Strona główna Artykuł sponsorowany Fakty i mity na temat snu. Czy je znasz?

Fakty i mity na temat snu. Czy je znasz?

0

Wokół snu krąży wiele błędnych przekonań, które mogą negatywnie wpływać na jakość Twojego odpoczynku. Warto przyjrzeć się, co jest prawdą, a co jedynie powielanym mitem, który może wpływać na Twoje zdrowie i samopoczucie.

fot. nadesłana

Naukowe fakty o śnie, które warto znać

Dorosły człowiek potrzebuje średnio od siedmiu do dziewięciu godzin snu na dobę, aczkolwiek indywidualne zapotrzebowanie może być różne i zależne od wielu czynników.

Regularne niedobory snu prowadzą do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Mowa tu o takich symptomach, jak osłabienie układu odpornościowego, problemy z koncentracją czy zwiększone ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

Podczas snu, organizm się regeneruje. Dlatego po dobrze przespanej nocy czujesz się wypoczęty i pełny energii. Odpoczynek wpływa także na procesy metaboliczne w całym organizmie.

Mity o twardości materaców

Materace mają ogromny wpływ na jakość snu, choć i one mają swoje mity, które się utarły. Jednym z najpopularniejszych jest przekonanie, że im twardszy materac, tym lepszy dla kręgosłupa.

W rzeczywistości optymalny materac powinien dopasowywać się do naturalnych krzywizn ciała, zapewniając odpowiednie podparcie dla kręgosłupa bez wywierania nadmiernego nacisku na biodra czy ramiona.

Często dobrym rozwiązaniem może okazać się średnio twardy materac, który możesz zakupić w internecie, np. pod tym linkiem: https://materaceproducenta.pl/produkt/materac-piankowy-h3-srednio-twardy/. Pamiętaj jednak, że osoby z różną budową ciała oraz różnymi preferencjami mogą potrzebować materaców o odmiennej twardości.

Najpopularniejsze mity o śnie

Wiele osób wierzy, że można „nadrobić” zaległości w śnie podczas weekendu. Niestety, ale chroniczny niedobór snu trudno jest zrekompensować kilkoma dłuższymi nocami. Choć może to przynieść chwilową ulgę, nie wyrównuje długotrwałych deficytów snu ani ich konsekwencji dla zdrowia.

Innym popularnym mitem jest przekonanie, że alkohol pomaga zasnąć. W rzeczywistości może on przyspieszyć zasypianie, ale także znacząco obniża jakość snu. Zaburza jego fazy, a także prowadzi do częstszych wybudzeń w nocy. Nawet niewielka ilość alkoholu może zredukować cenny czas spędzony w fazie REM.

Inne mity o materacach

Powszechnie panuje również mit, że materace należy wymieniać co 10 lat, niezależnie od ich stanu i jakości. Tymczasem rzeczywisty okres użytkowania materaca zależy od wielu czynników.

Wysokiej jakości materace piankowe, takie jak te: https://materaceproducenta.pl/produkty/materace/materace-piankowe/ mogą służyć nawet 15 lat, podczas gdy tańsze modele sprężynowe mogą wymagać wymiany już po 5-7 latach. Obserwuj objawy zużycia materaca, takie jak zapadnięcia, nierówności czy pogorszenie komfortu snu. Nie kieruj się wyłącznie jego wiekiem.

Ciekawy mit dotyczy również alergii. Wiele osób wierzy, że materace piankowe czy lateksowe są całkowicie hipoalergiczne i odporne na roztocza. Faktycznie niektóre materiały mają właściwości antybakteryjne czy przeciwgrzybicze, jednak nadal zaleca się regularne odkurzanie materaca specjalistycznymi odkurzaczami. Różne rodzaje materaców możesz znaleźć na tej stronie internetowej: https://materaceproducenta.pl/.

Warto znać fakty i mity na temat snu, ale także stosować tę wiedzę w praktyce, dbając o odpowiednią ilość i jakość snu każdej nocy.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułPiłkarze IgnerHome Polonii-Stali Świdnica z nowym trenerem
Następny artykułOstatni moment na rozliczenie się z fiskusem. Komu przekazać 1,5%?