Kolagen to białko występujące naturalnie w ludzkim organizmie. Ta substancja odpowiada za jędrność skóry, ale znajduje się także w chrząstkach, zębach, kościach, naczyniach krwionośnych. Wraz z wiekiem lub na skutek oddziaływanie czynników środowiskowych w organizmie jest go coraz mniej. Dowiedz się, jaki kolagen wybrać.
- Czym jest kolagen?
- Kwas hialuronowy a kolagen — różnice
- Kolagen rybi — czy warto się na niego zdecydować?
- Jaki produkt wybrać — kolagen do picia czy w tabletkach?
Suplementacja kolagenem jest coraz popularniejsza u wielu osób. Szczególnie chętnie decydują się na niego ci, którzy pragną zadbać o jędrną skórę i sprawność fizyczną.
Czym jest kolagen?
Kolagen stanowi do 30% białek występujących w ludzkim organizmie. Choć zwykle jest kojarzony z takimi aspektami jak elastyczność skóry, to ma on wpływ nie tylko na procesy starzenia cery. Wśród funkcji kolagenu wymienia się budowanie tkanki, kości, udział w procesach metabolicznych i regeneracyjnych. Dlaczego jednak wraz z wiekiem tej substancji jest coraz mniej w organizmie? Ma na to wpływ aktywność fibroblastów, to właśnie one przekładają się na włókna kolagenowe i ich syntezę. Dlatego wiele osób decyduje się na suplementacje tej substancji. Wynika to z tego, że niedobór kolagenu wpływa negatywnie na stan skóry, kości, zębów czy funkcjonowanie stawów. Zmniejszenie się tej substancji w organizmie człowieka wynika także z powodu czynników takich jak stres, nieprawidłowa dieta czy ekspozycja na promieniowanie słoneczne.
Kwas hialuronowy a kolagen — różnice
Wiele osób utożsamia kwas hialuronowy z kolagenem. Choć obie te substancje znajdują się w organizmie ludzkim, to występują różnicę między nimi. Kwas hialuronowy ma silne właściwości wiążące wodę i wpływa na nawilżenie skóry. W przypadku kolagenu istotny jest udział w budowaniu tkanek i chrząstek, a przy tym jest on niezbędny przy utrzymaniu elastycznej i jędrnej cery.
Kolagen rybi — czy warto się na niego zdecydować?
Coraz większą popularnością cieszy się kolagen rybi. Pozyskiwany jest z odpadów połowowych, przez co jego produkcja nie wpływa negatywnie na środowisko naturalne i przyczynia się do wykorzystywania w pełni złowionych ryb. W skład takich preparatów wchodzi zwykle:
- hydrolizat kolagenu,
- witamina C,
- kwas hialuronowy.
Co odróżnia kolagen morski od wołowego? Ten pierwszy ma niską masę cząsteczkową, co wpływa na wysoką przyswajalność.
Jaki produkt wybrać — kolagen do picia czy w tabletkach?
Zastanawiasz się, czy wybrać kolagen do picia, czy w tabletkach? Jest to w dużej mierze zależne od Twoich preferencji. Kolagen naturalny do picia charakteryzuje się łatwiejszą przyswajalnością. Ponadto jest to wygodna forma suplementacji dla osób, które nie lubią połykać kapsułek. Natomiast spożywany w tabletkach kolagen pozwala na szybkie zażycie tej substancji. Wybór takiego preparatu jest też korzystny, gdy często jesteś w biegu. Hydrolizowany kolagen w kapsułkach łatwo zmieścisz w torebce czy plecaku. Zatem wybierz taką formę suplementacji, jaka jest dla Ciebie najwygodniejsza.
Suplement diety jest środkiem spożywczym, którego celem jest uzupełnienie normalnej diety. Suplement diety nie ma właściwości leczniczych.
/Artykuł sponsorowany/