Jeżeli pogoda pozwoli, w przyszłym tygodniu powinny zakończyć się prace nad nowym muralem, który upamiętniać będzie Mieczysława Kozara-Słobódzkiego – legionistę, kompozytora, nauczyciela i świdniczanina. Wielkoformatowe dzieło, które powstaje przy siedzibie Młodzieżowego Domu Kultury, tworzy świdnicki artysta plastyk Robert Kukla.

Mieczysław Kozar-Słobódzki urodził się 1 stycznia 1884 roku w Chocinie koło Kałusza, zmarł 3 stycznia 1965 w Świdnicy. Uczył się w Kołomyi i Stanisławowie, studiował we Lwowie. Podczas I wojny był w armii austriackiej, potem w I Brygadzie. Był znanym kompozytorem, zawdzięczamy mu popularne piosenki, takie jak „Rozkwitały pąki białych róż”, czy „Maszerują chłopcy, maszerują”, które wrosły w krajobraz polskiej kultury XX wieku. Przypisywano mu także słynną pieśń „My, pierwsza brygada”. Kompozytor i pedagog napisał też „Piosenkę o Świdnicy”. Za zorganizowanie pierwszej w Świdnicy szkoły średniej, w latach 1945-1946, komunistyczny rząd usunął go ze stanowiska za legionową przeszłość. Pochowany został w Świdnicy, na cmentarzu przy al. Brzozowej.
W celu upamiętnienia postaci ważnej zarówno dla lokalnej społeczności, jak również dla Polski, rok 2025 został przez Radę Miejską w Świdnicy ustanowiony Rokiem Mieczysława Kozara-Słobódzkiego. Z tej okazji już w styczniu zorganizowano dwie upamiętniające go uroczystości. Na świdnickim Rynku odsłonięta została wystawa plenerowa „Życie i twórczość Mieczysława Kozara-Słobódzkiego”, natomiast w auli I Liceum Ogólnokształcącego odbył się koncert patriotyczny w wykonaniu Reprezentacyjnego Chóru Akademii Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu.

Jednym z zapowiadanych działań było też wykonanie muralu poświęconego Kozarowi-Słobódzkiemu. Wielkoformatowe dzieło powstaje właśnie na ścianie budynku przy ulicy Joachima Lelewela 13 – tuż obok Młodzieżowego Domu Kultury, którego patronem od 2007 roku jest Mieczysław Kozar-Słobódzki. Wykonanie muralu powierzono Robertowi Kukli, artyście plastykowi związanemu ze Świdnickim Ośrodkiem Kultury, którego prace o najróżniejszej tematyce, od sportowej do symbolicznej, można oglądać w różnych zakątkach miasta. Artysta odpowiada za stworzenie m.in. muralu poświęconego Irenie Sendlerowej, wielkiego wizerunku Andrzeja Wajdy, kolarskiego muralu w tunelu na Kraszowicach, czy też malowidła upamiętniającego świdnicką pisarkę Urszulę Kozłowską.
/mn/
![Konkurs „Polska znów wolna” i wyjątkowa lekcja historii w Liceum Skłodowskiej [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/11/page-konkurs-historyczny-III-LO-Swidnica-238x178.jpg)


![Wyróżnienia dla załogi świdnickiej komendy policji [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/11/433-324497-100x75.jpg)


![Mistrzowie parkowania [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/11/ul.-Bohaterow-Getta-100x75.jpg)
![Zadymiło się spod maski BMW [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/11/pozar-6-100x75.jpg)

![Koncert Wiedeński 2 Orkiestry Księżniczek w Szczawnie-Zdroju [ROZWIĄZANIE KONKURSU]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/11/001-100x75.jpg)
![Wyjątkowy koncert Ponad Chmurami z kwartetem smyczkowym wkrótce w Świdnicy. Wygraj zaproszenie! [KONKURS]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/11/Ponad-Chmurami-z-kwartetem-3-100x75.jpg)