Strona główna Artykuł sponsorowany Dlaczego warto zadbać o bezpieczeństwo kredytu?

Dlaczego warto zadbać o bezpieczeństwo kredytu?

0

Kredyt to poważne zobowiązanie finansowe. Szczególnie wtedy, kiedy opiewa na pokaźną sumę, a jego zabezpieczeniem jest istotny element majątku kredytobiorcy, np. jego dom. Jednak w trakcie zobowiązania mogą pojawić się różne problemy. Jak skutecznie bronić się przed ich konsekwencjami, aby móc spłacić kredyt w całości?

fot. nadesłana

Jak zabezpieczyć spłatę kredytu?

Jakie problemy mogą spotkać kredytobiorcę w trakcie spłaty finansowego zobowiązania? Utrata pracy, nagła choroba czy wypadek – to tylko przykłady sytuacji, które będą miały bezpośrednie przełożenie na sytuację ekonomiczną kredytobiorcy, a tym samym na jego zdolność do uregulowania należności. Dlatego już na etapie podpisywania umowy kredytowej warto zainteresować się wykupieniem dodatkowego zabezpieczenia zobowiązania. Będzie z nim bez wątpienia ubezpieczenie kredytu, które w przypadku wystąpienia nieprzewidzianej sytuacji losowej w życiu kredytobiorcy ułatwi mu spłatę zobowiązania.

Wybór odpowiedniego ubezpieczenia kredytu

Oczywiście fakt wykupienia jakiegokolwiek ubezpieczenia nie gwarantuje jeszcze kredytobiorcy pełnej ochrony na wypadek utraty wypłacalności. Aby polisa ubezpieczeniowa w pełni spełniała swoją rolę i stanowiła solidne zabezpieczenie zaciągniętego zobowiązania, powinna być dobrana indywidualnie nie tylko do sytuacji kredytobiorcy, ale przede wszystkim do rodzaju i wysokości zaciąganego kredytu. Oczywiste jest, że inną kwotę ochrony będzie miała polisa wykupiona dla kredytu gotówkowego na kilkanaście czy kilkadziesiąt tysięcy złotych niż ta dla kilkusettysięcznego kredytu hipotecznego. Oczywiście od sumy gwarantowanej ubezpieczenia, jak też zakresu oraz okresu ochrony, będzie zależał również koszt polisy. Ten jednak powinien być drugorzędnym kryterium wyboru, a priorytetem dla kredytobiorcy powinno być wybranie takiej opcji ubezpieczenia, które zapewni realną ochronę spłaty kredytu.

Obowiązkowe ubezpieczenie kredytu

W niektórych wariantach kredytów wykupienie jego ubezpieczenia jest kryterium dostępności zobowiązania dla kredytobiorcy. Z obowiązkowym ubezpieczeniem mamy do czynienia najczęściej w przypadku kredytów hipotecznych lub zobowiązań na pokaźne kwoty. Czy ubezpieczenie kredytu, które posiada dodatkowe zabezpieczenie (np. hipotekę), jest rzeczywiście konieczne, skoro na wypadek utraty wypłacalności kredytobiorcy bank może sfinansować spłatę zobowiązania zabezpieczonym mieniem? Postawmy się jednak w sytuacji kredytobiorcy, który zdecydował się na wieloletni kredyt w celu zakupu mieszkania. W przypadku utraty przez niego zdolności do pracy, a tym samym płynności finansowej, jedyne, co będzie posiadał to właśnie sfinansowany kredytem dom. Kiedy go straci, bo ten będzie musiał być przeznaczony na sprzedaż i na sfinansowanie spłaty zobowiązania, nie będzie posiadał tak naprawdę nic, a dźwignięcie się z tak trudnej sytuacji będzie bardzo trudne. O ile inaczej wygląda sytuacja, gdy w momencie utraty zdolności do pracy zobowiązania finansowe przejmuje ubezpieczyciel, który w ramach wykupionej polisy zagwarantował ochronę na wypadek tego rodzaju sytuacji?

Ubezpieczenie – na co zwrócić uwagę?

Co powinno zawierać ubezpieczenie kredytu, aby zapewniło właściwą pomoc w trudnej sytuacji? Najważniejszą kwestią jest zakres ochrony, jaki gwarantuje polisa. Ten może dotyczyć zarówno samej spłaty kredytu, jak i nieruchomości finansowanej zobowiązaniem. Ważne jest też dokładne określenie, w jakich sytuacjach i na jakich warunkach ubezpieczony może liczyć na wypłatę świadczenia z polisy. Wykupując ubezpieczenie, warto zwrócić uwagę na wszystkie wyłączenia, które mogą pojawić się w tzw. OWU – Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Istotny jest również okres gwarantowanej ochrony, bowiem nie wszystkie polisy obowiązują na cały okres kredytowania. Ważną kwestią jest również to czy opłata za polisę jest dodatkowym kosztem po stronie kredytobiorcy czy jej kwota została uwzględniona w kwocie kredytowania.

Elementem, którego nie powinni się również pominąć, to możliwość odzyskania części kosztów polisy np. w sytuacji wcześniejszej spłaty kredytu. Nie wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe gwarantują zwrot kosztów w tym przypadku.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułCzy na rekuperacji da się zaoszczędzić?
Następny artykułCzy założenie franczyzy Żabki w małej miejscowości jest opłacalne?