Fragment swojej bogatej twórczości w Galerii Fotografii, ukazującej m.in. fascynację miastem, pokaże nestor świdnickiej plastyki Jerzy Marciniak w zbiorze „Retrospektywa”. Swoją abstrakcyjną sztuką, eksplorującą kobiece doświadczenia, w cyklu „Siostry” podzieli się również Agnieszka Brzezińska. Jej obrazy wyróżniające się barwami i delikatną geometryzacją będzie można obejrzeć w świdnickiej bibliotece. Nowe wystawy malarskie zostaną zainaugurowane w Świdnicy już w piątek, 21 lutego. Wstęp wolny.
Malarstwo świdnickiego plastyka Jerzego Marciniaka
Nestor i legenda świdnickiej plastyki Jerzy Marciniak zaprezentuje swoje malarstwo w Galerii Fotografii. Będzie to fragment bogatej, długoletniej twórczości zebrany w zbiorze „Retrospektywa”. Wernisaż zaplanowano w piątek, 21 lutego o godz. 17.00. Wstęp wolny.
– Jerzy Marciniak urodzony 22 lutego 1940 roku w Koźminie koło Krotoszyna. Po wojnie wraz z rodzicami i rodzeństwem osiadł w Świdnicy. Fascynacja Świdnicą jest powszechnie obecna w twórczości artysty. Jerzy Marciniak to niezwykle skromny i wrażliwy człowiek, nigdy nie poprzestał na samym malowaniu. Jego zainteresowania, w miarę upływu lat, ewoluują. Realizuje się także jako: scenograf (spektakle świdnickie), autor opraw plastycznych Dni Świdnicy, autor aranżacji kwiatów w lapidarium świdnickiego Ratusza, dekorator wystaw sklepowych, współautor makiety średniowiecznej Świdnicy w Muzeum Dawnego Kupiectwa, współprojektant wielu wystaw i aranżacji w Świdnicy i poza nią – przedstawia artystę Urszula Pawłowska z Towarzystwa Regionalnego Ziemi Świdnickiej.
– Świdnica pełna wspaniałej architektury oraz historii i legend jest dla artysty polem doświadczeń. Jerzy Marciniak maluje inaczej – pokazuje swoje ukochane miasto jako bajkowy świat, pełen kolorów i barw. Nie ma tu cienia afirmacji siebie ponad innych, jest poczucie skromności, która w jego malarstwie staje się osobowością. W przypadku Jerzego nie chodzi tylko o malarstwo, bardziej o postawę wobec siebie i swojej twórczości, szukania dla niej właściwego miejsca. Tym miejscem była i jest Świdnica. Swoją twórczością udowodnił, że jest wspaniałym malarzem i kolekcjonerem. I za to mu dziękujemy. Obrazy Jerzego Marciniaka znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i zagranicą – dodaje.
Kobiecość w sztuce Agnieszki Brzeziński
Polska artystka Agnieszka Brzezińska zaprezentuje obrazy z cyklu „Siostry”. Wernisaż wystawy odbędzie się w budynku głównym Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy w piątek, 21 lutego o godz. 18.00. Wstęp wolny.
– W cyklu „Siostry” Agnieszka Brzezińska eksploruje relacje międzyludzkie, tożsamość i duchowość kobiecego doświadczenia. Uproszczone formy, subtelna paleta barw i delikatna geometryzacja nadają tym obrazom ponadczasowy, medytacyjny charakter. Artystka zachęca odbiorców do refleksji nad rolą kobiet w społeczeństwie oraz ich indywidualnymi dążeniami do spełnienia i samopoznania. Prace te niosą uniwersalne przesłanie o potrzebie wspólnoty, bliskości i poszukiwania równowagi. Wystawa będzie dostępna do 21 marca – zapowiada Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy.
Agnieszka Brzezińska – ur. 1975 roku w Wałbrzychu. W latach 2014 – 2019 studiowała na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Geppertta we Wrocławiu, gdzie w 2019 roku otrzymała zrealizowany pod kierunkiem profesora Janusza Merkla dyplom. Prace artystki prezentowane były na wystawach indywidualnych i zbiorowych, a także znajdują się w zbiorach prywatnych. Artystka w 2017 roku zainicjowała otwarcie Galerii Sztuki w poewangelickim kościele w Ludwikowicach Kłodzkich.
Artystka w początkowej twórczości uprawia malarstwo abstrakcyjne, przekształcając i upraszczając obserwowaną rzeczywistość. Esencja prac nie skupia się na ich „znaczeniu” czy „rozumieniu”, ale na „odczuwaniu”, zaś temat jej badań stanowi szeroko rozumiane pojęcie warstw i struktur. Efektem tych działań są wielowarstwowe kompozycje, pozbawiona kształtów i figur, a przemawiające jedynie strukturą i kolorem.
Od 2020 roku motywy abstrakcyjne ustępują miejsca elementom malarstwa figuratywnego, a tematem przewodnim obok koloru staje się postać kobiety. Zamysłem artystki jest przedstawienie jej w odpowiednich dla niej kolorach. Zmierza do tego by postać z obrazu była spójna z kolorem. Chcąc to osiągnąć kieruje się intuicją, która pomaga jej dokonać trafnego wyboru palety kolorów i eliminować zbędne elementy kompozycyjne. Cechą charakterystyczną powstających obrazów jest to, że artystka zawsze przedstawia swoje bohaterki tyłem z akcentem na ich plecy oraz w charakterystycznym okryciu głowy.
/oprac. AN/
/Informacje i plakaty – Świdnicki Ośrodek Kultury oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy
/Notka biograficzna Agnieszki Brzezińskiej – źródło: facebook artystki Agnieszka Brzezińska – malarstwo