Strona główna Temat dnia O co świdniczanie zapytali kandydatów na prezydenta Świdnicy?

O co świdniczanie zapytali kandydatów na prezydenta Świdnicy?

0

Przygotowując debatę kandydatów na prezydenta Świdnicy, która została przeprowadzona przez Swidnica24.pl i Gazetę Wyborczą 3 kwietnia 2024r., poprosiliśmy czytelników o nadsyłanie pytań. Nadeszło ich blisko 100, część się dublowała bądź miała charakter personalny. Ostatecznie wybraliśmy 73 pytania, z których kandydaci losowali po dwa i odpowiadali na żywo. Dzisiaj prezentujemy wszystkie pytania, a także odpowiedzi, które nadesłał jeden kandydat.

W debacie uczestniczyli Jan Dzięcielski (KKW Koalicja Obywatelska), Krzysztof Lewandowski (KW Prawa i Sprawiedliwości) oraz Sylwia Osojca-Kozłowska (KWW Spoza Układu).

Na zakończenie debaty każdy z kandydatów otrzymał pełen zestaw pytań. W imieniu czytelników poprosiliśmy o odpowiedź, choć było bardzo mało czasu przed ciszą wyborczą. Odpowiedzi nadesłał w wyznaczonym terminie (5 kwietnia do godz. 18.00) Krzysztof Lewandowski.

Pytania do kandydatów na prezydenta (w brzmieniu oryginalnym):

1. Jak widzą państwo dalsze losy Miejskiego Zarządu Nieruchomość w Świdnicy? Wiem, że jest coraz mniej mieszkań zarządzanych przez Miejski Zarząd Nieruchomości, a koszty utrzymania dużego zakładu z taką ilością zatrudnionych ludzi czy nadal będzie utrzymane w tej formie z dwoma stanowiskami dyrektorskim?

Odpowiedź: Zredukuję stanowiska dyrektorów MZN do jednego. Sam zakład należy poddać audytowi z naciskiem na strukturę zatrudnienia i zakres działania.

2. Dlaczego przyjeżdżając do centrum miasta,rynku w celu rekreacyjnym,do pracy do tej pory nie można było w żaden sposób i w żadnym miejscu zostawić roweru? Tak często mówicie o zanieczyszczeniu spalinami, naturze. Kiedy chcemy ruszyć rowerem do centrum nie widać żadnych miejsc dla rowerów.

Odpowiedź: Słuszna uwaga. Zlecę montaż stojaków rowerowych w kilku miejscach.

3. Świdnica pod względem ludności jest 7 miastem w województwie, pod względem zaś powierzchni, ze swoimi 21 km2 zajmuje dopiero 26 miejsce. Pod względem zagęszczenia jest w ścisłej czołówce miast Polski, a w województwie zajmuje 1 miejsce.Ten ogromny deficyt powierzchni istotnie ogranicza możliwości rozwojowe miasta, tak w kontekście rozwoju budownictwa mieszkaniowego, jak i pozyskiwania inwestorów przemysłowych. Miasto zaczyna się dusić i traci jakiekolwiek perspektywy rozwoju oraz istotnie traci dochody z podatków lokalnych na rzecz gmin ościennych.Jak kandydaci chcą ten problem rozwiązać.? Czy na wzór innych podobnych miast (Legnica, Leszno, Opole, Wałbrzych) przewidują działania zmierzające do powiększenia powierzchni miasta?

Odpowiedź: W perspektywie kilku lat tak się musi stać. Powiększenie obszaru o tereny przyległe gminy wiejskiej.

4. Jak Świdnica jest przygotowana na godzinę W?

Odpowiedź: Nie będzie takiej potrzeby. POKÓJ!

5. Czy wspólnoty mieszkaniowe małe mogą liczyć na dofinansowanie w ramach remontu klatek w budynku gdzie byli lokatorzy, którzy mieli zlicytowane mieszkania olbrzymie długi stosunku do wspólnot, którzy teraz borykają się z kłopotami finansowymi, lokatorzy mieszkają w budynku zaliczanym do zabytków i nie mogą sami uzbierać środków, bo tam wszystko wewnątrz trzeba remontować i jeszcze budynek od strony podwórka/długa 23 Świdnica popękał.Proszę się wypowiedzieć na jaką pomoc możemy liczyć.

