Zaufanie to podstawa przy realizacji projektów IT. Nikt nie oczekuje jednak, że obdarzysz nim zaproponowany zespół specjalistów całkowicie w ciemno. Gdy zlecasz projektowanie aplikacji firmie programistycznej, masz wiele obaw. Jeśli dobrze trafisz, już przy pierwszej rozmowie część z nich zostanie rozwiana. Dedykowany doradca powinien zapytać Cię o Twoje cele biznesowe przy tworzeniu oprogramowania, poznać profil użytkownika i odpowiedzieć na wszelkie pytania.
Potem podpiszesz klauzulę poufności, co zabezpieczy Twoje interesy. Możesz jednak zrobić więcej, by zyskać całkowity spokój podczas procesu projektowego realizowanego przez software house.
Zwróć uwagę na to, jak project menager planuje pracę
Standardem w pracy firm z sektora technologicznego jest planowanie w oparciu o metodyki zwinne. Cały proces pracy jest podzielony na krótsze odcinki, czyli tak zwane sprinty. Efektem każdego sprintu jest samodzielnie działający kawałek oprogramowania. Dlaczego jest to ważne? Ponieważ metodyki zwinne umożliwiają równoległą pracę kilku specjalistów, co jest całkowicie niemożliwe w procesie liniowym.
A to oznacza, że prace szybciej posuwają się do przodu. Wprowadzanie ewentualnych zmian jest też zdecydowanie prostsze.
Porozmawiaj chwilę z każdym specjalistą software house
Tak, poznasz ich podczas warsztatów projektowych. Postaraj się zamienić kilka słów z każdą z obecnych tu osób. Dzięki nawiązaniu relacji będziesz mieć większą wiedzę na temat tego, kto jest za co odpowiedzialny. To oczywiste, że w zespole mogą pracować osoby o bardzo różnych osobowościach. Osobisty kontakt pomoże Ci jednak lepiej zrozumieć zależności pomiędzy poszczególnymi zadaniami i poczuć się bezpiecznie.
Wyczuj relacje w zespole tworzącym oprogramowanie
Obserwując swój zespół z software house, możesz zauważyć, w jaki sposób odnoszą się do siebie różni specjaliści. Jeśli ich relacje są oparte na wzajemnym zaufaniu i widać w nich skupienie na projekcie, możesz spać spokojnie. Menadżer projektu dobierze Twoją ekipę nie tylko w oparciu o kompetencje poszczególnych osób. Zadba również o to, by prace przebiegały w dobrej atmosferze, bo tylko wtedy mogą przebiegać sprawnie i bezproblemowo.
Sprawdź szybkość reakcji podczas tworzenia aplikacji
To niby taka prosta sprawa. Jeśli jednak masz wrażenie, że między Tobą a zespołem istnieje tajemnicza czarna dziura, w którą wpadają wszystkie Twoje wiadomości, nie jest to dobry znak. Masz pełne prawo wyciągnąć z takiej sytuacji jeden z trzech wniosków. Może Twój zespół bierze na siebie za dużo projektów naraz i nie nadąża z ich realizacją, co stawia pod znakiem zapytania wszelkie ustalone terminy. Być może są to ludzie źle zorganizowani lub też po prostu ignorują Twoje uwagi.
Bez dobrej komunikacji nie ma mowy o Twoim spokoju.
Poznaj kompetencje Twoich ekspertów z software house
Twoją aplikację webową lub mobilną tworzą nie tylko programiści. W zespole potrzebujesz także specjalistów od UX i UI, którzy zaprojektują grafikę i zaplanują rozmieszczenie poszczególnych funkcjonalności. Niezbędni Ci będą także testerzy. To oni zadbają o wskazanie developerom wszelkich sposobów, w jakie aplikacja może się zepsuć w przyszłości. Koniecznie zapytaj menadżera projektu o to, przy których aplikacjach z portfolio pracował dany ekspert w przeszłości.
Szukasz firmy programistycznej, z którą stworzysz aplikację bezpiecznie? Sprawdź AppLover. – Tu podchodzimy do inwestorów poważnie i ze szczerą sympatią – zapewnia firma.
/Artykuł sponsorowany/