Znalezienie idealnego materaca bywa problematyczne, szczególnie, jeśli jest to materac dla dwóch osób. Jedno woli twardy model, drugie miękki. Jedna osoba się wierci, druga ma bardzo lekki sen i wybudza ją byle drgnięcie materaca. A kiedy jeszcze do gry wchodzą różnice w wadze i stylach spania, wspólne noce mogą stać się nieprzyjemnym wyzwaniem. Dzisiaj przyjrzymy się, jakie technologie w materacach mogą pomóc w podobnych sytuacjach. Bo jeśli istnieje sposób, by spać obok siebie spokojnie i w pełnym komforcie, to warto o nim porozmawiać.
Problemy par podczas wyboru materaca
Zanim przejdziemy do rozwiązań, zróbmy szybki przegląd typowych problemów, z jakimi mierzą się pary:
- różnice w preferencjach co do twardości: jedna osoba chce spać na materacu twardym jak deska, bo tylko wtedy czuje dobre podparcie kręgosłupa. Druga z kolei marzy o otuleniu, bo miękkość kojarzy się z błogim relaksem,
- ruchy drugiej osoby: znasz to uczucie, kiedy twój partner przewraca się na drugi bok, a Ty masz wrażenie, że śpisz na trampolinie, bo materac podskakuje i faluje na całej powierzchni? Nie każdy materac radzi sobie z redukcją przenoszenia drgań,
- różnice w wadze: kiedy jedna osoba waży znacznie więcej, materac może uginać się nierównomiernie, co wpływa na komfort drugiego użytkownika,
- inna komfort termiczny: „Jest mi za ciepło!” kontra „Przemarzam na kość!”. Kiedy jedna osoba marznie, a druga się przegrzewa, trudno znaleźć kompromis,
- hałas: niektóre materace sprężynowe mogą „skrzypieć” podczas ruchu, co może budzić bardziej czułego na dźwięki partnera.
Materace kieszeniowe – spokojny sen, bez przenoszenia drgań
Zacznijmy od materacy kieszeniowych, które są bardzo popularnym rozwiązaniem wśród par, lubiących sprężyste podłoże snu, ale którym dokucza problem przenoszenia się ruchów. Sekret modeli z tej kategorii tkwi w konstrukcji: każda sprężyna jest umieszczona w oddzielnej materiałowej kieszonce, dzięki czemu działa niezależnie od pozostałych. Co to oznacza w praktyce?
- Brak przenoszenia ruchów: Materac kieszeniowy ugina się tylko w miejscu bezpośredniego obciążenia, możesz się wiercić, jak tylko chcesz – Twój partner tego nie poczuje.
- Punktowe wsparcie: Materac kieszonkowy świetnie dopasowuje się do kształtu ciała każdej osoby, bez względu na różnice w wadze. Setki niezależnie pracujących sprężyn zapewniają dobrą adaptację do naturalnych krzywizn ciała.
Ale to nie wszystko. Materace kieszeniowe świetnie sprawdzają się także pod względem termoregulacji. Pracujące sprężyny odpowiadają za lepszą cyrkulację powietrza niż ma to miejsce np. w modelach z pianki termoelastycznej, bo uginając się, wymuszają sprawną wymianę powietrza. Dzięki temu we wkładzie materaca nie gromadzi się wilgoć, przez którą łatwo można zmarznąć w nocy, ani nadmiar ciepła, co zapewnia spokojniejszy sen osobom łatwo przegrzewającym się w czasie snu.
Dla kogo sprawdzi się materac kieszeniowy?
Materac kieszeniowy to idealny wybór, jeśli:
- jedno z was często zmienia pozycję snu,
- lubicie materace dynamicznie reagujące na nacisk,
- priorytetem jest przewiewność i higieniczne środowisko snu.
Zobacz szeroki wybór materacy kieszeniowych z gwarancją najniższej ceny: https://sypialniaplus.pl/18-materace-kieszeniowe
Materace termoelastyczne – dla tych, którzy cenią miękkość i zero nacisku
Przejdźmy teraz do materacy termoelastycznych, czyli piankowych modeli, które zrewolucjonizowały rynek materacy. Pianka z pamięcią kształtu jest niezwykle plastyczna i dopasowuje się do kształtu ciała pod wpływem ciepła i ciężaru, tworząc coś na kształt odlewu sylwetki. Co to oznacza dla par?
- Indywidualne dopasowanie: Każda osoba ma swoją ulubioną pozycję snu. Jeśli chodzi o materac z pianki termoelastycznej, nieważne, czy śpicie na plecach, boku czy brzuchu – pianka w każdej sytuacji świetnie wypełni naturalne krzywizny ciała.
- Cisza i tłumienie drgań: Brak sprężyn oznacza brak hałasów podczas zmiany pozycji. Co więcej, materace termoelastyczne nazywane są też modelami z pianki leniwej, co pokazuje, jak spokojnie pianka ugina się i wraca do pierwotnego kształtu. Oznacza to, że nie ma dynamicznej reakcji, która mogłaby spowodować falowanie, czy podskakiwanie materaca.
- Luksusowa miękkość: Jeśli przynajmniej jedna z osób uwielbia efekt „otulenia”, materac z pamięcią kształtu to najlepszy wybór.
Komfort termiczny a materac z pianki leniwej
Jednak jest jeden haczyk. Pianka termoelastyczna może zatrzymywać ciepło, co czasem bywa problematyczne, jeśli ktoś ma tendencję do przegrzewania się w nocy. Na szczęście nowoczesne, dobrej jakości modele często wyposażone w specjalne rozwiązania, wspierające dobrą wentylację wkładu, by nie gromadziło się w nim ciepło.
Dla kogo sprawdzi się materac termoelastyczny?
Warto wybrać materac termoelastyczny, jeśli:
- chcecie poczuć luksusowy komfort otulenia,
- macie problemy z bólem pleców lub stawów – pianka redukuje nacisk na ciało i odciąża mięśnie i ścięgna, wspierając głęboką regenerację,
- lubicie ciche i delikatne powierzchnie do spania.
Zobacz materace termoelastyczne z certyfikatem jakości: https://sypialniaplus.pl/13-materace-termoelastyczne
Kompromis: Materace hybrydowe
Jeśli nie możecie się zdecydować, bo każde z Was ma zupełnie inne potrzeby, na ratunek przychodzą materace hybrydowe. Łączą one najlepsze cechy obu technologii: sprężyny kieszeniowe zapewniają wsparcie i przewiewność, a warstwa pianki termoelastycznej dodaje efekt otulenia. Hybrydy to złoty środek dla tych, którzy chcą mieć wszystko.
/Artykuł sponsorowany/