Strona główna Artykuł sponsorowany Poznaj elektryzatory solarne, niezastąpioną pomoc dla rolników i hodowców

Poznaj elektryzatory solarne, niezastąpioną pomoc dla rolników i hodowców

0

Wiosna to czas, gdy przyroda budzi się do życia, a zwierzęta trafiają na pastwiska. Żeby zapewnić im bezpieczeństwo i wygodę, koniecznie trzeba zadbać o odpowiednie ogrodzenie. Pastuch elektryczny to skuteczny sposób, który pozwala utrzymać kontrolę nad stadem, a jednocześnie chronić je przed drapieżnikami. To również niezawodne rozwiązanie do zabezpieczenia pól uprawnych przed dziką zwierzyną — szczególnie teraz, gdy rolnicy za chwilę rozpoczną siew kukurydzy.

 Krowa na pastwisku zabezpieczonym specjalistycznym pastuchem, czyli ogrodzeniem elektrycznym
fot. nadesłana

Czym właściwie są elektryzatory do pastuchów elektrycznych?

Podstawą każdego ogrodzenia elektrycznego jest elektryzator, czyli urządzenie generujące impulsy elektryczne. Ma on na celu dostarczenie zwierzętom krótkotrwałego, ale nieprzyjemnego bodźca, który skutecznie zniechęca je do przejścia przez wyznaczoną granicę. Ze względu na możliwości podłączenia do źródła zasilania wyróżnia się elektryzatory sieciowe, akumulatorowe oraz solarne. Pastuchy, które można podłączyć do sieci 230 V są najtańsze, gdyż ich użytkowanie nie wiąże się z dodatkowymi kosztami związanymi z zakupem akumulatorów czy instalacją paneli solarnych. Sprawdzają się na terenach, gdzie nie ma problemu z dostępem do prądu, co gwarantuje niezawodną pracę ogrodzenia pod napięciem. Elektryzatory akumulatorowe czerpią energię z akumulatora, ale trzeba je ładować. By uniknąć jednak często doładowywania można je doposażyć w panel solarny. Wybierając elektryzator do ogrodzenia elektrycznego należy przede wszystkim określić, jak silny impuls będzie potrzebny do odstraszenia zwierząt i zabezpieczenia terenu. Dzika zwierzyny – dziki, sarny, jelenie potrzebują mocnego elektryzatora, najlepiej 5 J. Dla zwierząt hodowlanych, takich jak owce czy bydło, wystarczy standardowy pastuch elektryczny o nieco słabszej mocy, zwykle w granicach 1-3 J, gdyż są one bardziej wrażliwe na impulsy elektryczne.

Jak działa ogrodzenie elektryczne wykorzystujące panele słoneczne?

Nowoczesne ogrodzenie elektryczne ma na celu zapewnienie maksymalnej skuteczności w ochronie upraw i stada, ale przede wszystkim ograniczenie czasu obsługi pastucha ze strony rolnika czy hodowcy. Najwięcej uwagi użytkownika wymagają elektryzatory akumulatorowe, które trzeba ładować. By ograniczyć tę czynność powstały pastuchy solarne, które do zasilania ogrodzenia wykorzystują promienie słoneczne. Zasada działania panelu fotowoltaicznego jest bardzo prosta. Przekształca on energię słoneczną w prąd elektryczny, przekazuje ją do akumulatora, który z kolei zasila elektryzator. Do pastucha najlepiej montować duże panele słoneczne o mocy 100 lub 200 W, które mają większą powierzchnię zbierania promieni słonecznych. Nie należy zapominać o regulatorze ładowania, który zapewnia prawidłowe działanie całego systemu. By jeszcze bardziej ograniczyć konieczność bezpośredniej obsługi pastucha powstały specjalne elektryzatory inteligentne, którymi sterować można z telefon poprzez aplikację. W przypadku jakiejkolwiek nieprawidłowości, użytkownik pastucha otrzyma alert, dzięki czemu będzie mógł szybko naprawić usterkę. Doskonałą opcją są elektryzatory Cellular posiadające wbudowaną kartę e-sim, dzięki której informację z ogrodzenia elektrycznego są przekazywane bezpośrednio do aplikacji.

