Strona główna Artykuł sponsorowany Jak sprawdzić, czy działka budowlana nadaje się pod inwestycję?

Jak sprawdzić, czy działka budowlana nadaje się pod inwestycję?

0

Analiza działki budowlanej to jeden z najważniejszych etapów, które należy przejść w procesie przygotowań do budowy domu. Inwestor musi dokładnie sprawdzić docelowe przeznaczenie danego gruntu, które ze szczegółami określają warunki zabudowy i zagospodarowania terenu. Od parametrów działki zależy tak naprawdę sama możliwość wzniesienia budynku o konkretnej specyfikacji technicznej.

fot. nadesłana

Docelowe przeznaczenie działki

Działki budowlane zawsze należy kompleksowo analizować pod kątem planowanych inwestycji, a niektóre czynniki mają przy tym szczególne znaczenie. Do najważniejszych aspektów należy docelowe przeznaczenie danego terenu. Na etapie planowania zagospodarowania przestrzennego konieczne jest uwzględnienie wielu kwestii z wyprzedzeniem. Dotyczy to chociażby dokładnego umiejscowienia obszarów pod zabudowę mieszkalną, przemysłową czy usługową. W praktyce oznacza to, że nie każda działka budowlana umożliwia wybudowanie na niej domu. Wszystko zależy od docelowego przeznaczenia. Jeżeli działka jest dobrze przystosowana do budowy domu, należy sprawdzić jej warunki zabudowy i zagospodarowania terenu. Dokumenty te precyzyjnie regulują wartości parametrów, jakim powinien odpowiadać budynek wzniesiony w danym miejscu.

Kluczowe informacje o działce

Dane na temat docelowego przeznaczenia są ujęte w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego, czyli MPZP. Zawartość tego dokumentu stanowi efekt pracy specjalistów, którzy działają w porozumieniu z władzami samorządowymi. MPZP dzieli się na część pisemną z treścią uchwały oraz część graficzną, która z kolei uwzględnia mapę z obszarami oznaczonymi odpowiednim symbolem oraz kolorem. Na podstawie tych oznaczeń inwestor może sprawdzić, jakie jest docelowe przeznaczenie działki budowlanej. Treść MPZP jest dostępna od ręki, co stanowi spore udogodnienie. Aby zapoznać się ze szczegółowymi warunkami zabudowy i zagospodarowania terenu, należy wystąpić do urzędu gminy lub miejsca o wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Na podstawie tego dokumentu architekt może opracować indywidualny projekt domu, bądź też dokonać adaptacji projektu już gotowego.

fot. nadesłana

Określenie rodzaju terenu

O przeznaczeniu dla danego terenu w MZP decyduje kolor i symbol, jakimi oznaczony został dany teren. Istnieją różne rodzaje gruntów, jednak dla inwestora znaczenie mają wyłącznie obszary, które mogą być klasyfikowane jako działka budowlana. Do najczęściej spotykanych należą tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej, identyfikowane symbolem MN i kolorem jasnobrązowym. Tereny zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej można rozpoznać po symbolu MW i kolorze ciemnobrązowym. Oprócz tego występują tereny zabudowy usługowej, określane symbolem U i kolorem czerwonym. Do oznaczenia terenów zabudowy zagrodowej w gospodarstwach rolnych służy symbol RM i kolor żółto-brązowy, a terenów magazynów, składów i obiektów produkcyjnych – symbol P i kolor fioletowy. Należy pamiętać, że niektóre tereny mogą mieć przeznaczenie mieszane. Aby znaleźć odpowiednią działkę, warto skorzystać z oferty firmy New-House. Na stronie https://new-house.com.pl/dzialki/ znajduje się mapa, która zawiera w sobie propozycje z całej Polski.

Weryfikacja planu miejscowego

Obecnie nie trzeba już osobiście składać wizyty w urzędzie miasta lub gminy, aby uzyskać wzgląd do MPZP dla danego terenu. W większości przypadku wystarczy skorzystać z planów miejscowych, które udostępniane są na stronach internetowych poszczególnych oddziałów architektoniczno-budowlanych. Dokumentacja taka zwykle jest podzielona na mniejsze części dla wybranych obszarów czy dzielnic. Wystarczy zatem jedynie pobrać plik dla terenu, na którym zlokalizowana jest działka budowlana i sprawdzić jej przeznaczenie. Jeżeli natomiast dla danego gruntu nie uchwalono jeszcze planu miejscowego, np. ze względu na jego położenie na terenie niezurbanizowanym lub w bardzo małej miejscowości. W ich przypadku MPZP często nie jest potrzebny, a jako dokument zastępczy służy decyzja o warunkach zabudowy. Aby ją uzyskać, ponownie należy zgłosić się do urzędu miasta lub urzędu gminy.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułLayla Heuer z III LO mistrzynią języka niemieckiego
Następny artykułWarsztaty i rejonowy konkurs recytatorski w Świdnicy [FOTO]