Odpowiedź: Każda wspólnota będzie miała taką szansę.

6. Czy po objęciu stanowiska prezydent w ramach oszczędności doprowadzi do zmniejszenia liczby szkół podstawowych w mieście i likwidacji SP 315?

Odpowiedź: Małe szkoły mają swój sens. Oszczędzanie na oświacie to zły pomysł.

7. Jaki mają pomysł na organizację terenu targowiska przy ul. Równej. Chodzi o fakt, że w czwartki oraz niedziele, jest to miejsce powszechnego łamania przepisów drogowych. Od parkowania wzdłuż ul. Równej (gdzie jest zakaz zatrzymywania się i postoju), zastawianie wyjazdów z garaży po fruwające śmieci z terenu targowiska. Ja uważam, ze należy je przenieść, w centrum miasta nie ma miejsca na taką liczbę samochodów jaka zjeżdża się szczególnie w czwartki, ale nie tylko bo w niedzielę również. Ponadto na parkingu przy Mieszka I zezwolono (chyba?) na handel, w każdym razie się on odbywa, a chyba tam powinny parkować samochody.Niestety ja nie mogę korzystać swobodnie z mojej własności (garażu) nigdy nie wiem czy z niego wyjadę. Niestety Straż Miejsca jest sytuacja znudzona i nawet nie ma po co tego zgłaszać, oni wiedzą i co z tego.A pomysł na zagospodarowanie terenu – parking wielopoziomowy.

Odpowiedź:Teren targowiska idealnie nadaje się na parking podziemny, który w czwartki nadal może być targowiskiem.

8. Jaki mają pomysł na przyciągnięcie inwestorów do miasta?

Odpowiedź: Tereny w strefie jeszcze mamy. Należy dążyć do szybkiej budowy drogi S5 która ułatwi szybką komunikację z Wrocławiem, Poznaniem, Szczecinem itd. 

9. Czy jest jakiś pomysł na to, żeby mieszkania były tańsze? Świdnica ma najdroższe mieszkania w regionie, dla porównania Wałbrzych z lepszym połączeniem kolejowym, lepszymi drogami i większymi możliwościami pracy ma niemal 25% tańsze mieszkania.

Odpowiedź: Nie drogie TBS tylko tańsze mieszkania komunalne i socjalne.

10. Ilu będą mieć wiceprezydentów i czy ci wiceprezydenci będą się czymś konkretnie zajmować, poza bywaniem na wydarzeniach?

Odpowiedź: Jeden zastępca wystarczy i będzie zajmował się tylko gospodarką i infrastrukturą.

11. W jaki sposób i jakimi działaniami zwiększą się wpływy do budżetu miasta?

Odpowiedź: Środki zewnętrzne bez obrażania się na władze centralne jak dotychczas.

12. Według jakiego planu, pomysłu pozyskają nowych inwestorów do Świdnicy? Z kim lub jakimi organizacjami (wyłączając wałbrzyską strefę) współpracują, aby sprowadzić nowych inwestorów do miasta? Co w tym kierunku zostało dotychczas przez kandydata zrobione?

Odpowiedź: Kontakty, promocje, lobbowanie, zachęty i życzliwy klimat.

13. W jaki sposób poprawią jakość dróg w Świdnicy i skąd pozyskają na to finansowanie?

Odpowiedź: Planowane i systematyczne remonty z środków własnych i zewnętrznych.

14. Trwa Światowy tydzień walki z Jaskrą. W Świdnicy żaden gabinet okulistyczny nie zgłosił się, że chce za darmo przeprowadzić badania w kierunku wykrycia jaskry. Czy UM przez swój wydział zdrowia może ingerować w takiej sprawie bowiem badanie kosztuje od 380 zł.wzwyż i nie każdego na to stać. Jakie spojrzenie na profilaktykę zdrowotną ma przyszły kandydat na prezydenta i jak powinien się w tej sytuacji zachować w stosunku do swoich mieszkańców?

Odpowiedź: Zlecę analizę problemu i możliwość wsparcia ze strony samorządu.

