Strona główna Artykuł sponsorowany Na który palec zakłada się pierścionek zaręczynowy?

Na który palec zakłada się pierścionek zaręczynowy?

0

Pierścionek zaręczynowy jest symbolem miłości dwojga ludzi i obietnicą zaślubin. Tylko na którą dłoń i palec trzeba go włożyć?

fot. nadesłana, źródło: pexels.com

Na której dłoni i palcu nosi się pierścionek zaręczynowy w Polsce?

Współcześnie Polki noszą pierścionki zaręczynowe na czwartym palcu prawej dłoni, czyli na palcu zwanym serdecznym. Zwyczaj ten ma związek z powstaniem styczniowym. Przed jego wybuchem, narzeczony klękał przed wybranką i wkładał pierścionek zaręczynowy na lewą rękę. Po klęsce powstania, młode narzeczone na znak solidarności z wdowami po poległych żołnierzach, zaczęły przekładać je na prawą dłoń. Wyjaśnijmy, że mężatka po śmieci męża, zgodnie z obyczajem przenosiła obrączkę z lewej na prawą dłoń.

Zwyczaj noszenie pierścionka zaręczynowego na prawej ręce przyjął się także w związku z normami kulturowymi. Prawą ręką wykonujemy wszystkie ważne gesty, np. witamy się czy czynimy znak krzyża. W takich sytuacjach pierścionek zaręczynowy jest od razu widoczny, dając jednoznaczny sygnał, że kobieta jest już zaręczona.

Jakie są tradycje noszenia pierścionka zaręczynowego za granicą?

W różnych krajach mogą być odmienne zwyczaje co do noszenia pierścionka zaręczynowego. Oto kilka przykładów:

  • W Szwecji pierścionki zaręczynowe są proste i gładkie – przypominają obrączki. Noszą je oboje narzeczeni na serdecznym palcu lewej dłoni. W dniu ślubu kobieta dostaje drugi pierścionek, tym razem ozdobiony kamieniem. Natomiast pierścionek zaręczynowy pana młodego staje się obrączką.
  • Na Węgrzech kobiety zamiast pierścionka zaręczynowego, od razu dostają obrączkę. Narzeczony nakłada ją na palec lewej ręki, a w dniu ślubu panna młoda przekłada ją na prawą dłoń.
  • W krajach anglosaskich np. Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Australii także odbywają się zaręczyny i narzeczony wkłada ukochanej pierścionek zaręczynowy na serdeczny palec lewej ręki.
  • Niemki i Austriaczki pierścionek zaręczynowy noszą na lewej ręce przed ślubem, a po ślubie przekładają na prawą dłoń.

Skąd się wzięła tradycja noszenia pierścionka zaręczynowego?

Pierwsze ślady noszenia pierścionków zaręczynowych archeolodzy znaleźli u starożytnych Egipcjan. Okrągły kształt symbolizował nieskończoność, więc pierścionek miał zapewnić wieczną miłość. Początkowo były to skromne druciki bez zdobień i kamieni, zwinięte w okrąg. Tradycję tę kontynuowali Grecy i Rzymianie.

O zaręczynach wspomina też Stary Testament, jednak kościół katolicki uznał pierścionek zaręczynowy, jako przyrzeczenie ślubu, dopiero w XIII w. , kiedy to Papież Innocenty III pobłogosławił go jako znak miłości i przynależności dwojga ludzi. Więcej informacji na temat tradycji noszenia pierścionka zaręczynowego przeczytasz we wpisie: https://savicki.pl/na-ktorym-palcu-nosi-sie-pierscionek-zareczynowy.

Gdzie nosić pierścionek zaręczynowy?

Współcześnie panuje pełna dowolność w kwestii noszenia pierścionka zaręczynowego. Wiele kobiet po ślubie nosi go na serdecznym palcu razem z obrączką, inne przekładają na drugą rękę i wkładają na dowolny palec. Są też kobiety, które nie lubią pierścionków, bądź boją się, że je zniszczą, dlatego, zamiast chować je w szkatule, noszą jako zawieszka na łańcuszku na szyi. W firmie SAVICKI można dobrać odpowiedniej długości i grubości łańcuszek, tak by uwidaczniał piękno pierścionka i jednocześnie bezpiecznie go „trzymał”.

Czy można nosić pierścionek zaręczynowy na lewej ręce?

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby nosić pierścionek zaręczynowy na lewej ręce. Wybór dłoni, jak i palca jest kwestią indywidualną i zależy od komfortu, lokalnych tradycji i własnych upodobań. Poza tym warto wziąć pod uwagę jak inne akcesoria np. zegarek lub bransoletka będą komponowały się z pierścionkiem zaręczynowym.

Na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy i obrączkę?

Wiele kobiet ma dylemat gdzie nosić po ślubie pierścionek zaręczynowy a gdzie obrączkę. Tradycyjnym rozwiązaniem jest przełożenie tego pierwszego z prawej ręki na lewą. Wtedy wolne miejsce zajmuje obrączka ślubna. Jednak coraz częściej Polki decydują się nosić pierścionek i obrączkę razem – tak jak kobiety w wielu innych krajach. W takim przypadku pierścionek zaręczynowy zakłada się bliżej dłoni, a obrączkę bliżej końca palca. Jednak nie jest to regułą, którą należy bezwzględnie przestrzegać.

Niektóre mężatki przekładają pierścionek zaręczynowy na palec środkowy prawej ręki, co zwykle wiąże się z powiększeniem pierścionka.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułPacjent wypadł z karetki i zmarł. Sąd Najwyższy skierował sprawę do ponownego rozpoznania
Następny artykułOddał ciało nauce, żona zbiera na sprzęt dla chorych. Brakuje niespełna 2 tysiące zł!