Firany od wielu lat są ważnym elementem dekoracyjnym okien. Z biegiem czasu ich styl, materiały i funkcje ulegały zmianom, odzwierciedlając zarówno trendy w designie, jak i zmieniające się potrzeby użytkowników. Są elementem aranżacyjnym, pozwalającym na wprowadzenie różnych wzorów, kolorów i tekstur do wnętrza. Zastanawiasz się nad zakupem firan do swojego mieszkania lub domu? Czy wiesz o nich wszystko? Spieszymy z pomocą!
Wybór firanek
Asortyment firan jest bardzo bogaty. Możesz wybrać woalowe, gładkie, żakardowe czy panelowe warianty – wszystko zależy od rodzaju wnętrza, a także efektu, jaki chcesz osiągnąć. Ogromne znaczenie ma to, jak będą one wieszane. W tej kwestii możesz zdecydować się na klasyczne żabki, haczyki, przelotki czy szelki. Musisz wiedzieć, czy znajdą się one na karniszu, czy w szynach. Producenci firan oferują wyjątkowe bogactwo wyrobów. Bez problemu znajdziesz więc idealne firany do salonu, kuchni, pokoju dziennego czy firany dziecięce. Niemal każdy sklep z firanami oferuje firany na wymiar oraz gotowe firany. Jaka jest różnica? Firany na metry zamawiasz po określeniu potrzebnych metrów bieżących. Przy zakupie to Ty decydujesz, jaki mają mieć rozmiar (wysokość i szerokość). Gotowe firany to produkty, które możesz zawiesić natychmiast po dokonaniu zakupu. Mają określone wymiary i należy je dopasować do wymiarów okna.
Zalety posiadania firan
Kiedyś firany były nieodłącznym elementem dekoracyjnym każdego wnętrza. Obecnie coraz więcej ludzi rezygnuje z tego rozwiązania, a przecież ma ono liczne zalety. Wiesz jakie? Firany do salonu, kuchni czy firany dziecięce poprawiają estetykę pomieszczenia, zwiększają jego intymność, chronią przed wzrokiem przechodniów i sąsiadów oraz światłem ulicznych lamp i słońcem. Są dekoracyjnym wykończeniem okien. Podkreślają aranżację i umiejętnie dobrane wydobywają z wnętrza jego urok. Firanki mogą skutecznie zatuszować ewentualne niedoskonałości okien lub ich otoczenia, nadając pomieszczeniu bardziej spójny wygląd. Potrafią optycznie podwyższyć pomieszczenie, zwłaszcza jeśli są długości maxi i sięgają podłogi. Są elementem, dzięki któremu pomieszczenia są bardziej spersonalizowane, gdyż doskonale podkreślają gust i upodobania ich właściciela. Wiosną i latem chronią przed latającymi owadami, więc przejmują w pewnym stopniu funkcję moskitier w oknach balkonowych lub tarasowych.
Długa czy krótka firana?
Szukasz idealnej firany na wymiar i zastanawiasz się, jaka sprawdzi się w Twoim oknie? Kluczową sprawą jest określenie jej długości. W salonie z balkonem lub oknem tarasowym idealnie sprawdzi się długa firana, sięgająca do podłogi. W mniejszych pomieszczeniach, na przykład w pokoju dziennym lub sypialni, lepiej zawiesić krótszy materiał, sięgający do parapetu. A jaką firankę wybrać do kuchni? Możesz tam zastosować zazdrostkę, czyli króciutką firankę zawieszoną w połowie okna. Powinna kończyć się maksymalnie na wysokości ramy okiennej.
Jak zmierzyć długość firanek?
Musisz wiedzieć, że długość firanek zależy przede wszystkim od sposobu mocowania. Firany mocowane na żabki mierzymy zawsze od połowy wysokości żabki do miejsca, w którym chcemy ją zakończyć. Z kolei firany wieszane na fleksach lub przelotkach mierzymy od górnej krawędzi drążka karnisza do punktu, w którym firana ma się kończyć i dokładamy 3 cm zapasu na wykończenie. Firany kończą się 1–2 cm powyżej lub 10–15 cm poniżej parapetu. Firany do podłogi powinny kończyć się około 2–3 cm nad podłogą. Marzą Ci się marszczenia czy drapowania? Do długości karnisz-podłoga dodaj kilkanaście cm. Tak samo postępuj w przypadku dobierania długości firany do parapetu.
Pranie firan
Jak prać firany? Nie ma jednej zasady! Każdy materiał ma inne wymagania i należy go traktować w odpowiedni sposób. Najlepiej prać firany ręcznie. Czy powinno się je namaczać? Kilkugodzinne namaczanie pozwoli rozpuścić wszelkie zanieczyszczenia. Pamiętaj, woda, zarówno podczas prania, jak i namaczania, nie powinna być zbyt gorąca. Maksymalna temperatura to 30–40 stopni. Podczas namaczania warto wymienić wodę przynajmniej raz. Nie musisz inwestować w drogie środki chemiczne. Dodaj do miski z wodą sodę oczyszczoną – szczególnie w przypadku materiałów narażonych na szarzenie od dymu papierosowego oraz gdy są pożółkłe od słońca. Do usunięcia plam możesz zastosować płyn do naczyń lub ocet. Jeśli chcesz tylko odświeżyć firankę, wystarczy sama woda. Nowoczesne firanki do kuchni warto odświeżać częściej, niż te, które znajdują się w salonie czy sypialni. Oprócz tego, że zbierają kurz, to nasiąkają zapachami i tłuszczem oraz są częściej narażone na poplamienie.
/Artykuł sponsorowany/