15. W roku 2021 mieszkańcy Świdnicy złożyli do przewodniczącego Rady Miasta oraz urzędującej Prezydent wniosek o zmianę Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego dla dzielnicy Kraszowice. Wnioskowali o uregulowanie problemu szkodliwych emisji ze strefy przemysłowej przedostających się na tereny mieszkalne. Wniosek poparło przeszło 430 mieszkańców, jednak w radzie miasta jak i w magistracie przeszedł bez echa. Czy ma Pan/Pani pomysł na rozwiązanie problemu poruszonego w tym wniosku, jeśli tak to jaki?

Odpowiedź:  Znam sprawę i wspierałem ten  wniosek. Oczywiście podejmę uchwałę i rozpocznę działania mające przenieść fabrykę do strefy przemysłowej. Na terenie pozyskanym powstanie osiedle domów jednorodzinnych.

16. Rozwój Świdnickich obszarów przemysłowych w ostatnich latach zaowocował znaczną liczba uciążliwych działalności, w szczególności pod względem odoru. Świdnickim powietrzem coraz trudniej oddycha się również w okresie letnim. Czy Pan/Pani ma pomysł na ograniczenie dalszego rozwoju podobnych przedsięwzięć lub ograniczenie szkodliwego wpływu obecnych zakładów?

Odpowiedź: Znam sprawę i wspierałem ten  wniosek. Oczywiście podejmę uchwałę i rozpocznę działania mające przenieść fabrykę do strefy przemysłowej. Na terenie pozyskanym powstanie osiedle domów jednorodzinnych. Znam problem i wspieram działania mieszkańców. Rozpocznę działania mające przenieść fabrykę do strefy przemysłowej.

17. Czy przywróci pan/Pani kasę w UM by móc wpłacać gotówką np. Podatki od nieruchomości?

Odpowiedź: Tak.

18. Jak zamierza pan/Pani spłacić zaciągnięte długi przez p. Moskal prezydent miasta?

Odpowiedź: Powoli i systematycznie bez brania kolejnych kredytów.

19. Czy zmieni pan/Pani strukturę pracowniczą i płacową w UM Świdnica czy pozostanie taka jak obecnie?

Odpowiedź: Do zmiany.

20. Czy zmniejszy pan/Pani liczbę pracowników UM Świdnica (została ona nadmiernie zwiększona przez ostatnie 2 kadencję p. Moskal i niepotrzebnie obciąża nas mieszkańców podatników)?

Odpowiedź: Audyt i korekta.

21. Czy przychyli się pan/Pani do idei stworzenia miejsca dla młodzieży na dworcu pkp i w budynku miejski w rynku (do nauki, relaksu np. Żeby zagrali w planszówke itp. Pogadali, zaczekali na pociąg, bus?

Odpowiedź: Ciekawy pomysł. Jak wykonalny to tak.

22. Mam pytanie o szkołę 315. Czy zostanie w końcu wyremontowana elewacja?

Odpowiedź: Tak oczywiście.

23. Czy podczas Pana/Pani kadencji będzie obowiązywał budżet obywatelski? Jak często mieszkańcy Świdnicy będą mogli zgłaszać swoje projekty i dzięki temu będą mogli czynnie włączać się w funkcjonowanie i planowanie mniejszych inwestycji w mieście? Jaki budżet będzie przewidziany na ten cel? Ile projektów będzie realizowanych w skali np. roku?

Odpowiedź: Byłem i jestem za BO. Zakres i środki do przemyślenia.

24. Kto będzie kandydatem na zastępcę Prezydenta Miasta Świdnicy? Jaki będzie model wybierania przyszłych Prezesów a także rady nadzorcze spółek miejskich czy będą to jawne konkursy z określonymi kryteriami czy partyjny koledzy?

Odpowiedź: Fachowcy i ludzie z pasją.

25. Żyjemy w czasach gdzie na ludziach młodych i nie tylko ciąży duży stres, presja społeczna, a także mnóstwo obowiązków i wyzwań którym muszą podołać w swoim życiu. Jak Pan/Pani zapatrują się na ewentualny pomysł stworzenia miejsca w mieście w którym mieszkańcy mogliby bezpłatnie skorzystać z darmowej porady psychologa bądź psychiatry, bądź adwokata.

Odpowiedź: Dobry pomysł.

