Strona główna Artykuł sponsorowany Kiedy należy wykonać rezonans magnetyczny kolana z chrząstkogramem?

Kiedy należy wykonać rezonans magnetyczny kolana z chrząstkogramem?

0

Uraz kolana, ból, a także obrzęk mogą być wskazaniem do przeprowadzenia diagnostyki obrazowej. W celu uzyskania dokładnego obrazu uszkodzenia stawu kolanowego wykonuje się rezonans magnetyczny z chrząstkogramem.

Na czym polega rezonans magnetyczny kolana z chrząstkogramem?

Kolano jest największym stawem w ludzkim organizmie. W wyniku chodzenia, uprawiania sportu czy starzenia się często ulega urazom, które są głównym wskazaniem do wykonania badań. W przypadku uszkodzenia chrząstki najlepszym badaniem diagnostycznym jest rezonans magnetyczny kolana z chrząstkogramem. Umożliwia ono ocenę uszkodzeń chrzęstnych oraz chrzęstno-stawowych.

Chrząstkogram obejmuje sekwencje obrazowe, które są poddawane analizie za pomocą przeznaczonego do tego oprogramowania. Przy jego użyciu struktura chrząstki jest przedstawiana za pomocą kolorów, które uwidaczniają nawet niewielkie zmiany patologiczne w badanym obszarze. Dzięki dokładnym wynikom lekarz może postawić diagnozę i wdrożyć odpowiednie leczenie bez narażania pacjenta na bardziej inwazyjne badania, jak choćby artroskopia. Badanie z użyciem chrząstkogramu zaleca się osobom z niewielkimi, mało widocznymi uszkodzeniami chrząstki, które są słabo widoczne w innych badaniach obrazowych.

Kiedy należy wykonać badanie?

Rezonans magnetyczny z chrząstkogramem wykonuje się w przypadku podejrzenia uszkodzenia chrząstki stawu kolanowego. Wskutek urazu mogą pojawić się uszkodzenia chrząstki lub chrząstki wraz z warstwą kości. Jeśli dojdzie do oderwania chrząstki, może się ona przemieszczać w jamie stawowej, powodując silny ból oraz dyskomfort.

Rezonans magnetyczny kolana z chrząstkogramem jest dokładniejszy niż RTG, dlatego pozwala na szerszą diagnostykę. Na omawiany rodzaj badania obrazowego najczęściej kierowani są sportowcy, najbardziej narażeni na uszkodzenia stawu kolanowego, a także osoby, które zaobserwowały u siebie ból i obrzęk w okolicy kolana i odczuwają przeskakiwanie w kolanie podczas ruchu.

Przygotowanie do rezonansu magnetycznego z chrząstkogramem

Do rezonansu magnetycznego kolana z chrząstkogramem należy przygotować się w taki sam sposób, jak do każdego innego badania obrazowego. Podczas niego można pozostać w ubraniu, ale należy pamiętać, aby nie zawierało ono żadnych metalowych elementów, takich jak zamki, guziki czy sprzączki, ponieważ mogą one zakłócać obraz. Przed badaniem trzeba także zdjąć biżuterię, okulary, zegarek oraz metalowe ozdoby z włosów. W kieszeniach nie można mieć kluczy, telefonu komórkowego ani kart płatniczych. Wszystkie tego rodzaju przedmioty należy zostawić w przeznaczonym do tego miejscu. Do wykonania badania nie jest konieczne bycie na czczo, można zatem zjeść lekki posiłek.

Należy jednak wiedzieć, że w przypadku badania z kontrastem trzeba być na czczo. Dodatkowo powinno się mieć ze sobą aktualne badanie stężenia kreatyniny we krwi, które informuje o pracy nerek. Kontrast wydalany jest z organizmu wraz z moczem, dlatego prawidłowa praca nerek jest tak ważna.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułNowoczesne oświetlenie łazienki – na jakie się zdecydować?
Następny artykułOd samolotów po… dinozaury. Modelarskie święto w najbliższy weekend