Strona główna Wydarzenia Upiekli najlepszy chleb domowy. „Chlebowzięci” nagrodzeni

Upiekli najlepszy chleb domowy. „Chlebowzięci” nagrodzeni [FOTO]

0

Orkiszowy z czarnym i białym sezamem, pszenny z orzechami i figami, a także wiele innych pachnących i świeżych bochenków chleba z ziarnami, ziołami innymi dodatkami zgłoszono do tegorocznych zmagań „Chlebowziętych”. Konkurs piekarzy amatorów zrealizowano w ramach VIII Festiwalu Mąki i Rzemiosł Dawnych w Siedlimowicach. Autorzy trzech najlepszych wypieków otrzymali nagrody rzeczowe – urządzenia małego AGD do kuchni i do domu.

fot. Mirosław Becher, Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie

Konkurs „Chlebowzięci” przeprowadzono 10 sierpnia w zabytkowym młynie w Siedlimowicach. Jury w składzie: Krystyna Markiewicz, Mariola Czarnecka, Piotr Koluśniewski i Marek Sienicki wzięło pod uwagę zarówno smak wypieków, jak i ich kolor, zapach oraz ogólne wrażenie. Łącznie oceniono 15 świeżych, pachnących bochenków chleba.

Najlepszym piekarzem amatorem okazał się Stanisław Horożaniecki z Dzierżoniowa, który na konkurs przygotował chleb orkiszowy na zakwasie z sezamem białym i czarnym. Drugie miejsce, za chleb pszenny na zakwasie z orzechami włoskimi i suszonymi figami, zajęła pani Katarzyna Wachowiak, która również zdobyła tytuł najlepszego piekarza z terenu gminy Żarów. Trzecie miejsce zajęła pani Izabela Sieradzka z Chwałowa – relacjonuje organizator Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie. Laureaci otrzymali nagrody rzeczowe w postaci sprzętu małego AGD do kuchni i do domu.

Zmagania domowych piekarzy stanowiły jeden z najważniejszych punktów programu VIII Festiwalu Mąki. W piknikowym klimacie przy ponad 180-letnim siedlimowickim młynie odwiedzający wydarzenie mieli możliwość skosztowania i zakupów lokalnych specjałów i zdrowej żywności. Na stoiskach wystawców znalazły się także rękodzielnicze wyroby. W tym roku rozszerzono festiwal o liczne warsztaty. – Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty zdobienia toreb, ceramiczne, szkicowania w terenie czy rodzinne warsztaty tworzenia Laleczek Dobrych Życzeń. Jednak największą ilość uczestników zgromadziła prelekcja „O mące, ziołach i duszy – Hildegarda z Bingen. Zdrowie u naszych stóp”, którą poprowadziła Joanna Maślukiewicz – podsumowuje organizator. Nie zabrakło też spaceru historycznego, na którym ciekawą historię zabytkowego młyna i Siedlimowic opowiadał Bogdan Mucha z Żarowskiej Izby Historycznej.

Relacje portalu Świdnica24.pl z wydarzenia można przeczytać w artykule: „Sielski piknik i lokalne specjały przy zabytkowym młynie. Tak minął Festiwal Mąki i Rzemiosł Dawnych w Siedlimowicach [FOTO]”

/oprac. red./
/Zdjęcia i informacje: Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie, autor fotografii – Mirosław Becher /

Poprzedni artykułNakłonili 44-latkę do przelania blisko 49 tysięcy złotych
Następny artykułWylicytowali imiona dla małych szopów. Przekazane środki wspomogą podopiecznych zwierzęcego azylu pod Świdnicą