26. Czy jako prezydent Świdnicy zamierza Pan /Pani zrobić porządek z Punktem selektywnej zbiórki odpadów? Punkt ten świadczy usługi odbioru odpadów dla mieszkańców miasta za publiczne pieniądze. Tymczasem dostanie się do tego przybytku jest bardzo uciążliwe. Na fali epidemii Covid wprowadzono zasady ograniczenia dostępu osób w zakresie oddawania odpadów. Wprowadzono zapisy jak by ten przybytek był nie wiadomo jak oblegany. Ograniczenia te dalej są utrzymywane. W imię czego?Wszystkim tak zależy na ekologii, na sortowaniu odpadów a ogranicza się dostęp do punktu którego podstawowym zadaniem = sensem istnienia jest odbieranie odpadów. DLACZEGO? Proszę sprawdzić jak punkty odbioru funkcjonują w dużo większych miastach np. Wrocław gdzie teoretycznie może pojawić się dużo więcej ludzi. Nikt tam nie wymyślą zapisów do kolejki, gdy plac jest pusty…

Odpowiedź: Znam sprawę i wielokrotnie apelowałem do prezydent. 100% do zmiany zasad.

27. Czy jako prezydent Świdnicy zamierza Pan/Pani aktywnie działać na rzecz przebudowy/zmiany rozwiązania na przejeździe kolejowym np. na ulicy Wałbrzyskiej? I proszę tylko nie mówić, że jest to zadanie służb drogowych i kolejowych. Dobrze, że kolej odżyła. Teraz trzeba tylko pomoc z rozwiązaniem układu komunikacyjnego.

Odpowiedź: Tak. Komunikacja tego miejsca do zmiany.

28. Czy jako Prezydent Świdnicy zamierza Pan /Pani aktywnie działać na rzecz poprawienia układu komunikacji w mieście i rozładowania korków na ulicy Zamenhofa? Wystarczy tylko zrobić z tego miejsca wyjazd w kierunku obwodnicy, gdzieś w okolicach kościoła NMP poprzez skomunikowanie szerokiej ulicy jaka jest ulica Kardynała Stefana Wyszyńskiego z obwodnica Świdnicy. Tylko proszę nie mówić, że jest to zadanie służb drogowych.

Odpowiedź: Tak. Do analizy i realizacji.

29. Czy jako Prezydent Świdnicy, zamierza Pan/Pani działać na rzecz odbudowy i udostępnienia/ zapewnienia używalności schronów na terenie miasta Świdnica? W obecnej sytuacji politycznej i przy trwającej przy naszej granicy wojnie jest to dość palący problem. Warszawa tego za nas nie rozwiąże.

Odpowiedź: Będzie pokój!

30. Czy zlikwiduje Pan/Pani te bezsensowne gazetki które kosztują krocie Świdnicę a tylko walają się po klatkach schodowych?

Odpowiedź: Gazeta do sprzedaży. Jak prywatny biznes będzie chciał to może kontynuować wydawanie gazeta ale nie za publiczne pieniądze.

31. Czy nie lepiej wprowadzić jakieś Świdnickie referenda pod aplikacją by to świdniczanie mieli możliwość się wypowiedzenia co wolą lub co wybierają?

Odpowiedź: Tak. Takie konsultacje powinny być stałe.

32. Co zrobić by zamieszkanie w Świdnicy było tańsze ? Jak obniżyć cenę działek, cenę mieszkań?

Odpowiedź: Pozyskać nowe tereny. Wiem jak to zrobić.

33. Kiedy będzie w Świdnicy biuro paszportowe?

Odpowiedź: Jak najszybciej

34. Czy powstanie hospicjum? Jeśli tak to kiedy?

Odpowiedź: Tak. W 2025.

35. Kiedy wyremontowane zostaną ulice Witosa i Rolnicza które są w opłakanym stanie.

Odpowiedź: Tak. W 2025.

36. Kiedy zostanie wprowadzone ograniczenie prędkości na ulicy Kliczkowskiej od 1 do 35 ja również znaki zakaz zatrzymywania się i postoju przy wyjazdach z bloków i posesji?

Odpowiedź: Zaraz po zbadaniu sprawy.

37. Kiedy będą mieszkania na wynajem dla młodych?

Odpowiedź: Ważny problem. Po analizie potrzeb i możliwości.

38. Czy w budżecie miasta znajdą się gabinety stomatologiczne w każdej szkole?

Odpowiedź: Tak

39. Czy kandydat wie ile aut służbowych ma Prokuratura i NOT i dla czego wyznaczono dla nich tyle miejsc parkingowych i czy ul. Basztowa będzie otwarta dla innych użytkowników?

