Fotowoltaika – prąd z energii słonecznej
Posiadacze instalacji fotowoltaicznej są zarówno producentami, jak i konsumentami energii. Nazywamy ich prosumentami. Aby zostać prosumentem, nie wystarczy posiadać instalacje. Należy podpisać umowę o świadczeniu usług dystrybucji i sprzedaży energii z wybranym zakładem energetycznym.
Wyprodukowana przez nas energia rzadko kiedy pokrywa aktualne zapotrzebowanie. Wymagane jest jej magazynowanie w celu późniejszego wykorzystania. Tak energia wymaga rozliczenia. W tym roku zmieniono zasady rozliczania fotowoltaiki.
Ustawą z kwietnia 2022 roku wprowadzono rozróżnienie na „nowych” i „starych” prosumentów. Nowa grupa będzie się rozliczała za energie na zasadzie net-billingu, a stara jeszcze przez 15 lat nadal może korzystać z dotychczasowych upustów. Wiele osób zastanawia się, czy inwestycja w panel jest nadal opłacalna.
Net-metering – dotychczasowy system upustów
Do tej pory każde gospodarstwo produkujące energię z fotowoltaiki nadwyżkę zasobów mogło magazynować w zakładzie energetycznym. Bez dodatkowych opłat można było odebrać 80 proc. wyprodukowanej energii lub 70 proc. jeśli instalacja miała moc powyżej 10kW. Była to forma bezgotówkowego rozliczenia energii, a okres rozliczenia wynosił rok.
Net-billing – nowe zasady rozliczania
Wprowadzone od 1 kwietnia 2022 roku weszły w życie nowe zasady rozliczania energii elektrycznej. Prosumenci będą sprzedawać nadwyżki wyprodukowanej energii i tak samo płacić za pobraną energię. Rozliczenia odbywają się po różnych stawkach. Sprzedawanie energii odbywa się po średniej cenie ustalanej z rynku hurtowego. Od 2024 roku będzie to średnia stawka godzinowa z możliwymi stawkami ujemnymi. Kupowanie energii odbywa się po cenie detalicznej ze wszystkimi marżami i opłatami. Dotychczasowi prosumenci mogą korzystać z systemu upustów, ale też mają możliwość przejścia na nowy system. Upusty będą wciąż obowiązywać dla prosumentów, którzy po 1 kwietnia zdecydowali na rozbudowę instalacji. Jest to dobre rozwiązanie, które warto rozważyć. Większa instalacja produkuję więcej energii, a to większe zyski. Firma Elektro Control (https://instalacjefotowoltaiczne.com/fotowoltaika-dla-domu/)pomoże Ci przeanalizować i wybrać najlepsze rozwiązanie. Warto skorzystać z ich pomocy.
Inwestycja w fotowoltaikę – rentowność
Nowy system jest mniej rentowny dla niewielkich prosumentów, którzy mogliby korzystać z dotychczasowego systemu upustów. Inaczej się sprawa ma w przypadku firm, które zużywają duże ilości energii. Tu inwestycja jest nadal opłacalna. Warto tylko postawić na wysokiej jakości panele i solidną firmę montującą (https://instalacjefotowoltaiczne.com/fotowoltaika-dla-firm/).
Dla małych podmiotów zwrot z inwestycji znacznie się wydłuży. Decydując się na montaż fotowoltaiki dziś warto skupić się nie nadprodukcji energii, ale na minimalizowaniu kupowania energii z zakładu energetycznego. Do tej pory zalecało się montowanie paneli po stronie południowej. Dziś być może lepsza będzie strona wschodnia i korzystanie z taryfy nocnej. Warto rozważyć również zakup i montaż magazynu energii.
/Artykuł sponsorowany/