Strona główna Artykuł sponsorowany Zamek Lubelski – krótka historia

Zamek Lubelski – krótka historia

0

Myślisz o przyjeździe do Lublina, jednak jeszcze nie jesteś przekonany? W takim razie ten artykuł jest dla Ciebie. Prezentujemy w nim w formie tzw. pigułki wiedzy historię Zamku Lubelskiego. Przekonaj się, że warto przyjechać do stolicy Lubelszczyzny, by osobiście zwiedzić sam zamek, jak i miasto, w którym zachowało się wiele unikatowych zabytków – śladów naszej historii.

Gdzie położony jest Zamek Lubelski w Lublinie?

Początki historii głównego zabytku w Lublinie sięgają XII wieku. W kolejnych stuleciach zabytek był kilkukrotnie przebudowywany, po wielu zmianach architektonicznych, finalnie w XIX wieku przyjął bryłę nawiązującą do neogotyckiego stylu, którą możemy podziwiać po dziś dzień.

Zamek Lubelski mieści się w dogodnej dla turystów lokalizacji – tuż obok Starego Miasta. Dominujący nad miastem zamek to historyczna warownia, która góruje na wzgórzu w centrum miasta. Usytuowany w dogodnej lokalizacji dla turystów – tuż obok Starego Miasta – zamek oferuje spektakularne widoki na malownicze otoczenie Lublina i jego okolice. Bliskie sąsiedztwo ze starym rynkiem pozwala z kolei, wygodnie przemieścić się dalej i kontynuować zwiedzanie.

Świetna lokalizacja i atmosfera miejsca sprawia, że zamek jest odwiedzany nie tylko przez turystów, ale i przez mieszkańców, którzy często omijają turystyczne atrakcje. Poruszanie się po mieście nie stanowi większego problemu, dlatego szybko tu dotrą zarówno Lublinianie z lokalnych osiedli, np. osiedla wybudowanego w ramach Funduszu Mieszkań dla Rozwoju w Lublinie czy mających swoje posiadłości dalej od centrum miasta.

Budowa Zamku Lubelskiego

Chociaż dokumentacja archiwalna wskazuje, że pierwszy Zamek Lubelski powstał w XII wieku, to historycy lubelscy nie wykluczają możliwości stworzenia przez osadników w tym miejscu drewnianej strażnicy już za panowania Bolesława Chrobrego.

Pod koniec XIII wieku za miejskimi murami wybudowano pierwszą murowaną budowlę – wieżę mającą pełnić funkcję mieszkalno-obronną. Obecnie charakterystyczny obiekt określany jest jako donżon, a z jego góry, na którym znajduje się taras widokowy, podziwiać panoramę miasta.

Po sukcesywnych przebudowach i rozbudowach zamku, od XVI wieku Zamek Lubelski zaczął pełnić funkcję głównej rezydencji dla panujących władców. Warto zaznaczyć, że we wspomnianym okresie Lublin był ważnym ośrodkiem Rzeczypospolitej. To właśnie wewnątrz zamku podpisano akt unii polsko-litewskiej. Niestety w wyniku potopu szwedzkiego i prowadzonych kolejnych wojen Rzeczypospolitej z innymi narodami zamek ulegał regularnym zniszczeniom.

Odbudowa zamku, aby stworzyć więzienie

Na początku XIX wieku władze miasta zdecydowały rozebrać ruiny i odbudować mury. Z inicjatywy generała Józefa Zajączka zatrudniono architekta, który zaprojektował nowy gmach w stylu neogotyckim. Jednak co istotne, projekt zakładał zmianę funkcji zamku  – od tej pory miał służyć jako więzienie.

Po zrealizowaniu zamysłu w rezultacie na terenie zamku przetrzymywano powstańców styczniowych i działaczy o poglądach rewolucyjnych. Więzienie działało aż do 1954 roku. Po likwidacji cel więziennych na terenie zamku powstało Muzeum Lubelskie.

Architektura Zamku Lubelskiego

Dostępny dla turystów Zamek Lubelski został umiejscowiony na prostokątnym planie, którego mury okalają przestronny dziedziniec. Sama konstrukcja nawiązuje do stylu neogotyku angielskiego: fasada składa się z dużych okien, które są zakończone ostrymi łukami, a u szczytu znajdują się wieżyczki, z czego niektóre z nich zwieńczone są symbolicznymi toporami. Środkowa sekcja głównej ściany została nieco wysunięta, aby ją wyeksponować, co wzmocniono dodatkowo łukowatym portalem. Turyści, zwiedzając zamek, oprócz donżonu mogą także zobaczyć inną budowlę z czasów średniowiecza – piękną kaplicę zamkową, reprezentującą styl gotycki.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułCo grają w kinie? [MULTIKINO – REPERTUAR, PREMIERY]
Następny artykułPomarańczowy alert pogodowy dla powiatu świdnickiego