Strona główna Artykuł sponsorowany Groźby karalne – wszystko, co trzeba wiedzieć o przestępstwie

Groźby karalne – wszystko, co trzeba wiedzieć o przestępstwie

0

Wypowiadane słowa również mogą stanowić przestępstwo i być podstawą do wyciągnięcia konsekwencji prawnych wobec mówcy. Termin „groźba karalna” to nie tylko określenie spotykane w filmach i serialach, ale przede wszystkim przestępstwo, które podlega karze grzywny, ograniczenia wolności, a nawet pozbawienia wolności. Wszystko zależy od dokładnych okoliczności zdarzenia, rodzaju wypowiadanych gróźb i dokładnej kwalifikacji przez sąd. W artykule przedstawiono kompleksowe informacje na temat przestępstwa i najważniejsze przesłanki, które muszą zostać spełnione, aby faktycznie zaistniało przestępstwo.

fot. nadesłana, źródło: pexels.com

Czym jest groźba karalna?

Informacje na temat tego, czym jest groźba karalna najłatwiej znaleźć w kodeksach. Dokładna definicja określona jest w ramach Kodeksu Karnego, który to definiuje również kary za popełnienie przestępstwa. Kodeks określa, że groźba występuje w sytuacji, gdy dotyczy zapowiedzi popełnienia przestępstwa na rzecz innej osoby lub jej najbliższych, a przy tym w zagrożonym wzbudza uzasadnioną obawę o to, że zostanie spełniona.

W praktyce oznacza to, że groźba musi być jasno sformułowana i faktycznie wzbudzać poważne obawy. Bardzo istotnym elementem jest fakt, że groźny karalne nie muszą być faktycznie zrealizowane, aby stanowiły przestępstwo. Sprawca nie musi również podejmować działań w celu zrealizowania swojej groźby. Wystarczy, że wypowiedziane słowa budzą w pokrzywdzonym poważne obawy o to, że zostaną spełnione, aby można było rozpocząć procedurę prawną.

Kiedy groźba jest popełnieniem przestępstwa?

Ogólna definicja nie precyzuje, w jakich sytuacjach faktycznie dochodzi do przestępstwa. Nie każda groźba oznacza bowiem od razu popełnienie przestępstwa. Groźby karalne muszą wypełniać kilka przesłanek, aby były ścigane na wniosek pokrzywdzonego i faktycznie wiązały się z ukaraniem sprawcy. Główne aspekty to:

  • Jasne sformułowanie groźby – groźba karalna powinna w jasny sposób określać, co dana osoba zamierza zrobić innej. Jednocześnie zapowiedź czynów może odbywać się w formie słownej, poprzez list lub w formie elektronicznej.
  • Wykonywanie gestów zagrażających innej osobie – może obejmować celowanie z broni lub innego niebezpiecznego narzędzia do osoby, której groźby dotyczą.
  • Przygotowanie do zrealizowania gróźb – obejmuje sytuacje, gdy kierujący groźby podjął również przygotowania do ich spełnienia.
  • Groźby muszą być realne do spełnienia – treść groźby karalnej musi być realna do spełnienia. Obawa spełnienia groźby może wystąpić tylko wtedy, gdy kierujący groźby posiada wszystkie niezbędne narzędzia i umiejętności do tego, aby spełnić groźbę.

Co grozi za formułowanie gróźb karalnych?

Groźba popełnienia przestępstwa przeciwko innej osobie to poważne przestępstwo, które podlega karze pozbawienia wolności, ograniczenia wolności lub grzywny. W najpoważniejszych przypadkach, gdy groźba wzbudza w zagrożonym uzasadnioną obawę o własne bezpieczeństwo, może wiązać się z karą nawet do 2 lat pozbawienia wolności.

Należy pamiętać, że groźba karalna jest popełnieniem przestępstwa, ale ściganym jedynie na wniosek pokrzywdzonego. To osoba, która otrzymuje groźby, musi zgłosić swoje obawy na policję, aby rozpocząć postępowanie w konkretnej sprawie. Najlepiej przed samym zgłoszeniem obaw przygotować się również pod kątem zabezpieczenia materiałów dowodowych. Mogą to być zapisy gróźb kierowanych listownie lub elektronicznie, a także nagrania rozmów na żywo, czy rozmów telefonicznych. Każdy dodatkowy dowód na grożenie innej osobie popełnieniem przestępstwa zwiększa szanse na szybkie rozstrzygnięcie sprawy i satysfakcjonujący rezultat.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułTriumf młodych koszykarek z SP 6 [FOTO/WYNIKI]
Następny artykułPieszo ze Świebodzic na Śnieżkę dla chorego Piotrusia