Aby przyczynić się do ochrony środowiska, najlepiej jest zaczynać metodą małych kroków. W ten sposób nie zniechęcimy się przy pierwszym ewentualnym niepowodzeniu, a nowe nawyki będą miały szansę się umocnić. Co warto zacząć robić już dzisiaj? Wskazówki i wyjaśnienia przedstawia strona https://eko360.pl/
Poszerzanie wiedzy
Jeśli jesteś na początku swojej ekościeżki, nie wrzucaj na siebie zbyt wiele obowiązków. Jeśli podejmiesz na raz bardzo dużo wyzwań jest większe prawdopodobieństwo, że je zarzucisz w krótkim czasie. Zacznij małymi krokami, do których inspiracje znajdziesz np. na Eko360.pl. Oprócz tego czytaj książki, słuchaj podcastów i oglądaj polecane przez specjalistów dokumenty ekologiczne, które pomogą Ci w lepszy sposób dokonywać wyborów i będą budować w Tobie motywację do zmiany nawyków.
Stop plastikowi i jednorazówkom
Są pewne obszary życia, gdy jednorazowe produkty muszą bezwzględnie być używane: mowa tu przede wszystkim o medycynie, ale także sytuacjach, w których najważniejsza jest higiena. Natomiast nie ma absolutnie konieczności korzystania z jednorazowych opakowań na co dzień. Największą zmorą środowiska są foliówki, których żywotność zazwyczaj wynosi… parę godzin. Rezygnacja z jednorazowych „zrywek” w sklepach na rzecz wielorazowych własnych torebek to pierwszy i dający olbrzymią satysfakcję krok. Kolejnym powinno być sprawdzanie, czy nie ma możliwości kupienia wybranego produktu w opakowaniu bardziej przyjaznym środowisku. Czy naprawdę koniecznie należy kupować pomidory na tacce obwinięte w plastik? „Wyższą szkołą jazdy” okazuje się kupowanie produktów spożywczych takich jak sery, wędliny czy makaron na wagę do własnych opakowań: ale i to jest możliwe w coraz większej liczbie sklepów.
Nie mamy nieograniczonych zasobów
Chociaż w zdecydowanej większości naszych domów nie ma problemów z dostawami wody czy prądu, dobrze jest poddać refleksji kwestię tego, co by było, gdyby ich zabrakło. Im bardziej będziemy uświadamiać sobie wartość tych mediów, tym bardziej będziemy skłonni do ich oszczędzania. Prysznic zamiast kąpieli, spędzanie czasu przy jednej lampie, a nie rozświetlanie całego mieszkania, rezygnowanie z włączania trybu stand by w komputerze i odłączanie ładowarek po zakończeniu ładowania urządzeń to nawyki, które łatwo wdrożyć, a przekładają się na ogromną zmianę środowiskową.
Zmiany w diecie
Nasza dieta ma niebagatelny wpływ na środowisko. Produkcja mięsa, zwłaszcza wołowiny, generuje ogromne ilości gazów cieplarnianych i zużywa dużo wody. Dlatego jednym z ekologicznych kroków, które możemy podjąć, jest zmniejszenie spożycia mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego.
Warto rozważyć wprowadzenie roślinnych posiłków do naszego menu, nie tylko takich jak sałatki, warzywa, owoce, orzechy i nasiona. Obecnie dostęp do wiedzy na temat wegetariańskiej kuchni jest bardzo łatwy: w polskim internecie funkcjonuje co najmniej kilka bardzo uznanych blogów, na których z łatwością znajdziemy zaskakujące i przepyszne alternatywy dla tradycyjnego „schabowego” czy bigosu.
Roślinna dieta jest nie tylko bardziej przyjazna dla środowiska, ale także zdrowsza dla naszego organizmu. Jeśli trudno nam zrezygnować z mięsa całkowicie, możemy przynajmniej ograniczyć jego spożycie i wybierać produkty od lokalnych, ekologicznych producentów, którzy dbają o dobrostan zwierząt i minimalizują negatywny wpływ na środowisko.
/Artykuł sponsorowany/