Tysiące kroków i setki wykonanych zdjęć, a co najważniejsze zachowane w pamięci cyfrowej rzeczy, i miejsca, które za chwilę mogą zniknąć z przestrzeni miasta. W minioną niedzielę miłośnicy fotografii i nie tylko wzięli udział w specjalnej edycji Spaceru Fotograficznego.

Wycieczka z aparatem została zorganizowana przez Społeczne Archiwum Cyfrowe 58100 w ramach projektu „Archifest. Dni archiwów społecznych”, którego koordynatorem jest Centrum Archiwistyki Społecznej. – Wybór miejsca na start wędrówki w poszukiwaniu reliktów PRL nie był przypadkowy. To właśnie przy ulicy 1 Maja, w roku 1977 otwarto pierwszy w Świdnicy Dom Handlowy „Merkury”. To tu stoi jedna z ciekawszych rzeźb – „Wstążka” autorstwa Janiny Barcickiej. To właśnie przy Placu Kombatantów, który znajduje się w bliskiej odległości ulicy 1 Maja, wybudowano pierwszy świdnicki „wieżowiec” – opisuje Tomasz Pietrzyk ze Społecznego Archiwum Cyfrowego 58100.
Po wysłuchaniu kilku historii odwołujących się do czasów PRL, uczestnicy wyruszyli w kierunku osiedla Zarzecze. Ich celem były dwie rzeźby: renifer i odlewnik. Obie znajdują się w niewielkiej odległości od siebie i obie zostały wykonane przez wałbrzyską artystkę Marię Bor. Rzeźba renifera, stoi przy ulicy Mikołaja Kopernika w sąsiedztwie nieistniejących już Dolnośląskich Zakładów Białoskórniczo-Rekawicznicznych „Renifer”. Obiekt mierzy 5,5m, a odsłonięto go w 1977 roku. Z kolei kilkaset metrów dalej spacerowicze sportretowali odlewnika, stojącego dostojnie przy ulicy Kliczkowskiej.
Na sam koniec uczestnicy Spaceru Fotograficznego 58100 zostawili sobie reklamy. – Ta największa znajdująca się na elewacji kamienicy przy Alei Niepodległości 4, nadal przywołuje wspomnienia. Telewizor kineskopowy i pralka „Frania” to były marzenia, które można było zrealizować dzięki jednemu z działających w PRL banków. A jaki to był bank? Najlepiej sprawdzić to samemu i wybrać się na swój spacer fotograficzny w poszukiwaniu reliktów PRL, bo tych w Świdnicy nie brakuje – wskazuje Pietrzyk.
/Społeczne Archiwum Cyfrowe 58100, opr. mn/

![W świdnickim schronisku świętują Dzień Kundelka i jubileusz [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/10/Dzien-Kundelka-i-10-lat-FMP-schronisko-Swidnica-25-10-2025-52-238x178.jpg)
![„Utrata równowagi” ulubionym filmem widzów. Wręczono nagrody 11. Festiwalu Filmowego Spektrum i Okiem Młodych w Świdnicy [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/10/page-kolaz-spektrum-gala-25-10-2025-238x178.jpg)
![Dał „nauczkę” nauce jazdy. „Takich cudownych kierowców mamy” [VIDEO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/10/Clipboard01-100x75.jpg)


![Strażacy próbują pomóc rannemu łabędziowi [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2024/04/straz-pozarna-100x75.jpg)


![Wyjątkowa Świdnica. Zobacz zdjęcia czytelników [ROZWIĄZANIE KONKURSU]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/10/Altana-w-Parku-Mlodziezowym-w-Swidnicy-2025-fot.-Marlena-Jozefow-100x75.jpg)
![Jesień w Świdnicy i okolicy na fotografiach czytelników [ROZWIĄZANIE KONKURSU]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/10/page-jesien-na-fotografiach-czytelnikow-2025-100x75.jpg)