Strona główna Artykuł sponsorowany Rola analizy porównawczej w ustalaniu cen transferowych

Rola analizy porównawczej w ustalaniu cen transferowych

0

Mechanizm stosowania cen transferowych powstał w celu upewnienia się, że podmioty powiązane kierują się zasadami rynkowymi podczas przeprowadzania wzajemnych transakcji. Aby dowieść, że tak właśnie jest, firma musi dysponować analizą porównawczą, na podstawie której ustalono cenę transferową. Co obejmuje taka analiza i jak realnie porównywać różne transakcje?

fot. nadesłana, źródło: pexels.com

W jakim celu przeprowadza się analizę porównawczą cen transferowych?

Analiza porównawcza cen transferowych jest narzędziem służącym do dowiedzenia, że ceny transferowe zostały ustalone prawidłowo, tj. zgodnie z zasadami rynkowymi – tak samo, jak gdyby transakcja przebiegała nie pomiędzy podmiotami powiązanymi, ale między niezależnymi firmami. Stosowanie analizy porównawczej ma swoje źródło w wytycznych OECD, zgodnie z którymi stanowi ona element stosowania zasady pełnej konkurencji.

Najwięcej problemów przysparza adekwatność dokonanej analizy. Aby była ona zasadna, należy brać pod uwagę te cechy sytuacji ekonomicznej, które są faktycznie porównywalne. Jeśli różnice pomiędzy porównywanymi sytuacjami są zbyt duże, wówczas porównanie będzie nieuprawnione a analiza zostanie sporządzona nieprawidłowo. Oczywiście znalezienie identycznych warunków dla dwóch odrębnych transakcji bywa trudne czy wręcz niemożliwe, dlatego ustawodawca przewiduje możliwość naniesienia pewnych poprawek, o ile będą one wprowadzone racjonalnie i nie zaburzą całej analizy, np. sprawiając, że będzie ona tendencyjna.

Informacji o analizie porównawczej cen transferowych szukaj na https://cenytransferowe.org/. Możesz również skorzystać z pomocy profesjonalistów w przeprowadzeniu analizy.

Co obejmuje analiza porównawcza cen transferowych?

Dokonanie analizy porównawczej cen transferowych wymaga porównania dwóch typów danych finansowych: wewnętrznych i zewnętrznych.

W zakresie danych wewnętrznych analizie podlegają transakcje identyczne z transakcją analizowaną lub jak najbardziej do niej podobne. W ramach informacji pozyskiwanych z zewnątrz, brane są pod uwagę dane rynkowe z zakresu porównywalnych transakcji.

Jak określany jest stopień porównywalności?

Do dokonania uzasadnionego porównania i racjonalnego zastosowania korekt, dzięki którym osiągnięty zostanie warunek porównywalności, niezbędne jest zrozumienie sposobu, w jaki transakcje są oceniane w warunkach rynkowych, przez firmy niezależne. Podmioty oceniają (albo przynajmniej powinny to robić) każdą transakcję z innymi potencjalnymi transakcjami. Kierując się dobrem firmy, osoby decyzyjne wybierają najbardziej korzystną transakcję, biorąc pod uwagę wypadkową licznych zmiennych (np. mając do wyboru produkty tej samej jakości, wykonane z tych samych surowców i dostarczone w zbliżonym terminie, wybierze tańszy).

W przypadku podmiotów zależnych zachodzi ryzyko, że zachodzące pomiędzy nimi transakcje nie będą spełniały warunków rynkowych (np. firma A zakupi produkt u powiązanej firmy B, choć to firma niezależna C oferuje zdecydowanie lepsze warunki). Ponieważ jednak proces decyzyjny obejmuje wiele zmiennych, to analizy porównawczej należy dokonywać z dużą starannością, uwzględniając różnice pomiędzy transakcjami wewnątrz grupy kapitałowej i poza nią.

Jakie czynniki porównywalności należy brać pod uwagę przy analizie cen transferowych?

Aby określić stopień rzeczywistej porównywalności i na jego podstawie dokonać korekt, niezbędnych do ustalenia warunków transakcji na zasadach rynkowych, konieczne jest porównanie pewnych cech zarówno samych transakcji, jak i przedsiębiorstw, których one dotyczą. Wśród istotnych zmiennych wymienić można m.in. cechy towaru lub usługi, funkcje stron transakcji (np. poziom ryzyka dla każdej z nich), sytuację ekonomiczną przedsiębiorstw, stosowane przez firmy strategie handlowe, przemysłowe i in., a także warunki umowne.

Przy poszczególnych typach transakcji znaczenie poszczególnych czynników dla ustalenia porównywalności może być różne. Należy też liczyć się z ewentualnością, kiedy to dana transakcja jest tak nietypowa, że ustalenie porównywalności może być bardzo trudne czy wręcz niewykonalne, zwłaszcza jeśli nie dysponujemy wieloletnią praktyką.

Przygotowanie adekwatnej analizy porównawczej cen transferowych jest procesem czasochłonnym i wymagającym sporych nakładów pracy. Wymaga to fachowej wiedzy oraz umiejętności, wynikających przede wszystkim z praktyki. Konieczne jest zgromadzenia a następnie porównanie sporej ilości danych. Nierzadko dochodzi jeszcze konieczność poniesienia dodatkowych wydatków, np. w celu skorzystania z komercyjnych baz danych. Jeśli podmiot nie dysponuje kadrą specjalistów z zakresu cen transferowych, warto skorzystać z pomocy firmy zewnętrznej.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułUdowodnili swoją wyższość po przerwie [FOTO]
Następny artykułRusza rozbudowa przedszkola i żłobka w Żarowie