Odpowiedź: Nie wiem ile ma aut. Ale się dowiem i zbadam sprawę.

40. Czy w Świdnicy końcu wybuduje się Aquapark z prawdziwego zdarzenia?

Odpowiedź: TAAAAK. Ja go zbuduję!

41. Czy uważa Pan/Pani że przeludnione schronisko dla bezdomnych św. Brata Alberta w Świdnicy z fatalnym, jak sama sprawdziłam, zapleczem sanitarnym , powinno znaleźć alternatywę. Bezdomni Polacy nie mogą spać na ulicy.

Odpowiedź: Zbadam sprawę i podejmę działania.

42. Jest hala imieniem Haliny Wojno-Aszkiełowicz ,a marzy nam się hala widowiskowo-sportowa np. imieniem jej trenera Tadeusza Ząbka. Stan hal sportowych w Świdnicy jest tragiczny.1 liga piłki siatkowej kobiet i 1 liga piłki ręcznej mężczyzn to poziom , który powinien być w Świdnicy. Jak to zrobić ? Inne miasta sobie radzą /i to dużo mniejsze od Świdnicy.

Odpowiedź: Pierwsza nowa hala będzie imienia Tadeusza Ząbka. 

43. Jakie kandydaci mają plany dot. transformacji energetycznej – jakie plany są w sprawie dekarbonizacji źródeł ciepła?

Odpowiedź: MZEC należy poddać gruntownej modernizacji-transformacji.

44. Aby miasto się rozwijało potrzebni są inwestorzy, w jaki sposób kandydaci chcą pozyskać grunty pod inwestycję i jak sprowadzić do miasta strategicznych inwestorów generujących nowe miejsca pracy?

Odpowiedź: Kontakty, promocje, lobbowanie, zachęty i życzliwy klimat.

45. Jaka jest Pani/Pana opinia na temat krematorium wybudowanego przez firmę Ostatnia Posługa niemal w centrum miasta, w pobliżu Parku Centralnego i w bezpośrednim sąsiedztwie zamieszkanych kamienic?

Odpowiedź: Skandal. Byłem przeciwny tej inwestycji.

46. Czy będą budowane zakłady dla osób niepełnosprawnych w Świdnicy?

Odpowiedź: Jeśli jest tak potrzeba to tak.

47. Czy któryś z kandydatów jest za składowiskiem różnego rodzaju śmieci w mieście Świdnica?

Odpowiedź: Oczywiście NIE.

48. Proszę o podanie sposobu na zagospodarowanie Zaułku Świętokrzyskiego, czyli wszechobecnego kurzu, dziury budowlanej, a także ekscesów związanych z ludźmi stojącymi pod aresztem, tj. krzyki, rozmowy z aresztantami, wybuchy sztucznych ogni i petard w związku z „wizytami” odwiedzających aresztantów.

Odpowiedź: Teren do odzyskania i pilnego zagospodarowania na parkingi piętrowe z usługami.

49. W jaki sposób Pani/Pan planuje zająć się tematem osób bezdomnych (tych z wyboru, które niestety źle wpływają na wizerunek miasta)? Jak ma przebiegać dalsza współpraca UM z Fundacją Brata Alberta i pod jakimi warunkami?

Odpowiedź: Sprawa ważna i delikatna. Do pilnego rozpatrzenia.

50. Czy jest Pani/Pan za likwidacją Straży Miejskiej?

Odpowiedź: Nie. Już nie. Jest potrzebna i ważna.

51. Czy będzie Pani/Pan lobbować za zrealizowaniem przebiegu linii KDP przez centrum miasta? Który z przedstawionych wariantów byłby najlepszy ( wyniesiony, poziom 0 czy może -1 ). Jeżeli nie dojdzie do realizacji koncepcji CPK, czy będzie Pani/Pan budować koalicję z innymi włodarzami miejscowości położonych na przebiegu linii kolejowej nr 137 Katowice – Legnica w celu przebudowy infrastruktury kolejowej ( np. pełna modernizacja wraz z elektryfikacją powyżej linii, budowa łącznika wraz z elektryfikacją od stacji Żarów do okolic przystanku kolejowego Bolesławice Świdnickie i dalej w kierunku południowo- wschodnim)?

