Strona główna Wydarzenia Dobromierz Zmarła honorowa obywatelka gminy Dobromierz

Zmarła honorowa obywatelka gminy Dobromierz

0

W wieku 97 lat zmarła Julia Kołosowska – Honorowa Obywatelka Gminy Dobromierz, kombatantka, która w okresie powojennym uhonorowana została licznymi odznakami, odznaczeniami i medalami m.in. za działania na rzecz popularyzowania dokonań oręża polskiego, dbanie o godność i honor żołnierski, uznanie zasług młodocianych żołnierzy w walce narodu polskiego podczas II wojny światowej. 

Julia Kołosowska urodziła się 28 marca 1928 roku we wsi Nowy Zawod w powiecie żytomierskim na Wołyniu. W 1934 roku podjęła naukę w polskiej Szkole Powszechnej w Żytomierzu. Gdy w okolicach Żytomierza formowała się 5. dywizja Drugiej Armii Wojska Polskiego w wieku 16 lat zgłosiła się na ochotnika do pełnienia służby wojskowej, wykonując w niej obowiązki m.in. tłumacza, gońca i magazyniera. Po zakończeniu wojny przyjechała wraz z rodzicami jako repatriantka na Ziemie Odzyskane i osiedliła się w Roztoce. Podjęła pracę w Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w charakterze sprzedawcy. Równocześnie podjęła naukę w Zasadniczej Szkole Zawodowej Handlowej w Legnicy, którą ukończyła w 1965 roku.

Julia Kołosowska wiele czasu poświęcała pracy społecznej na rzecz środowiska lokalnego. Chętnie pomaga osobom mniej sprawnym i niesamodzielnym. Jako kombatantka uczestniczyła w wielu imprezach i uroczystościach szkolnych, chętnie dzieląc się swoimi wspomnieniami z przeszłości.Była aktywnym członkiem Koła Gospodyń Wiejskich oraz Związku Emerytów i Rencistów. Pełniła funkcję sołtysa wsi Roztoka przez jedną kadencję. Przez dwie kadencje pełniła funkcję Prezesa Związku Kombatantów i byłych Więźniów Politycznych w Dobromierzu.

9 maja 2005 roku Prezes Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej uhonorował ją dyplomem-patentem Weterana Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny za wkład w walkę o wolną i suwerenną Ojczyznę. Otrzymała też dyplom uznania za aktywne działanie na rzecz rozwoju Związku Żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego, popularyzowanie dokonań oręża polskiego, dbanie o godność i honor żołnierski na terenie Województwa Dolnośląskiego. 23 października 2014 roku został jej nadany tytuł Honorowego Obywatela Gminy Dobromierz.

W okresie powojennym Julia Kołosowska uhonorowana została licznymi odznakami, odznaczeniami i medalami:

  • w uznaniu zasług młodocianych żołnierzy w walce narodu polskiego z hitlerowskim najeźdźcą w latach II wojny światowej Ministerstwo Obrony Narodowej – odznaka pamiątkowa „Syn Pułku” (W-wa, 22.07.1985)
  • Zarząd Główny Związku Żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego – odznaka honorowa „Krzyż Ludowego Wojska Polskiego” za wybitne zasługi w popularyzacji tradycji LWP oraz aktywny udział w działalności związkowej (W-wa, 26.06.2006).
  • Uchwałą Zarządu Głównego Stowarzyszenia Dzieci Wojny w Polsce – odznaczenie Złotym Krzyżem Stowarzyszenia Dzieci Wojny (Łódź 11.11. 2010).
  • Uchwałą Zarządu Głównego Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego – Złota Odznaka za zasługi dla Związku (W-wa, 11.07.2013).
  • Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa – Srebrny Medal Miejsc Pamięci Narodowej (W-wa, 10.10.2006).
  • Decyzją Ministra Obrony Narodowej z dnia 14 maja 2008 r. – Złoty Medal „Za Zasługi dla obronności Kraju”.
  • Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego z dnia 3 czerwca 2008 r. – Srebrny Krzyż Zasługi.
  • Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych – tytuł Członka Korpusu Weteranów Walk o niepodległość Rzeczpospolitej Polskiej (W-wa, 02.10.2014).

9 stycznia 2025 roku poinformowano o śmierci honorowej obywatelki gminy Dobromierz. Msza święta żałobna odprawiona zostanie w piątek, 10 stycznia o godz. 14.00 w kościele parafialnym pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Roztoce. Ceremonia pogrzebowa odbędzie się na cmentarzu parafialnym w Roztoce.

/UG Dobromierz, opr. mn/

Poprzedni artykułRusza sezon spacerów fotograficznych
Następny artykułJakie imiona dla dzieci były najbardziej popularne? Ile zawarto ślubów? Rok 2024 w statystykach świdnickiego Urzędu Stanu Cywilnego