Zaburzenia osobowości dotykają ludzi w różnym wieku, chociaż najczęściej osoby młode, które przeżyły traumy lub doznały odrzucenia. Zaburzenia te zwykle dają swoje pierwsze symptomy jeszcze w dzieciństwie lub czasach nastoletnich.
Czym cechują się zaburzenia osobowości?
Zaburzenia osobowości to nieadaptacyjne i dosyć trwałe wzorce zachowania, które kształtują się zwykle w okresie dzieciństwa i młodości. Osobowość człowieka z kolei definiowana jest jako względnie trwałe cechy, dyspozycje i skłonności, które są wrodzone i ulegają zmianom tylko w niewielkim stopniu. Zaburzeniami osobowości są więc pewne wzorce zachowań i postaw, które nie przemijają po tzw. burzy hormonów w okresie adolescencji, tylko trwają dalej i sprawiają, że funkcjonowanie jednostki jest utrudnione. Do najważniejszych objawów zaburzeń osobowości należą:
- skrajne zachowania, często uznawane przez otoczenie za dziwne,
- długofalowe objawy, a nie jednorazowe,
- niechęć do podporządkowania się normom społecznym,
- poważne problemy w czasie nastoletnim, na przykład wagary, ucieczki, spożywanie alkoholu i branie narkotyków,
- złe samopoczucie psychiczne,
- w życiu dorosłym problemy w życiu zawodowym i osobistym.
Warto pamiętać o tym, że istnieje wiele różnych rodzajów zaburzeń osobowości, a do tych najpopularniejszych można zakwalifikować osobowość narcystyczną, borderline, antyspołeczną i histrioniczną. Łącznie różnych zaburzeń jest dziewięć i wszystkie dają inne symptomy.
Jak zdiagnozować zaburzenia osobowości?
Podstawą jest wizyta u psychologa, ponieważ posiada on odpowiednie narzędzia do diagnozy, a więc kwestionariusze i testy. Dodatkowo psycholog powinien przeprowadzić wywiad z osobą diagnozowaną. Zwykle pierwsze symptomy zaburzeń zauważane są przez rodzinę i to ona zwraca się po pomoc do psychologa. W innych przypadkach pierwszą wstępną diagnozę stawia psycholog szkolny lub wychowawca klasy.
Jak leczyć zaburzenia osobowości?
Podstawą leczenia zaburzeń osobowości jest psychoterapia, czyli forma oddziaływania psychologicznego, której celem jest zmiana pewnych wzorców i zachowań, zmniejszenie objawów oraz rozpoznawanie przyczyn zaburzeń. Dobrym rozwiązaniem jest psychoterapia online, którą proponuje między innymi klinika Psychology for Life Changing. Sprawdź, czy psychoterapia w formie zdalnej jest skuteczna https://www.psychologychange.com/pl/czy-psychoterapia-online-jest-skuteczna/
Dodatkowo w niektórych przypadkach do leczenia włączane są wizyty u psychiatry, który zapisuje odpowiednie leki. Ma to szczególne uzasadnienie w przypadku osobowości antyspołecznej, borderline i narcystycznej. W innych przypadkach zwykle podstawą są spotkania z psychoterapeutą w formie długoterminowej. Leczenie zaburzeń osobowości jest bardzo ważne, a proces ten należy zacząć jak najszybciej.
Więcej na temat kliniki Psychology for Life Changing, znajdziesz tutaj: https://www.psychologychange.com/pl/
/Artykuł sponsorowany/