Dla milionów Polaków zbliżający się okres świąteczno-noworoczny jest czasem szczególnym, kojarzącym się z ciepłem rodzinnych spotkań i radosnych chwil spędzanych z bliskimi. Część z nas opuści swoje mieszkania i wybierze się w podróż do rodziny, część zaś spędzi ten czas w domu. Policjanci przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, aby móc w spokoju cieszyć się świąteczną atmosferą.
Podczas świąt nad bezpieczeństwem czuwać będzie zwiększona liczba funkcjonariuszy. – Jeżeli cokolwiek wyda się nam niepokojące, zarówno kiedy poczujemy się zagrożeni, jak i w razie ujawnienia kradzieży, nie wahajmy się zwrócić o pomoc. Takie przypadki należy zgłaszać znajdującym się w pobliżu policjantom bądź dzwoniąc pod numer 112. Policjanci będą sprawdzać każdy tego typu sygnał – podkreślają przedstawiciele Komendy Głównej Policji.
– Okres Świąt Bożego Narodzenia to czas licznych spotkań rodzinnych przy stole w miłej i podniosłej atmosferze. Niejednokrotnie, aby spotkać się z przyjaciółmi czy dawno niewidzianymi członkami rodziny, przemierzamy wiele kilometrów, podróżując w odległe zakątki kraju. Opuszczamy nasz dom lub mieszkanie, czyli miejsce, w którym gromadzimy dorobek naszego życia. Dlatego też, bez względu na to, czy idziemy do przyjaciół mieszkających kilka ulic dalej, czy jedziemy do rodziny kilkaset kilometrów, warto pamiętać o zasadach, które sprawią, że powrót ze świąt nie będzie dla nas niemiłą niespodzianką – przypominają policjanci.
Jak zapewnić bezpieczeństwo naszej nieruchomości?
Jeśli w Święta Bożego Narodzenia spędzamy poza domem, pamiętajmy, by odpowiednio zabezpieczyć swoje mieszkanie. Pomyślmy wcześniej o zabezpieczeniu swojego dobytku system alarmowym. Zadbajmy o oświetlenie posesji, aby odstraszyć potencjalnego włamywacza. Wychodząc z mieszkania, pamiętajmy, aby sprawdzić kurki z gazem, zakręcić wodę oraz dokładnie zamknąć wszystkie okna i drzwi.
Opuszczając mieszkanie nie zostawiajmy śladów wskazujących na nieobecność domowników, np. korespondencji w skrzynce pocztowej, zasłoniętych okien w ciągu dnia. Poprośmy sąsiadów, aby zwracali uwagę na nasz dobytek i reagowali, gdy zauważą coś niepokojącego.
Nie zostawiajmy kluczy w umówionym miejscu, np. pod wycieraczką czy doniczką, a planując dłuższy wyjazd rozważmy zdeponowanie w banku posiadanej gotówki, kosztowności i innych przedmiotów wartościowych.
Miejmy też na uwadze, że media społecznościowe mogą być źródłem informacji dla złodzieja. Zdjęcia z wyjazdu świątecznego, zamieśćmy dopiero po powrocie, aby uniknąć przykrych niespodzianek.
Zachowajmy w tym okresie czujność wobec obcych osób, które mogą w tym czasie odwiedzać mieszkańców, np. pod pozorem sprzedaży opłatków, czy też tradycyjnego kolędowania.
Wychodząc z domu, nie pozostawiajmy włączonych lampek choinkowych ani zapalonych świec, aby nie doszło do pożaru.
Wybierając się w podróż, pamiętajmy o zasadach bezpieczeństwa
Dobrze zaplanujmy świąteczny wyjazd. Odpowiednio wcześniej sprawdźmy stan techniczny naszego pojazdu, w tym opon. Zaplanujmy z wyprzedzeniem trasę jazdy, przejrzyjmy mapę, na wypadek, gdybyśmy mieli problem z nawigacją. Sprawdźmy przed wyjazdem warunki pogodowe, a także zaplanujmy przerwy na trasie, aby kierowca mógł odpocząć. Zapewnijmy sobie ciepły strój lub koc, zabierzmy termos z gorącym napojem, na wypadek niespodziewanej awarii pojazdu. Docierając na miejsce docelowe, nie pozostawiajmy wartościowych przedmiotów w pojeździe, szczególnie w miejscach widocznych.
W środkach komunikacji publicznej zachowujmy szczególną ostrożność. W takich miejscach zdarza się najwięcej kradzieży. Kieszonkowcy najczęściej wykorzystują tłok i nasze rozkojarzenie.
Podobnie, uważajmy na dworcach, przystankach autobusowych i halach odlotów samolotu, gdzie panuje tłok i jesteśmy szczególnie narażeni na kradzież. Dlatego trzymajmy swoje torebki lub plecaki z przodu, zamknięciem zwróconym do wewnątrz.
Pamiętajmy, że pozostawienie bagażu bez opieki grozi nie tylko utratą naszego mienia, ale również może spowodować wszczęcie alarmu przez służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo.
/KPP Świdnica, KGP, opr. mn/