieci energetyczne.

– energię geotermalną  –  energia geotermalna wykorzystuje ciepło pochodzące z wnętrza Ziemi. To naturalne ciepło może być stosowane do produkcji energii elektrycznej lub do ogrzewania budynków. Systemy geotermalne są powszechnie używane w regionach o wysokiej aktywności geotermalnej, jednak dzięki rozwojowi technologii można je także instalować na mniejszych głębokościach np. do obsługi pomp ciepła.

– biomasę  –  biomasa to odnawialne źródło energii, które wykorzystuje naturalne materiały, takie jak drewno, odpady rolnicze, a nawet organiczne odpady miejskie. Może być spalana, przetwarzana w biogaz lub przekształcana na biopaliwa do wytwarzania ciepła lub energii elektrycznej.

Montaż systemów OZE w Twoim domu

Jeszcze do niedawna odnawialne źródła energii kojarzyły się wyłącznie z ogromnymi turbinami wiatrowymi, które stawiane są na polach w celu produkcji energii elektrycznej. Obecnie każdy z nas może posiadać w swoim domu lub firmie system, który wytwarza energię elektryczną lub odpowiada za dostarczanie energii cieplnej. Rozwiązania, takie jak panele fotowoltaiczne czy pompy ciepła są dostępne dla wszystkich, a dzięki dofinansowaniom ich montaż jest znacznie tańszy. Jeśli potrzebujesz systemu, który zmniejszy Twoje wydatki na prąd lub ogrzewanie, a także zapewni niezależność od rosnących cen energii, skontaktuj się ze specjalistami z firmy Hymon, którzy dobiorą najkorzystniejsze rozwiązanie. Dowiedz się więcej: https://hymon.pl/.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułBezpłatnie udzielą porad. Otwarty Dzień Notariatu już za tydzień
Następny artykułPodaruj świąteczną pakę dla zwierzaka. Podopieczni świdnickiego schroniska „napisali” listy do Mikołaja