W jakich sytuacjach elektryzator solarny sprawdzi się najlepiej?

Elektryzatory zasilane panelem słonecznym to idealne rozwiązanie tam, gdzie brakuje dostępu do sieci energetycznej lub jest on znacznie ograniczony. Dzięki energii słonecznej eliminują potrzebę częstego ładowania akumulatora, co pozwala zaoszczędzić cenny czas rolnika czy hodowcy i zapewnia nieprzerwaną ochronę ogrodzenia przez długi czas.

Przykłady zastosowań elektryzatorów o zasilaniu solarnym:

  • ogrodzenie elektryczne pastwisk – np. dla owiec, które znajdują się z dala od cywilizacji, gdzie nie ma dostępu do sieci,
  • sektorowy wypas zwierząt – idealny dla hodowców, którzy regularnie przemieszczają wypas np. bydła, kóz, owiec, koni,
  • ochrona upraw przed dziką zwierzyną – np. zabezpieczenie kukurydzy przed dzikami,
  • zabezpieczenie stawów rybnych przed wydrami – szczególnie na terenach, które są trudno dostępne,
  • ogrody zoologiczne, parki narodowe – gdzie zwierzęta dla zapewnienia bezpieczeństwa muszą być pod ciągłą ochroną,
  • instytuty badawcze – np. podczas przeprowadzania eksperymentów badawczych, podczas których ingerencja człowieka jest niemożliwa.

Jakie są zalety zamiany zwykłego elektryzatora akumulatorowego w akumulatorowo-solarny

Zastąpienie klasycznego elektryzatora akumulatorowego modelem akumulatorowo-solarnym to krok w stronę większej niezależności i wygody dla użytkownika ogrodzenia elektrycznego. Choć oba urządzenia pełnią tę samą funkcję – generują impulsy elektryczne odstraszające zwierzęta, to wersja z panelem słonecznym oferuje szereg istotnych udogodnień. To nowoczesne rozwiązanie pozwala zaoszczędzić czas poświęcany na ładowanie lub wymianę akumulatora, a także daje pewność, że ogrodzenie pozostanie pod stałym napięciem nawet przez wiele tygodni bez ingerencji.

Główne zalety przejścia na elektryzator akumulatorowo-solarny:

  • brak konieczności ręcznego ładowania akumulatora,
  • niższe koszty użytkowania pastucha, gdyż nie generuje rachunków za prąd,
  • możliwość ustawienia pastucha w dowolnym miejscu,
  • brak zmartwień o przerwy w dostawie energii elektrycznej, gdyż uprawy czy hodowla są pod ciągłą ochroną,
  • oszczędność czasu użytkownika ogrodzenia, gdyż nie musi sprawdzać stanu naładowania akumulatora i dojeżdżać na pole,
  • ekologiczne rozwiązanie, korzystające z odnawialnych źródeł energii.

Podsumowanie

Elektryzatory solarne to praktyczna, nowoczesna i ekologiczna alternatywa dla tradycyjnych rozwiązań stosowanych w ogrodzeniach elektrycznych. Łączy zalety tradycyjnego pastucha akumulatorowego z energią słoneczną, dzięki czemu ogrodzenie jest bezpieczne i działa niezależnie od dostępu do sieci elektrycznej. Elektryzatory z panelem solarnym cenią szczególnie rolnicy i hodowcy, którzy posiadają uprawy i hodowle z dala od sieci energetycznej.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułMieszkańcy i policjanci pomogli seniorce
Następny artykułMarcin Świetlicki w Świdnicy. To będzie podwójne spotkanie autorskie