Odpowiedź: Tak. Taka linia kolejowa jest nam pilnie potrzebna jeśli miasto ma się rozwijać.

52. Czy w Pani/Pana wizji powinno oprzeć się transport miejski (MPK) o stacje/przystanki kolejowe w mieście?

Odpowiedź: To naturalne połączenie tych linii MPK i PKP . 

53. Czy uważa Pani/Pan, że UM powinien podpisać umowę z Kolejami Dolnośląskimi o wzajemnym honorowaniu biletów na terenie miasta i ewentualne współfinansowanie nowych promocji dla mieszkańców Świdnicy dojeżdżających autobusem na pociąg i dalej pociągiem np. do Wrocławia?

Odpowiedź: Ciekawy temat do analizy.

54. Czy będzie Pani/Pan realizował pomysł otworzenia dla ruchu turystycznego świdnickich tras podziemnych (ślady twierdzy czy zabytkowych piwnic)?

Odpowiedź: Tak. Ciekawy pomysł.

55. Obecnie wiceminister infrastruktury zapowiedział sprawdzenie słuszności przebudowy autostrady A4 w starym śladzie? Według Pani/Pana jaki przebieg powinna mieć powyższa autostrada? W starym przebiegu, czy nowym (zahaczając o bliskie okolice Świdnicy)? O który wariant będą Państwo lobbowali?

Odpowiedź: A4 blisko Świdnicy to korzyść dla nas.

56. Czy będą Państwo kontynuować program dofinansowań remontów obiektów zabytkowych w Świdnicy?

Odpowiedź: Tak

57. Jak według Pani/Pana powinna wyglądać polityka marketingowa Świdnicy (oparta o wydarzenia polityczne w mieście, reklama np. na dworcach/lotniskach w Polsce czy może różne wydarzenia kulturalne)?

Odpowiedź: Wszystkie działania warte uwagi z naciskiem na wydarzenia kulturalne przyciągająca do Świdnicy.

58. Czy chce Pani/Pan ściągać do miasta dużych inwestorów czy skupić się na mniejszych świdnickich przedsiębiorcach?

Odpowiedź: Każdy inwestor bez wyjątku.

59. Dworzec Świdnica Przedmieście został wpisany do rządowego programu dworcowego i miejmy nadzieję, że w najbliższym czasie zostanie wyremontowany. Czy jeżeli nie będzie przeszkód administracyjnych  podział działek, służebność nieruchomości ) będzie Pani/Pan dążył do budowy mini centrum przesiadkowego (połączenie kolei, transportu MPK oraz parkingu)?

Odpowiedź: Tak. To dobry kierunek działania.

60. Jeśli zostanie Pani/Pan prezydentem Świdnicy, jak planuje Pani/Pan rozwiązać lub łagodzić cały czas pogarszający się stan korków w godzinach szczytu w mieście? Należy pamiętać, że miasto Świdnica się wyludnia, lecz okoliczne wsie zyskują na mieszkańcach i efektem tego są coraz gorsze korki. Czy planowane jest rozszerzenie oferty przewozowej autobusów MPK?

Odpowiedź: Obwodnica południowa i S5 rozwiążą ten problem.

61. Czy jako prezydent Świdnicy, pracuje pań działania na rzecz lepszego połączenia miasta z obwodnicą Świdnicy (np. Jakieś połączenie od strony osiedla młodych z wyjazdem na obwodnicę Świdnicy), co pomogłoby rozładować ruch ma ulicy Zamenhofa? Czy planuję Pan/Pani aktywnie działać i inicjować akcje w tym zakresie?

Odpowiedź: Tak. S5 rozwiąże ten problem.

62. Czy jako prezydent Świdnicy planuje Pan /Pani jakieś działania i inicjatywy w zakresie uruchomienia / udostępnienia dla mieszkańców miasta Świdnica Schronów? Chodzi o istniejące na terenie miasta obiekty tego typu i ich przywrócenie do eksploatacji i udostępnienie dla mieszkańców miasta.

Odpowiedź: Będzie POKÓJ!

63. Czy jako prezydent Świdnicy zamierza Pan/Pani podjąć aktywne działania na rzecz przebudowy przejazdu kolejowego na ulicy Wałbrzyskiej?

Odpowiedź: Tak

64. Jakie są Państwa propozycje dotyczące zieleni w mieści? Chodzi mi o plany zagospodarowania wolnych przestrzeni miejskich, np. Ogrodami społecznymi, zainicjowanymi przez Miasto i przez nie wspomaganymi. Mogłyby one służyć aktywizacji ludzi starszych i młodzieży. Także dzieci.

Odpowiedź: Tak. Dobry pomysł.

65. Czy potrzebne jest stanowiska Ogrodnika Miejskiego? Byłby on odpowiedzialny za spójną politykę utrzymania zieleni. Mogłoby to zapobiec marnotrawieni pieniędzy z jakim mamy do czynienia obecnie. Przykładem mogą być nasadzenia w Parku Młodzieżowym. Przy tak ogromnym wydatku pieniędzy należało skorzystać z fachowców, np. takich jak z Ogrodów w Wojsławicach.

Odpowiedź: Tak. Miałem taki pomysł przed laty. Może teraz się uda.

66. Jak widzą Państwo szkolnictwo podstawowe i szkoły średnie w obliczu zmniejszającej się liczby dzieci? Czy zamykamy szkoły i nadal mamy przeludnione klasy, czy wykorzystujemy sytuację i mamy małe oddziały klasowe? Czy poprawi się jakość kształcenia? Czy należy zreformować świdnickie szkoły średnie, tak by dzieci miały rzeczywisty wybór?

Odpowiedź: Wysoki poziom szkolnictwa to nasz  obowiązek.

67. Czy macie Państwo plany pozbycia się “kanionów gorąca” takich jak ulica Fieldorfa?

Odpowiedź: Więcej danych proszę!

68. Czy uważa Pani/Pan, że naprawa nawierzchni na ulicy Kanonierskiej powinna być realizowana z budżetu miasta?

Odpowiedź: I tak i nie! Skoro inwestor się zobowiązał to on powinien to zrobić.

69. Czy rozważa Pani/Pan wprowadzenie referendum na poziomie miejskim, przy sprawach dotyczących mieszkańców?

Odpowiedź: Tak. W sprawach dużej wagi.

70. Co sądzi Pani/Pan o wprowadzeniu darmowej komunikacji miejskiej, dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym?

Odpowiedź: Tak. Darmowa komunikacja MPK to przyszłość!

71. Jakie Pani/Pan widzi rozwiązanie problemu braku miejsc parkingowych i co sądzi o parkingach piętrowych/podziemnych?

Odpowiedź: TAAAK! To nr 5 moje programu wyborczego.

72. Czy kandydaci mają w planach wybudowanie hali widowiskowo- sportowej z prawdziwego zdarzenia ? Chodzi tu o hale multidyscyplinarną z widownią o liczebności krzesełek 3 – 5 tysięcy. Sport jest reklamą dla Świdnicy, a przy posiadaniu takiej hali odpowiednie instytucje mogły by się starać pozyskiwać więcej imprez sportowych w tym medialnych jak finały Mistrzostw czy pucharów Polski. Ponadto przy hali mogły by zostać przy okazji wybudowane małe salki treningowe do podnajęcia dla świdnickich klubów sportowych. Na dzień dzisiejszy w naszym mieście nie posiadamy takiego obiektu z prawdziwego zdarzenia.

Odpowiedź: Tak. Dobry pomysł.

73. Jak kandydaci widzą problem konieczności wyprowadzenia ciężkiego transportu DOSTAWCZEGO z ulic miasta z uwagi na 1. zanieczyszczenie środowiska – ZIELONY ŁAD! , po 2. nieprzystosowania do przenoszenia dużych obciążeń nawierzchni tychże ulic ! ? .Chcę zaznaczyć ,że obiecywana od lat i po raz kolejny w tych wyborach budowa obwodnicy Świdnicy może wyeliminować tylko przejeżdżający ciężki transport i nie załatwi powyższego problemu!

Odpowiedź: Obwodnica południowa to priorytet tak jak droga S5. To rozwiąże problem.

Poprzedni artykułTo obiecują kandydaci na prezydenta Świdnicy. Kogo planują poprzeć nasi czytelnicy? Sprawdź wyniki wyborczej sondy
Następny artykułTrzy kolizje, cztery samochody w rowach